- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
Tα εικαστικά φιλιά της Μαρίας Ξυνοπούλου έχουν προκλητική γεύση
Τα άψογα πορτρέτα του πόθου της εκτίθενται στην γκαλερί Ειρμός
![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
![376201-776684.jpg 376201-776684.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/10/12/376201-776684.jpg)
Το να μάθεις να βλέπεις τον κόσμο με τα μάτια της Μαρίας Ξυνοπούλου είναι σαν να κολυμπάς για πρώτη φορά. Άλλοι το πιάνουν με την πρώτη και άλλοι παλεύουν ανήμποροι με τα κύματα. Ένα τρικ: μην προσπαθείς να νετάρεις σε αναγνωρίσιμες φόρμες και κώδικες του ψυχισμού σου. Όσο πιο θολό και απλανές είναι το βλέμμα, τόσο πιο εύκολη γίνεται η διαδικασία. Κοίτα χωρίς αναστολές και η αποκάλυψη θα έρθει από μόνη της. Τα έργα της είναι όμορφα σαν ζωγραφιά και εκτίθενται τον Οκτώβριο στη Θεσσαλονίκη. Μια από τις καλύτερες εκθέσεις του μήνα.
Don’t want you to be mine, ξυλομπογιές σε χαρτί, 70×103 – 2016
Η δημιουργός της σειράς «DE- LUSION: Kisses Taste Different» γνωρίζει καλά τους γρίφους που κρύβονται πίσω από τις σχέσεις και αδράχνει την ευκαιρία για να πραγματοποιήσει τους εικαστικούς συσχετισμούς της. Ανθρώπινα σώματα σε περιπαθείς στάσεις, έντομα εν δράσει. Χαρτί, ξυλομπογιές, λεπταίσθητα χρώματα, ιλιγγιωδώς υπολογισμένες γραμμές, μια ομάδα έργων χωρισμένη σε διακριτά κεφάλαια τα οποία ωστόσο απαρτίζουν ενιαία αφήγηση για τις σχέσεις και τις δυναμικές τους, την επιθυμία, τον πόθο, τον φόβο και τα λοιπά συμπαρομαρτούντα του έρωτα. Συνθέσεις απροσδόκητες, έργα στα οποία πρωταγωνιστούν έντομα, ζώα και γυναίκες, με δηλωτική την απουσία της ανδρικής μορφής.
Never yours / always, ξυλομπογιές σε χαρτί, 100×140 – 2015
Πρόκειται για την πρώτη ατομική έκθεση της εικαστικού από τη Θεσσαλονίκη, η οποία έπειτα από σπουδές fashion design αποφάσισε να ασχοληθεί εντατικά με το φετίχ της ζωής της, την τέχνη. Φοίτησε στο Ινστιτούτο Τεχνών και Νέων Τεχνολογιών Les Yper Yper υπό την επίβλεψη της Ράνιας Εμμανουηλίδου, συμμετείχε σε ομαδικές εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό, παραχώρησε έργο της στην έκδοση «Art Takes Time Square», παρουσιάστηκε από τους φωτογράφους Hunter & Gatti στη στήλη “exclusives” του HGISSUE, τώρα παρουσιάζει στο κοινό τη σειρά που εύστοχα ο Δημήτρης Τόλης χαρακτηρίζει στο επιμελητικό σημείωμά του ως «μια εξωτική διαδοχή ιστοριών όπου μέσα τους κρύβεται μια μη απολογητική διάθεση για όσα βρίσκονται πέραν της νόρμας».
The fly and the lie, ξυλομπογιές σε χαρτί, 66×69 – 2015
Από πού πηγάζει η τόσο ιδιαίτερη δουλειά της; «Αντλώ έμπνευση από την αστική καθημερινότητα και τα συναισθήματα που προκαλεί». Ποια τα εκφραστικά της εργαλεία; «Αγαπημένο μου υλικό είναι το χαρτί, ενώ συμπληρωματικά χρησιμοποιώ ξυλομπογιές, ακουαρέλα, μελάνια, ακρυλικά». Τι θέλει να δηλώσει; «Στην ενότητα “DELUSION: Kisses Taste Different” προσπάθησα να θέσω ερωτήματα σχετικά με την παρακμή των σχέσεων. Τι τρέλα μας ωθεί να δίνουμε χώρο στους λάθος ανθρώπους; Πως μεταμορφώνουμε την ασήμαντη στιγμή σε πολύτιμο στοιχείο των μικροσκοπικών, προσωπικών μας κόσμων; Είναι το διαφορετικό που προσπαθούμε να χτυπήσουμε; Είναι κοινωνική συμμόρφωση; Η απλώς η αναμφισβήτητη δύναμη του Έρωτα να αποπλανεί; Οι ξυλομπογιές δημιουργούν καθαρά, σχεδόν απολυμαντικά πορτραίτα, φαινομενικά άγνωστων σχέσεων. Εστιάζουν στο λάθος, χωρίς να κρίνουν». Αν σου έμειναν ερωτηματικά, καλύτερα να επισκεφθείς την έκθεση που ξεχωρίζει μέσα στη φθινοπωρινή εικαστική έξαρση της Θεσσαλονίκης.
Μαρία Ξυνοπούλου "DELUSION: Kisses Taste Different"
05.10.2017 - 25.10.2017
Γκαλερί ΕΙΡΜΟΣ
Λεωφόρος Νίκης 17 & Καρόλου Ντηλ 1, 54623, Θεσσαλονίκη
Τ: +302310278868, www.eirmosgallery.gr, marixino.com
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διάσημοι και ιστορικοί καλλιτέχνες, σύγχρονες και γυναικείες φωνές δίνουν το παρών τον Αύγουστο σε μουσεία και γκαλερί
Ήταν ιδρυτής της Αίθουσας Τέχνης Καππάτος και διοργανωτής της σειράς εκθέσεων Rooms
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.