Οι απόκριες θέλουν «Μάσκες» και μουσική
Το The Katia Paschou Project επιστρέφει με έργα σύγχρονων δημιουργών και αποκριάτικη διάθεση
![114868-649339.jpg 114868-649339.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/114868-649339.jpg)
![341262-709710.jpg 341262-709710.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/02/21/341262-709710.jpg)
Στο παλάτι ενός «άχρονου» μεσαίωνα ο Βασιλιάς είναι θλιμμένος και οι τρεις κυρίες της Αυλής του αναλαμβάνουν δράση: καλλονές, μάγισσες και ξωτικά παρουσιάζονται μπροστά του, μα τίποτα δεν τον συγκινεί. Τότε αποφασίζουν να δώσουν προς τιμή του μια γιορτή. Μια γιορτή με μάσκες, για να πέσουν οι μάσκες.
Ένα μουσικοθεατρικό παραμύθι για ενήλικες στο πνεύμα των Αποκριών ακολουθεί την ερμηνεία της Σοπράνο Κάτια Πάσχου, στο The Katia Paschou Project που επιστρέφει με έργα νέων, σύγχρονων δημιουργών.
Η Κάτια Πάσχου ερμηνεύει τον κύκλο του διεθνώς καταξιωμένου συνθέτη Ιωσήφ Παπαδάτου «The Short Story», ειδικά γραμμένο για εκείνη ενώ ακούγονται επίσης έργα των Στάθη Γυφτάκη και William Antoniou.
«Όταν η αποστολή μιας ομάδας είναι τα μέλη της να κοινωνούν μέσα στην Τέχνη και να την συν-δημιουργούν, φυσική συνέχεια της πορείας μας είναι να δώσουμε «φωνή» σε σύγχρονα και πρωτότυπα έργα. Οι καλλιτέχνες μαθαίνουν να συνδράμουν στο έργο σύγχρονων συνθετών, δίνοντας έτσι πνοή στη νέα δημιουργία», λέει η σοπράνο.
Το θεατρικό κείμενο που υπογράφει η Νεφέλη Τσιπουρίδη με τίτλο «Μάσκες», φιλοξενεί μουσικά έργα των Purcell, Schubert, Fauré, Prokofiev, αλλά και μια σύνθεση που δημιουργεί ειδικά για το Project, ο ανερχόμενος βραβευμένος συνθέτης, William Antoniou. Τη μουσική επιμέλεια του θεατρικού κειμένου αναλαμβάνει ο πολυτάλαντος μουσικός και συνθέτης Γιώργος Γαϊτάνος. Η ομάδα μεταμορφώνεται με την εικαστική πρόταση του Νίκου Αγγελάκη, υπό τη σκηνοθετική καθοδήγηση της Κάτιας Πάσχου.
Info: Μάσκες, 22 Φεβρουαρίου, 20.30, Ίδρυμα Εικαστικών και Μουσικής Β & Μ Θεοχαράκη, Βασιλίσσης Σοφίας 9 & Μέρλιν 1, 2103611206
Εισιτήρια: 20, 15, 10€
Τα Μέλη
Αγγελάκης Νίκος, εικαστικός- ηθοποιός, Βαμβάκου Δανάη, φλαουτίστα, Σταύρος Γλυκοφρύδης, τρομπονίστας, Βλαμάκη Βασιλική, σοπράνο, Λεσιώτη Μαρία, πιανίστα, Μακρή Μαρία, θεατρολόγος-τραγουδίστρια, Δανάη Μπερή, ηθοποιός-τραγουδίστρια, Παπαδοπούλου Θάλεια, πιανίστα, Τσαντλογιάννη Μαρκέλα, σοπράνο, Τσιπουρίδη Νεφέλη, theater practitioner, Ψαθάς Νίκος, τενόρος.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.