- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Ένα τσίρκο που δεν έχεις ξαναδεί
H κοινότητα Baraka που ζει σε τροχόσπιτα και γυρνά τον κόσμο, έκανε στάση στην Ελευσίνα. Είδαμε από κοντά πόσο διαφέρει η παράστασή τους
![343034-713219.jpg 343034-713219.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/343034-713219.jpg)
![barak_01_dsc00518.jpg barak_01_dsc00518.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/12/18/barak_01_dsc00518.jpg)
Δεν θυμάμαι να είχα πολλές ευκαιρίες να παρακολουθήσω «σύγχρονο τσίρκο». Κι όμως το κατάφερα στην Ελευσίνα. Ίσως ουσιαστικά να μην ήξερα και τι ακριβώς είναι, μιας και στο μυαλό μας έχουμε μόνο την εικόνα των ζώων – καλλιτεχνών, των ζογκλέρ και των επικίνδυνων ακροβατών. Έτσι βρέθηκα στην Ελευσίνα εκεί που έχει στήσει μια κλασσική τέντα το γαλλικό Cirque Baraka που φιλοξενείται από την Ελευσίνα 2021 Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης, σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών.
![barak_02_dsc00406.jpg barak_02_dsc00406.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/article/2017/12/18/barak_02_dsc00406.jpg)
Μία κοινότητα 14 ανθρώπων (καλλιτέχνες, τεχνικοί, σκηνοθέτης, μάγειρας, υπεύθυνος επικοινωνίας κλπ.) από Γαλλία και Ιταλία, για τους οποίους η Ελευσίνα αποτέλεσε μια σημαντική στάση σε ένα οδοιπορικό που έχουν ξεκινήσει με τη σκηνή τους στην Ευρώπη και στη Μεσόγειο, από τη Δύση μέχρι την Ανατολή και η οποία θα ολοκληρωθεί το Μάιο του 2018.
Σε μια αόριστη, διαχρονική, αστεία, ποιητική τέντα, δύο τεχνικοί, τέσσερις ακροβάτες, ένας χορευτής, ένας τραγουδιστής και ένας μουσικός βρίσκονται πάνω στη σκηνή. Χρησιμοποιούν στοιχεία τσίρκου, χορού, ζωντανής μουσικής και δραματουργίας, σωματικού θεάτρου, εναέριας και επίγειας ακροβατικής.
![barak_06_dsc00459.jpg barak_06_dsc00459.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/article/2017/12/18/barak_06_dsc00459.jpg)
Κεντρικό στοιχείο της σκηνογραφίας και της παράστασης, ένας τοίχος που μετατρέπεται σε διάφορους χώρους – από φυλακή μέχρι κρεβατοκάμαρα – γίνεται η μεταφορά για τους φυσικούς και διανοητικούς τοίχους που οικοδομούμε, για τους διαχωρισμούς, τις διακρίσεις και το μίσος από τη μία πλευρά, αλλά και την υπέρβαση των συνόρων – φυσικών και διανοητικών – τη συνύπαρξη και την αγάπη από την άλλη.
Για την ομάδα Baraka ο προβληματισμός αναφορικά με τα τείχη που οικοδομούμε ή γκρεμίζουμε, αναφορικά με τα σύνορα και την υπέρβασή τους, δεν είναι απλώς η θεματική μας παράστασης, αλλά τρόπος ζωής. Οι Baraka δεν είναι απλώς μία ομάδα 14 καλλιτεχνών και τεχνικών. Είναι μία κοινότητα 14 ανθρώπων που μαζί με τα παιδιά τους, τη δασκάλα των παιδιών, το μάγειρα, διασχίζουν την Ευρώπη και τη Μεσόγειο, προκειμένου να γνωρίσουν από κοντά και να συνδεθούν με την κουλτούρα και την καθημερινότητα των ανθρώπων στις διαφορετικές πόλεις και χώρες αυτής της περιοχής.
Σε κάθε στάση τους, ξαναχτίζουν από την αρχή μία εφήμερη γειτονιά με τα τροχόσπιτά τους, το σχολείο τους, την κουζίνα και την τραπεζαρία τους και βέβαια, το θέατρό τους, που βρίσκεται στο κέντρο της όλης δραστηριότητάς και είναι το σημείο – φυσικό και διανοητικό – σύνδεσής τους με την τοπική κοινότητα της πόλης στην οποία κάθε φορά εντάσσονται. Γιατί αυτή είναι η δύναμη και η ουσία της τέχνης και του πολιτισμού. Είναι το φυσικό και διανοητικό σημείο συνάντησης, γνωριμίας και συνύπαρξης μιας κοινότητας, μιας πόλης, μιας κοινωνίας.
Και το ερώτημα που προκύπτει είναι κατά πόσο στη σύγχρονη παγκοσμιοποιημένη κοινωνία, μπορεί η τέχνη και ο πολιτισμός να αποκτήσουν κεντρικό ρόλο και να λειτουργήσουν ως χώρος συνύπαρξης της διαφορετικότητας. Πρόκειται στην ουσία για το κεντρικό ερώτημα που θέτει η πρόταση της Ελευσίνας ως Πολιτιστικής Πρωτεύουσας για το 2021.
Οι παραστάσεις ξεκίνησαν στις 16 Δεκεμβρίου 2017 και θα διαρκέσουν ως τις 21 Ιανουαρίου 2018 στο χώρο απέναντι από την Αντιπεριφέρεια Δυτικής Αττικής επί της οδού Ηρώων Πολυτεχνείου.
Εισιτήρια: €10 (γενική είσοδος), €8 (φοιτητές, άνεργοι, ΑΜΕΑ), €5 (παιδιά ηλικίας κάτω από 12 ετών)
Για περισσότερες πληροφορίες και κρατήσεις μπορείτε να καλέσετε στα τηλέφωνα 210 553 7206, 693 688 7449 και 697 335 8588 ή στο viva.gr.
Επίσης πληροφορίες και στην ιστοσελίδα: www.cirquebaraka.com
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.