![40591-86318.jpg 40591-86318.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/05/26/40591-86318.jpg)
Το οδοιπορικό της Βάσως Γκαβαϊσέ στην τέχνη μου είναι γνωστό διότι είχα την τύχη να τη γνωρίσω και να συνεργαστώ μαζί της από τα πρώτα βήματα της καριέρας της. Σοβαρή και συνεπής στα πιστεύω της η καλλιτέχνιδα δε θα μπορούσε να έχει άλλο αγαπημένο μότο από το «σιγανά και ταπεινά». Έτσι, σιγανά και ταπεινά, σε συνδυασμό με πολύ δουλειά και πειραματισμό δημιούργησε ένα καλλιτεχνικό σύμπαν μέσα στο οποίο το να ζει κανείς είναι μία απολαυστική και ξεχωριστή εμπειρία. Τα φορμαλιστικά, δυσδιάστατα έργα της καταλαμβάνουν με μαγικό τρόπο το χώρο και σε κατακλύζουν. Η επίσκεψη στο εργαστήριό της είναι δίχως άλλο μία βιωματική εμπειρία.
Καθημερινότητα
Καλημέρα Ήλιε καλημέρα, ...και επί το έργον !
Έμπνευση
«Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!» όπως μας λέει ο Ελύτης στο Άξιον Εστί.
Αγαπημένο έργο ή καλλιτεχνικό γεγονός
Τα ψηφιδωτά και οι νωπογραφίες της Ιεράς Μονής της Χώρας στην Κωνσταντινούπολη (14ος αι.). Ανήκουν σε εκείνες τις περιπτώσεις όπου το μέσον ταυτίζεται με το μήνυμα στην προσπάθεια απόδοσης του Θείου. Είναι εντυπωσιακός ο τρόπος που αναρίθμητες ψηφίδες συλλαμβάνουν τις διαθλάσεις του φωτός, δημιουργώντας ιριδισμούς και αυλακώσεις σκιάς και φωτεινών ροών. Προσπαθώ να κατανοήσω τα μυστικά τους και να εφαρμόσω μερικές από τις αρετές και ιδιότητές τους στη δουλειά μου.
Αrtworld, τι σημαίνει για σένα
Ένα εργαστήρι ιδεών μέσα στο οποίο οι πιο ταλαντούχοι δημιουργοί δίνουν μορφή στο μέλλον μας
Αγαπημένη προσωπική στιγμή
Κάποτε στα Κύθηρα, σε ένα ταξίδι για τον ύστατο χαιρετισμό ενός αγαπημένου προσώπου.
Σημαντικό επαγγελματικό γεγονός
Κάθε φορά που ο κόσμος εκφράζεται με αγάπη για κάποια έργα μου.
Αγαπημένο μέρος στην Αθήνα
Υμηττός
Αγαπημένο μέρος στον κόσμο
Κυκλάδες
Αγαπημένο μότο σου
Σιγανά και ταπεινά.
Η Βάσω Γκαβαϊσέ γεννήθηκε το 1973 στην Αθήνα, όπου ζει και εργάζεται. Σπούδασε στην ΑΣΚΤ της Αθήνας και στη συνέχεια στο Chelsea College of Art & Design (MA) και στο UeL (PD) στο Λονδίνο, με υποτροφία του ΙΚΥ. Έργα της έχουν παρουσιαστεί σε art fairs, ομαδικές εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό: Art Basel Miami Beach Μαϊάμι, The Armory Show Νέα Υόρκη, Σουπερνόβα-Αστερισμοί Κέντρο Τεχνών Λευκωσίας, Αταξίες Συλλογή Μπέλτσιου Ίδρυμα Μάργαρη Αμφιλοχία, Tower-Tower Συλλογή Αλεξίου Πύργος Μπαζαίου Νάξος, Ρώσικη πρωτοπορία και σύγχρονη τέχνη Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης τέχνης Θεσσαλονίκη. Επίσης έργα της βρίσκονται σε ιδιωτικές συλλογές, μουσεία και δημόσια κτίρια: Athenaeum InterContinental Hotel, Βιοιατρική Αμπελοκήπων, Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης κ.ά.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.