- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Τι γυρεύεις εις τη Λήμνο, Αλέξη Ακριθάκη;
Ώχρα Μπλε, η πιο ψαγμένη γκαλερί του Βόρειου Αιγαίου!
![4754-202316.jpeg 4754-202316.jpeg](/images/120x120/3/jpeg/sites/default/files/contributor/4754-202316_0.jpeg)
![359067-744248.jpg 359067-744248.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/06/18/359067-744248.jpg)
Πολύς κόσμος «παθαίνει» αυτό που έπαθε κάποτε κι ο Νικόλας Μπλιάτκας! Επισκέπτεται τη Λήμνο αμέριμνος για διακοπές, μα με έναν μεταφυσικό, μαγνητικά αξεδιάλυτο τρόπο, το νησί μοιάζει σαν να σε μαρκάρει και να σε κάνει δικό του. Κι έτσι βρίσκεσαι χωρίς να το καταλάβεις -μα και συνειδητά ταυτοχρόνως- εκεί. Μονίμως. Κανένας δεν σε απαγάγει, ασχέτως αν σε ξελόγιασε το φως ή η πέτρα του Κοντιά ή το ηλιοβασίλεμα στο Μούδρο. Ή βρίσκεσαι να μοιράζεις τον χρόνο σου μεταξύ στεριάς και θάλασσας, Θεσσαλονίκης και Μύρινας. Αλλού χειμώνα, εδώ το καλοκαίρι. Αυτή είναι η περίφημη λύση του 50-50, μέχρι τα ποσοστά να γείρουν εντελώς από την πλευρά της ζυγαριάς που γράφει «μόνιμη εγκατάσταση»!
Μανώλης Χάρος
Αυτό «έπαθε» ο Νικόλας, ο ιδιοκτήτης της πιο καλόγουστης, ψαγμένης και ιδιαίτερης γκαλερί στο Βόρειο Αιγαίο. Ζωγράφος είναι, μάχιμος, δημιουργικός και δραστήριος, που μοιράζει εαυτόν στη Θεσσαλονίκη και το νησί, κάθε που το ημερολόγιο γράφει Πάσχα και εκείθεν. Κι ως τον Οκτώβρη, που το λημνιό καλοκαίρι σφραγίζει με βουλοκέρια από ανέμους και ψύχρες το τέλος άλλης μιας σεζόν. Η Ώχρα Μπλε, η γκαλερί του, είναι ένα μικρό στο δέμας, μα μεγάλο στα όνειρα και την πράξη, ένα δυναμό, μια ενέργεια. Πολύ δραστήρια, μιας κι ο Μπλιάτκας κατάφερε να της χαρίσει μια ωραία υπεραξία: πέρα από τις εκθέσεις με ζωγραφικές δικές του ή καλλιτεχνικές χειροτεχνίες της συζύγου του, η Ώχρα Μπλε είναι και κόμβος όπου διασταυρώνεται ο επισκέπτης και με έργα άλλων καλλιτεχνών, που είτε επίσης διάλεξαν τη Λήμνο για θερινή ή μόνιμη εγκατάσταση, ή διαβιούν παιδιόθεν.
Αλέξανδρος Μαγγανιώτης
Ζωγραφικές, κοσμήματα χειροποίητα, ντιζάιν, εκθέσεις συνεχείς, αποκλείεται να μη σκαλώσεις, αν σε βγάλει στη Μύρινα το καλοκαίρι. Θα τη βρεις στις αρχές του πεζόδρομου της Κυδά 8. Είναι σήμα κατατεθέν της πρωτεύουσας αυτός ο πεζόδρομος, κομβικό σημείο εμπορικής κίνησης μα και περαντζάδας. Βόλτα, σκασιά, περίπατος, σόπινγκ, κι ένας μακρυνάρης δρόμος που ενώνει δυο γιαλούς, τον Ρωμέικο με τον Τούρκικο.
Ισμήνη Μπονάτσου
Και φέτος, έως και τις 20 του Ιούλη, φέρνει στο Βόρειο Αιγαίο μια καραβιά από «Ακριθάκηδες». Για την ακρίβεια έναν Αλέξη, μα και 15 συνοδοιπόρους. «Τα ταξίδια μου» είναι το θέμα τους, μια φυγή δηλαδή στον χρόνο και τον χώρο. Μια συνομιλία Ελλήνων εικαστικών με το πολύχρωμο καράβι του Ακριθάκη που πλέει μέσα στη μουλτικολόρισα θάλασσα -έργο εμβληματικό και ορίζων το πλαίσιο των συνακόλουθων καμβάδων- που με τον τρόπο των δημιουργών τους δίνουν μια αντάξια αισθητική πρόταση. Κύματα, αναμνήσεις από καράβια ή βαλίτσες εν πλω, όνειρα, περιπλανήσεις και φεγγάρια ή σύννεφα πάνω από τους αστερισμούς του Αιγαίου.
Αλέξης Ακριθάκης, ακρυλικό, 75Χ55 εκ.
Αληθινοί ή ιδεατοί προορισμοί διασταυρώνονται στη Λήμνο. Στην Ώχρα Μπλε, που το καλοκαίρι και η τέχνη της πάνε πολύ. Καλή αντάμωση, Νικόλα, μετράνε ήδη αντίστροφα οι μέρες και για μας...
«τα ταξίδια μου»: Αλέξης Ακριθάκης / Ελένη Θεοφυλάκτου / Θάλεια Κερούλη / Χρήστος Κεχαγιόγλου / Νίκος Κόκκαλης / Σωτήρης Λιούκρας / Αλέξανδρος Μαγγανιώτης / Όλγα Μητσέλη / Νικόλας Μπλιάτκας / Ισμήνη Μπονάτσου/ Aλεξία Ξαφοπούλου / Σταύρος Παναγιωτάκης / Αννέττα Σπανουδάκη / Μανώλης Χάρος / Ειρήνη Χριστοφορίδου / Πάολο Ινκαρνάτο
Αλεξία Ξαφοπούλου
Νικόλας Μπλιάτκας
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.