- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
![51224-191786.jpg 51224-191786.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/51224-191786.jpg)
![40436-86117.jpg 40436-86117.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/05/02/40436-86117.jpg)
Η CAN Christina Androulidaki Gallery λειτουργεί εδώ και ένα χρόνο στην οδό Αναγνωστοπούλου 42 στο Κολωνάκι και εκπροσωπεί αποκλειστικά νέους Έλληνες καλλιτέχνες. Στη φετινή Art Athina συμμετέχει με έργα των: Ζωής Γαϊτανίδου, Στέλιου Καραμανώλη, Τούλας Πλουμή, Γιώργου Σταμκόπουλου και Παύλου Τσάκωνα.
«Θεωρούμε δείγμα πολιτισμού μιας κοινωνίας την εμπιστοσύνη που δείχνει στους νέους της και γι αυτό εκπροσωπούμε αποκλειστικά καλλιτέχνες που βρίσκονται στην πρωτοπορία και οι οποίοι ζουν σήμερα, εδώ», λέει η Χριστίνα Ανδρουλιδάκη. «Τα έργα που θα δει κανείς στο περίπτερό μας είναι φρέσκα και δυναμικά και ξεφεύγουν από τα καθιερωμένα τεχνικά μέσα (ζωγραφική-γλυπτική). Ανάμεσα τους συναντά κανείς τα εντυπωσιακά μπλε σχέδια με καρμπόν της Τούλας Πλουμή, τα ζωγραφικά-εργόχειρα της Ζωής Γαϊτανίδου, ζωγραφισμένα και κεντημένα στο χέρι με μία ιδιαίτερη τεχνική και τους πίνακες-γλυπτά του Παύλου Τσάκωνα, ο οποίος θα δημιουργήσει ειδικά για την Art Athina μία τοιχογραφία με υπερμεγέθη pop αισθητικής αντικείμενα ζωγραφισμένα σε ξύλο.»
Ο Παύλος Τσάκωνας (γ.1983) ξεκίνησε σπουδές ελευθέρου σχεδίου το 1996 και το 2003 μπήκε στη Σχολή Καλών Τεχνών επιτυγχάνοντας την τρίτη υψηλότερη βαθμολογία εισαγωγής του έτους του. Εκεί σπούδασε ζωγραφική με καθηγητές τη Ρένα Παπασπύρου και τον Μάριο Σπηλιόπουλο. Το 2008 αποφοίτησε και έκτοτε έχει υλοποιήσει μια σειρά από προσωπικά, ομαδικά και έργα ανάθεσης, έχει συμμετάσχει σε ποικίλες εκθέσεις και έχει διακριθεί σε εικαστικούς διαγωνισμούς. Τον Μάρτιο του 2013 πραγματοποίησε την πρώτη του ατομική έκθεση στη γκαλερί CAN.
Πάυλος Τσάκωνας, «Ζελέ», 2013, Ακρυλικά σε κόντρα πλακέ, 55x62εκ., γκαλερί CAN Χριστίνα Ανδρουλιδάκη, ευγενική παραχώρηση της γκαλερί και του καλλιτέχνη
Η Τούλα Πλουμή (γ.1980) σπούδασε στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας και έχει πρόσφατα πραγματοποιήσει ατομικές εκθέσεις στην γκαλερί CΑΝ και το Remap 3. Ασχολείται με τη ζωγραφική, το σχέδιο, την κεραμική και τη γλυπτική σε μέταλλο. Η τελευταία της ατομική έκθεση στην Αθήνα παρουσιάστηκε στο έγκυρο αμερικανικό περιοδικό τέχνης ArtForum, είναι ιδρυτικό μέλος της κολεκτίβας Daily Lazy Projects και στην φετινή Art Athina μπορεί να δει κανείς έργα της στο περίπτερο D7, στην έκθεση που επιμελείται η Άρτεμις Ποταμιάνου στον επάνω όροφο καθώς και στο booth που θα επιμεληθεί η ομάδα Daily Lazy.
Τούλα Πλουμή, Άτιτλο, Σχέδιο με καρμπόν, 90x80εκ., γκαλερί CAN Χριστίνα Ανδρουλιδάκη, ευγενική παραχώρηση της γκαλερί και του καλλιτέχνη
Ο Γιώργος Σταμκόπουλος (γ.1983) σπούδασε στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας και υπήρξε υπότροφος του ιδρύματος Ωνάση. Έχει δύο ατομικές εκθέσεις στο ενεργητικό του, στην γκαλερί Fabio Tiboni στην Μπολόνια της Ιταλίας και στην γκαλερί CAN Christina Androulidaki στην Αθήνα και έχει βραβευθεί με το βραβείo Freedom από το Museo de Calzado του Αλικάντε της Ισπανίας. Η δουλειά του έχει παρουσιαστεί διεθνώς σε διάφορες εκθέσεις, όπως η 7η Μπιενάλε του Βερολίνου, το Spring Exhibition στο Kunsthall Charlottenborg της Κοπεγχάγης και το The Bar στην Kunsthalle Athena. Είναι ιδρυτικό και ενεργό μέλος της εικαστικής ομάδας Daily Lazy Projects.
Γιώργος Σταμκόπουλος, In The Valley Of Hades, Ακρυλικά σε κανβά, 150x180εκ., γκαλερί CAN Χριστίνα Ανδρουλιδάκη, ευγενική παραχώρηση της γκαλερί και του καλλιτέχνη
Ο Στέλιος Καραμανώλης (γ.1977) γεννήθηκε, ζει και εργάζεται στην Αθήνα. Σπούδασε στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών της Θεσσαλονίκης, απ’ όπου και αποφοίτησε το 2003, ενώ στη συνέχεια φοίτησε και στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας. Έχει συμμετάσχει σε εκθέσεις όπως η 3η Μπιενάλε της Αθήνας, το Remap 3, το Kappatos Rooms 2010 και άλλες.
Ζωή Γαϊτανίδου, «Obiation», 2009, Ακρυλικά και κλωστή σε καμβά, 173x108εκ., γκαλερί CAN Χριστίνα Ανδρουλιδάκη, ευγενική παραχώρηση της γκαλερί και του καλλιτέχνη
Η Ζωή Γαιτανίδου σπούδασε ζωγραφική στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας, έχει παρουσιάσει ατομικές εκθέσεις στην Ευρώπη και την Αμερική και έχει συμμετάσχει σε σημαντικές εκθέσεις στην Ελλάδα όπως η 2η Μπιενάλε της Αθήνας. Τον Σεπτέμβριο του 2013 θα παρουσιάσει τη δεύτερη ατομική της έκθεση στην Αμερική και το 2014 την ατομική της έκθεση στην Αθήνα.
Δείτε το εξώφυλλο της καλλιτέχνιδος για το τεύχος 266 της A.V.
Info: Art-Athina, 16-19/5, Κλειστό Π. Φαλήρου (TaeKwonDo), Ολυμπιακά Ακίνητα, Μωραϊτίνη 2, 17561 Π. Φάληρο (Απέναντι από τα Village Cinemas Π. Φαλήρου) Ώρες λειτουργίας: Πέμπτη 16, 19:00 – 22:30 Εγκαίνια (είσοδος μόνο με πρόσκληση)/ Παρασκευή 17, 14:00 - 21:00/ Σάββατο 18, 12:00 – 21:00/ Κυριακή 19, 12:00 – 21:00. www.art-athina.gr
Η A.V. είναι Χορηγός Επικοινωνίας
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.