- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Δύο εκθέσεις για το καλοκαίρι
Στην αίθουσα Τέχνης ΙΑΝΟS και στη γκαλερί Genesis στο Κολωνάκι
![125052-280643.jpg 125052-280643.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/125052-280643.jpg)
![361624-748679.jpg 361624-748679.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/07/03/361624-748679_0.jpg)
Μέσα σε ένα ιδιαίτερα ευχάριστο και χαρούμενο κλίμα, σε αντίθεση με την έξω... περιρρέουσα ατμόσφαιρα, εγκαινιάστηκε στις 28 Ιουνίου η έκθεση ζωγραφικής και φωτογραφίας με θέμα «Καλοκαίρι στην Αθήνα», στην αίθουσα Τέχνης ΙΑΝΟS, σε επιμέλεια της Ίριδας Κρητικού.
Τα έργα ζωγραφικής και οι φωτογραφίες των καλλιτεχνών αποτυπώνουν την αγάπη τους για την Αθήνα, την πόλη που υποφέρει από τους ίδιους τους κατοίκους της αλλά δεν παύει ποτέ να είναι πηγή έμπνευσης για τους ανθρώπους που εξακολουθούν να ψάχνουν και να ανακαλύπτουν τις μοναδικές και ιδιαίτερες γωνίες της.
Καλοκαίρι στην Αθήνα
Στις 30 Ιουνίου, μέσα σε μία ιδιαίτερα ζεστή ατμόσφαιρα, η ατομική αναδρομική έκθεση του Αλέκου, με τίτλο «Μy Island» εγκαινιάστηκε στη Genesis Gallery στο Κολωνάκι.
Ο Αλέκος Αμφιλόχιος είναι γνωστός σε όλους με το μικρό του όνομα. Οι πιο παλιοί ίσως τον θυμούνται σαν τον ιδιοκτήτη των μπαρ «Φεγγάρι» και «Μύκονος» στην Πλάκα της δεκαετίας του ’60 ή του «Αleco’s island» στο Κολωνάκι της δεκαετίας του ’80, μπαράκια που έγραψαν ιστορία στις αθηναϊκές νύχτες.
Εκείνα τα χρόνια, που σηματοδοτούν και την αρχή της σεξουαλικής απελευθέρωσης, η Αθήνα διασκέδαζε αληθινά. Tα social media δεν είχαν μπει ακόμη στη ζωή μας και δεν αποτελούσαν καν μέσον αναζήτησης συντρόφων ή φίλων. Οι άνθρωποι έβγαιναν έξω, φλέρταραν, μιλούσαν, ερωτεύονταν, επικοινωνούσαν μεταξύ τους. Υπήρχε μία ανεμελιά, μία αθωότητα και μία διαρκής, έντονη διάθεση για διασκέδαση, κάτι που τα επόμενα χρόνια και χάθηκε ανεπιστρεπτί αλλά και πληρώσαμε πολύ ακριβά.
Αλέκος Αμφιλόχιος «My island»
Ο Αλέκος εκτός από τη διασκέδαση, αγαπούσε πολύ και τη ζωγραφική και έργα του διακοσμούσαν τα μπαράκια του. Όπως γράφει ο Γιώργος Τζάνερης, καλλιτεχνικός διευθυντής της Genesis Gallery, «η ζωγραφική του Αλέκου ανήκει στην κατηγορία τέχνης Ναΐφ – μία κατηγορία που χαρακτηρίζεται από μία παιδικού τύπου απλοϊκότητα, τόσο στην ύλη και το περιεχόμενο όσο και στην τεχνική, αλλά οι ιστορίες που αφηγείται ο Αλέκος μόνος αφελείς δεν είναι. Η μοναξιά, η συντροφικότητα, τα ερωτικά παιχνίδια των ανθρώπων είναι από τα θέματα που τον απασχολούν. Όλα με φόντο τη θάλασσα ή την αγαπημένη του Ακρόπολη».
Μία επίσκεψη στο «νησί του Αλέκου», στην καρδιά του κέντρου της Αθήνας, σου αφήνει ένα χαμόγελο στα χείλη, σου φτιάχνει τη διάθεση, σε ταξιδεύει και σε κάνει να νοσταλγείς μία εποχή αλλά και μία Αθήνα που χάθηκε.
Δείτε περισσότερες πληροφορίες
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.