- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
![51224-191786.jpg 51224-191786.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/51224-191786.jpg)
![40623-86391.jpg 40623-86391.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/05/08/40623-86391.jpg)
Στη φετινή Art-Athina, η Γκαλερί Έρση συμμετέχει με τους: Κωνσταντίνος Παπαμιχαλόπουλος, Μιλτιάδης Πεταλάς, Ορέστης Συμβουλίδης, Γιώργος Τσεριώνης.
«Η πρόταση συμμετοχής μας στην Art-Athina αποτελείται από τέσσερις καλλιτέχνες, ο καθένας από τους οποίους αποδίδει με το δικό του τρόπο έναν φανταστικό κόσμο. Θα μπορούσε λοιπόν κανείς να πει ότι η εικόνα του περιπτέρου μας είναι η αναπαράσταση μιας νέας πραγματικότητας με τα φανταστικά όντα που αυτή εμπεριέχει», λέει η Κάλια Αϊδίνη, ιδιοκτήτρια της γκαλερί. www.ersi.gr
Γιώργος Tσεριώνης , “Γενέθλια Γη Νο4”, 2010, Πορσελάνη, αλυσίδες, λουκέτα, 40 x 16 x 17 εκ., Γκαλερί Έρση, ευγενική παραχώρηση του καλλιτέχνη
Ο Γιώργος Τσεριώνης γεννήθηκε το 1967. Σπούδασε στη σχολή Βακαλό και στον όμιλο Τέχνης και Φιλοσοφίας με καθηγητές τους: Ρουμπίνα Σαρελάκου, Κυριάκο Ρόκο και Γιάννη Παπαϊωάννου. Έχει πραγματοποιήσει δεκαπέντε ατομικές εκθέσεις και πολλές ομαδικές. Έργα του βρίσκονται στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, στο Μουσείο Μπενάκη, στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης Φλώριναs, στη Συλλογή CITIBANK, στη Συλλογή ALPHA BANK, στο ACG Art του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος, στο Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης και σε ιδιωτικές συλλογές. Ζει και εργάζεται στην Αθήνα
Κωνσταντίνος Παπαμιχαλόπουλος ,”Gaius-1”, 2010, Ξηρή χάραξη, μελάνι, αυγοτέμπερα και φύλλο χρυσού σε χαρτί, 150 x 100 εκ., Γκαλερί Έρση, Ευγενική παραχώρηση του καλλιτέχνη. Creative Commons - Attribution CC BY
Ο Κωνσταντίνος Παπαμιχαλόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα το 1975. Σπούδασε ζωγραφική στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας από το 1993 έως το 2003 με καθηγήτρια τη Ρένα Παπασπύρου. Παρακολούθησε επίσης το εργαστήριο χαρακτικής στην Α.Σ.Κ.Τ με καθηγητή τον Μιχάλη Αρφαρά. Από Φεβρουάριο 2012 είναι μεταπτυχιακός φοιτητής στο πρόγραμμα Ψηφιακών Μορφών Τέχνης της Α.Σ.Κ.Τ. Έχει πραγματοποιήσει τέσσερις ατομικές εκθέσεις και έχει συμμετάσχει σε πολλές ομαδικές. Έργα του υπάρχουν στο Μουσείο Μπενάκη, στις συλλογές του Μουσείου Σπυρόπουλου, στη συλλογή Λιακουνάκου, στο Μουσείο Φρυσίρα, στην Πινακοθήκη Κουβουτσάκη, καθώς και σε άλλες ιδιωτικές συλλογές στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
Μιλτιάδης Πεταλάς, “Αποχαιρετισμός”, 2013, ξυλογραφία, 35 x 25 εκ., Γκαλερί Έρση, Ευγενική παραχώρηση του καλλιτέχνη
Ο Μιλτιάδης Πεταλάς γεννήθηκε το 1977 στην Αθήνα. Το 2003 αποφοίτησε με άριστα από την Σχολή Καλών Τεχνών Αθηνών, με καθηγήτρια την Ρένα Παπασπύρου. Το 2011 αποφοίτησε με άριστα από τον τομέα Χαρακτικής της Σχολής Καλών Τεχνών Αθηνών με καθηγητές τον Μ.Αρφαρά και Γ.Γουρζή. Συμμετείχε σε πολλές ομαδικές εκθέσεις, το 2008 πήρε το δεύτερο βραβείο στη 2η Διεθνή Τριενάλε EXLIBRIS Λευκάδας και το 2009 του απένειμαν έπαινο στην 13η Διεθνή BIENNALE Μικροχαρακτικής και EXLIBRIS του Μουσείου OSTROW WIELKOPOLSKI -Πολωνία. To 2010 πήρε διάκριση στον 33ο INTERNATIONAL EX-LIBRIS COMPETITION στην Κωνσταντινούπολη. Το 2011 πήρε το 1ο βραβείο στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό με θέμα το '' ΔΑΣΟΣ '' από τα ΕΛΤΑ ΕΛΛΑΔΟΣ. Το 2011 συμμετείχε στην ART ATHINA με τη Γκαλερί της ‘Ερσης.
Ορέστης Συμβουλίδης, “Θηλαστικά σε απόγνωση – Ιορδάνης”, 2012, Σιλικόνη, 27 x 37 εκ., Γκαλερί 'Ερση, ευγενική παραχώρηση του καλλιτέχνη
Ο Ορέστης Συμβουλίδης γεννήθηκε στην Αθήνα το 1979. Φοίτησε στην Α.Σ.Κ.Τ. από το 1999-2006 στο εργαστήριο του κ. Χρόνη Μπότσογλου. Παρακολούθησε επίσης το εργαστήριο γλυπτικής του κ. Λάππα και χαρακτικής του κ. Παπαδάκη. Έχει πάρει μέρος σε αρκετές ομαδικές εκθέσεις . Το 2007 Απέσπασε το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό εικαστικών που διοργάνωσε η Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών στον πολυχώρο "Αθηναΐς" σε συνεργασία - χορηγία της εταιρίας Nestle. Το 2011 απέσπασε ένα από τα τρία πρώτα ισότιμα βραβεία σε διαγωνισμό που διοργάνωσε Α.Σ.Κ.Τ. και το γενικό επιτελείο εθνικής άμυνας. Ζει και εργάζεται στην Αθήνα.
Info: Art-Athina, 16-19/5, Κλειστό Π. Φαλήρου (TaeKwonDo), Ολυμπιακά Ακίνητα, Μωραϊτίνη 2, 17561 Π. Φάληρο (Απέναντι από τα Village Cinemas Π. Φαλήρου) Ώρες λειτουργίας: Πέμπτη 16, 19:00 - 22:30 Εγκαίνια (είσοδος μόνο με πρόσκληση)/ Παρασκευή 17, 14:00 - 21:00/ Σάββατο 18, 12:00 - 21:00/ Κυριακή 19, 12:00 - 21:00. www.art-athina.gr
Η A.V. είναι Χορηγός Επικοινωνίας
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.