Έργα ζωγραφικής, γλυπτικής και μεταξοτυπίες δωρήθηκαν ανιδιοτελώς από τους συμμετέχοντες εικαστικούς, αλλά και από συλλέκτες που στηρίζουν τους σκοπούς της Αστικής Μη Κερδοσκοπικής Εταιρείας για το Κτίριο της Όπερας & της Ακαδημίας Λυρικής Τέχνης «Maria Callas». Σκοπός της έκθεσης είναι η ενίσχυση της Εταιρείας στο δύσκολο έργο που έχει αναλάβει και που συνεχίζεται, για την εξεύρεση των απαραίτητων μεγάλων χορηγών για την πραγματοποίηση των έργων ανακατασκευής του κτιρίου, όπου θα λειτουργήσει η Ακαδημία Λυρικής Τέχνης «Maria Callas». Συντονισμός: Ίρις Κρητικού - Ανδρέας Γεωργιάδης
Στην έκθεση παρουσιάζονται έργα-δωρεές των:
Camilla Adami, Μίνα Βαλυράκη-Παπαθεοδώρου, Δήμητρα Βάμιαλη, Ευριδίκη Βασιλικού-Παπαντωνίου, Μιχάλης Βελούδιος, Λυδία Βενιέρη, Μαίρη Γαλάνη-Κρητικού, Ανδρέας Γεωργιάδης, Κωστής Γεωργίου, Μαρία Γιαννακάκη, Στέφανος Δασκαλάκης, Ειρήνη Ηλιοπούλου, Θόδωρος, Σοφία Καλογεροπούλου, Αντώνης Κέπετζης, Γιάννης Κουνέλλης, Βασίλης Κυπραίος, Γιώργος Λαζόγκας, Μιχάλης Μανουσάκης, Τάσος Μαντζαβίνος, Ρούλη Μπούα, Βάνα Ξένου, Γεύσω Παπαδάκη, Μαρία Παπαδημητρίου, Κώστας Παπανικολάου, Γιάννης Παρμακέλης, Γιώργος Πολυκράτης, Μερόπη Πρέκα, Γιώργος Ρόρρης, Εδουάρδος Σακαγιάν, Παύλος Σάμιος, Νίκος Σαχίνης, Δημήτρης Ταλαγάνης, Άννα-Μαρία Τσακάλη, Αλέκος Φασιανός, Μαρία Φιλοπούλου, Μανώλης Χάρος, Γιάννης Ψυχοπαίδης.
Σχετικά με την «Ακαδημία Λυρικής Τέχνης Maria Callas»
Η Ίδρυση της Ακαδημίας Λυρικής Τέχνης Maria Callas είναι το δεύτερο όραμα της Αστικής Μη Κερδοσκοπικής «Εταιρεία για το Κτίριο της Όπερας & της Ακαδημίας Λυρικής Τέχνης Maria Callas», αναγνωρισμένης από το ΥΠ.ΠΟ. (ΦEΚ Αρ. Φύλλου 1059/12.8.2002).Ήδη η Εταιρεία έχει προχωρήσει σε μία κατ' αρχήν συμφωνία με τους αρμόδιους φορείς για την παραχώρηση σε αυτήν της χρήσης του κτιρίου στην Πατησίων 61, –όπου έζησε έφηβη η Μεγάλη Ντίβα–, για χρονικό διάστημα τριάντα ετών. Το κτίριο αποτελεί αρχιτεκτονικό κόσμημα του Κ. Κιτσίκη, χτίστηκε στα μέσα της δεκαετίας του 1920 και έχει χαρακτηριστεί Ιστορικό Διατηρητέο Μνημείο από το Υπουργείο Πολιτισμού επί Μελίνας Μερκούρη το 1989. Απαραίτητος όρος για την παραχώρηση της χρήσης του κτιρίου στην Εταιρεία έχει συμφωνηθεί η τέλεση εργασιών αποκατάστασης του κτιρίου από αυτήν, λόγω σημαντικών βλαβών που αυτό υπέστη έπειτα από το σεισμό του 1999 και από τις διάφορες καταλήψεις του.
Οι εργασίες αποκατάστασης του κτιρίου έχουν μελετηθεί και θα εκτελεστούν από το Γραφείο Μελετών Αλεξ. Τομπάζη, το οποίο στηρίζει το έργο της Εταιρείας εδώ και μια δεκαετία.
Εγκαίνια: 22/11, 20.30. Ως 3/12, Κuzina (Φουαγέ), Αδριανού 9, Θησείο, 210 3634868 (18.30-22.00)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα μας είπαν οι δύο Λιθουανοί καλλιτέχνες για την έκθεση-«συνάντηση» με τον φίλο τους Klaus Pfeiffer
Διάσημοι και ιστορικοί καλλιτέχνες, σύγχρονες και γυναικείες φωνές δίνουν το παρών τον Αύγουστο σε μουσεία και γκαλερί
Ήταν ιδρυτής της Αίθουσας Τέχνης Καππάτος και διοργανωτής της σειράς εκθέσεων Rooms
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.