![32014-72458.jpg 32014-72458.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/32014-72458_0.jpg)
![365243-755108.jpg 365243-755108.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/07/27/365243-755108.jpg)
Τον Νοέμβριο του 2013, από μια παρέα Σαμιωτών που ένιωθαν την ανάγκη να μοιραστούν την αγάπη τους για τη φωτογραφία, δημιουργήθηκε η Φωτογραφική Ομάδα Σάμου. Έχοντας δημιουργήσει το σωματείο ΦΩΤ.Ο.Σ., έκαναν διάφορες εκθέσεις με θέματα όπως «Colours», «Άνθρωποι-People» , «Η Ελλάδα μας» στη Σάμο και την Αθήνα. Για φέτος από 28 Ιουλίου - 2 Αυγούστου 2017 ετοιμάζουν τη 2η ετήσια έκθεση φωτογραφίας τη με τίτλο «Νερό - Water», στον υπαίθριο χώρο της Δημόσιας Κεντρικής και Ιστορικής Βιβλιοθήκης Σάμου.
Το νερό είναι κομμάτι του εαυτού μας και της φύσης που συνδέει, μεταφέρει πληροφορίες, δίνει ζωή. Όλοι οι πολιτισμοί δημιουργήθηκαν και αναπτύχθηκαν εκεί που υπάρχει νερό. Έχει την ικανότητα να ξεπερνάει τα εμπόδια, να συνεχίζει την πορεία του. Έχοντας ως βασικό χαρακτηριστικό το υγρό στοιχείο και το πώς αυτό συνδέεται με τον ανθρώπινο κόσμο των συναισθημάτων, η έκθεση αυτή έχει στόχο να τονίσει την αξία του στην καθημερινότητά μας και στην διατήρηση της ζωής, και να χαρτογραφήσει την προσωπική και ιδιαίτερη σχέση που έχει ο καθένας μαζί του. Αυτό το καταφέρνει ο φακός μέσα από την διαφορετικότητα της ματιάς και τη ρευστότητα της προσωπικής έκφρασης του κάθε καλλιτέχνη. Αφού λοιπόν το νερό συνδέει και μεταφέρει μηνύματα και πληροφορίες, ίσως η έκθεση αυτή να αποτελέσει το έναυσμα για περισσότερη σύνδεση, επαφή, ενσυναίσθηση, ροή κι επικοινωνία μεταξύ μας.
Το Σωματείο ΦΩΤ.Ο.Σ. έχει ως στόχο την ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων σχετικά με την καλλιτεχνική φωτογραφία. Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται κάθε 15 μέρες (στο διάστημα Οκτωβρίου-Ιουνίου) και κατά τη διάρκειά τους γίνονται εισηγήσεις με θέμα τη θεωρία και την τεχνική της φωτογραφίας.
Συμμετέχοντες: Αγγελική Σπύρου, Αγγελίνα Κανελλοπούλου, Άγης Φερεντίνος, Αλέξανδρος Καρπαθίου, Αμαρυλλίς Αμοργιανού, Άνθη Παπαχριστοδούλου, Άννα Λεονταρίδου, Άννα Νεοφύτου, Βαγγέλης Λεοντίδης, Γιώργος Τζουραμάνης, Γιάννης Πατρώνης, Γιώργος Τσολακάκης, Γιώργος Χαραλαμπάκης, Δημήτρης Καρράς, Δημήτρης Παυλής, Ειρήνη Γερογλή, Ειρήνη Καπέλλου, Ελεάννα Κωνσταντάκη, Ελευθερία Καρύδα, Ηλιάνα Τσακουμάκη, Ηρώ Παυλιδάκη, Ιωάννης Αποστόλου, Ιωάννης Δούζης, Κωνσταντίνος Κολοκοτρώνης, Κώστας Βέβας, Μανουέλα Χριστοδουλάκη, Μανώλης Θράβαλος, Μανώλης Μόττος, Μανώλης Νεοφώτιστος, Μαρία Κασσιτά, Μιχάλης Σβαρνιάς, Νίκος Αγγελής, Νίκος Τσούλος, Νίκος Τσουμάκης, Νίκος Χουσάς, Παναγιώτης Μαχαίρας, Σάρα Λυμπέρη, Σοφία Τσουμάκη, Σταματία Καρύδα, Στέλιος Δεμερτζής, Τάσος Σαραντίδης, Χρήστος Βασιλειάς, Xρυσόστομος Γαλαθρής
Info: «Νερό - Water». Διάρκεια: 28 Ιουλίου - 2 Αυγούστου 2017. Ωράριο: Καθημερινά 20.00-23.00. Είσοδος ελεύθερη. Προαύλιος χώρος Βιβλιοθήκης Σάμου. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε στο Facebook της Φωτογραφικής Ομάδας Σάμου
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.