5 εκθέσεις που αξίζει να δείτε
Ευκαιρία για ενδιαφέρουσες επισκέψεις σε εκθεσιακούς χώρους και γκαλερί τις μέρες των γιορτών
![125052-280643.jpg 125052-280643.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/125052-280643.jpg)
![334991-695640.jpg 334991-695640.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/12/26/334991-695640.jpg)
Οι μέρες των γιορτών έφτασαν και έχουμε επιτέλους λίγο χρόνο παραπάνω. Ευκαιρία λοιπόν για βόλτες, οικογενειακές μαζώξεις, συναντήσεις με φίλους, εκδρομές, διασκέδαση και γενικώς για πράγματα που χάνονται στη ρουτίνα της καθημερινότητας. Ανάμεσα σε όλα αυτά, η επίσκεψη σε μία έκθεση, ίσως να μην περνούσε ποτέ από το μυαλό, αλλά αυτές τις μέρες η Αθήνα φιλοξενεί πολλές, αξιόλογες και πραγματικά ενδιαφέρουσες, που σίγουρα αξίζουν μία βόλτα.
Ιδιαίτερα ζωγραφικά έργα, δημιουργίες σύγχρονης τέχνης και εικαστικές εγκαταστάσεις συναντούν λαμπιόνια, φωτάκια, φιόγκους, στολισμένες βιτρίνες, χριστουγεννιάτικα δένδρα, δράσεις στους δρόμους, δώρα, ευχές, συναυλίες, χαρούμενες μουσικές και δίνουν όλα μαζί φως και λάμψη στην πόλη. Φτιάχνουν την διάθεση και μας συμπαρασύρουν στο πνεύμα των Χριστουγέννων. Η πιο όμορφη εποχή του χρόνου είναι ιδανική στιγμή για… ανέξοδα ταξίδια μεγάλης αισθητικής απόλαυσης, νέων εμπειριών και ευεργετικών επιδράσεων σε γκαλερί και εκθεσιακούς χώρους που ξεχωρίζουν.
Oμαδική εικαστική έκθεση για τα 150 χρόνια του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου
Καλλιτέχνες, με αφορμή τον εορτασμό των 150 ετών από την ίδρυση του Αρχαιολογικού Μουσείου, εμπνέονται από τα εκθέματά του και δημιουργούν έργα μέσα από την δική τους αισθητική εμπειρία, τα οποία εκτίθενται στους τοίχους του ανακαινισμένου χώρου του καφέ του Μουσείου. (www.namuseum.gr)
Dark
Μία εικαστική εγκατάσταση με θέμα “dark, στήθηκε στον φιλόξενο και πολύ ιδιαίτερο και φιλόξενο χώρο ΑΘΗΝΈΟ. (www.athineo.gr) Όπως αναφέρει η επιμελήτρια της έκθεσης κα Ίρις Κρητικού, η εγκατάσταση «DARK» αποτελεί το πρώτο μέρος ενός διμερούς εικαστικού project που προτείνει ως αντιφατικές αλλά και αλληλοσυμπληρούμενες αφετηρίες έμπνευσης δύο λέξεις (dark & pale) που συνδέονται όχι μόνο με την μπίρα, αλλά με την όραση και τη γεύση εν γένει, καθώς και με τη διαδοχή των εποχών.
Στο AΘΗΝΕΟ συνδυάζεται το τερπνόν μετά του ωφελίμου και εκτός από τα μάτια ευφραίνεται και η γεύση μια και ο επισκέπτης έχει την ευκαιρία δοκιμάζει νέες γεύσεις μπύρας που παρασκευάζονται στο μικροζυθοποιείο.
Κωνσταντινούπολη
Ο Ανδρέας Γεωργιάδης μας ταξιδεύει μέσα από τα έργα του, τα οποία εκτίθενται στην Γκαλερί Genesis, στην Κωνσταντινούπολη, την μαγική αυτή πόλη του μύθου και της ιστορίας που μόνο το άκουσμα του ονόματός της αρκεί για να μας γοητεύσει.
Μέσα από τα έργα, ο θεατής περιηγείται σε διάφορα σημεία της Πόλης, με την μοναδική ατμόσφαιρα και το ξεχωριστό φως να αποτυπώνονται υπέροχα από τον καλλιτέχνη και το βλέμμα δύσκολα ν’ απομακρύνεται απ’ αυτά. Κατά την διάρκεια της έκθεσης οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να ξεναγηθούν από τον ζωγράφο και ν’ ακούσουν ιστορίες από την Πόλη, μοναδικές πηγές της έμπνευσής του. (www.facebook.com/Genesis-Gallery)
H υπέρβαση της Αβυσσος
«Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή» γράφει ο Νίκος Καζαντζάκης στην Ασκητική.
Αυτή την διαδρομή της ανθρώπινης ζωής από τη γέννηση έως το θάνατο, για την Υπέρβαση της Άβυσσος, προσπαθούν να φωτίσουν με τα έργα τους Ελληνες και ξένοι καλλιτέχνες, εμπνευσμένοι αλλά και συνδιαλεγόμενοι με την Ασκητική του Νίκου Καζαντζάκη, στην έκθεση του Οργανισμού Πολιτισμού και Ανάπτυξης ΝΕΟΝ που φιλοξενείται στον νέο χώρο πολιτισμού του Ωδείου Αθηνών. (neon.org.gr)
φωτο: Θανάσης Καρατζάς
φωτό: Θανάσης Καρατζάς
Οι Έλληνες μαθητές του Leonardo Cremonini
Στο νεοκλασικό κτήριο του Μορφωτικού Ιταλικού Ινστιτούτου Αθηνών, έντεκα μαθητές του Leonardo Cremonini (1925 – 2010), γνωστοί και καταξιωμένοι πλέον ζωγράφοι, αποδίδουν τιμή στον δάσκαλό τους δικαιώνοντας με τα έργα τους την εμπιστοσύνη που αυτός τους έδειξε, τριάντα χρόνια πριν, όταν έκαναν τα πρώτα τους βήματα στα μονοπάτια της τέχνης.(www.iicatene.esteri.it)
Η διάρκεια των εκθέσεων, οι μέρες και ώρες λειτουργίας καθώς και το πρόγραμμα των ξεναγήσεων (σε όποιες προβλέπεται) αναγράφονται στην αντίστοιχη σελίδα της κάθε γκαλερί ή εκθεσιακού χώρου.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.