Γρηγόρης Μασούρας: Ένας διάσημος καλλιτέχνης που βάζει φωτιά στο Instagram
Με αφορμή τη φωτογραφία την οποία φιλοξενούμε στο σημερινό εξώφυλλο του τεύχους τού ζητήσαμε να μας μιλήσει
Ο Gregory Masouras φωτογραφίζει καθημερινά διάφορα σημεία της Αθήνας με ένα καταπληκτικό τρόπο. Αλλά δεν μένει εκεί. Στη συνέχεια, «εμπλουτίζει» αυτές τις φωτογραφίες με animation χαρακτήρες και χολιγουντιανές προσωπικότητες. Όλο αυτό το πρότζεκ το ονομάζει «Animation in reality» Οι φωτογραφίες του αρέσουν. Μετράει πάνω από 118.000 followers στο Instagram, όπου μάλιστα μερικοί από τους ίδιους τους διάσημους που απεικονίζονται στα φωτογραφικά του κολάζ έχουν κάνει like και repost τις φωτογραφίες του. Όπως η Cara Delevinge στη φωτογραφία της ως Aurora, η Alessandra Ambrosio και πολλοί ακόμα. Με αφορμή τη φωτογραφία την οποία φιλοξενούμε στο σημερινό εξώφυλλο του τεύχους τού ζητήσαμε να μας μιλήσει.
Πώς και πότε αποφασίσατε να ασχοληθείτε με τη φωτογραφία;
Όλα ξεκίνησαν πριν δυόμιση χρόνια όταν αγόρασα ένα καινούργιο κινητό και, θέλοντας να δοκιμάσω τις δυνατότητες της κάμερας, άρχισα να φωτογραφίζω διάφορα σημεία της Αθήνας. Έτσι ξαφνικά γεννήθηκε η ιδέα να εντάξω μέσα στις εικόνες κάποια καρτούν. Στην αρχή το είδα σαν μια ευχάριστη ενασχόληση για τον ελεύθερο χρόνο μου. Κάποιοι φίλοι όμως που είδαν τις πρώτες εικόνες, ενθουσιάστηκαν και με παρότρυναν να συνεχίσω.
Το πρότζεκτ «Animations in reality» πώς προέκυψε;
Πολύ ξαφνικά. Από ένα σύννεφο που είχα φωτογραφίσει και μου θύμιζε έντονα το σύμβολο του Batman. Εκεί μου γεννήθηκε η ιδέα να εντάξω στην καθημερινότητά μας διάφορα καρτούν.
Από πού αντλείτε έμπνευση για τα φωτογραφικά σας «κολάζ»;
Κυρίως από τη πόλη μας, την Αθήνα. Την αγαπώ πολύ και θέλω να κάνω όσους περισσότερους ανθρώπους μπορώ να τη δουν ομορφότερη μέσα από τα δικά μου μάτια – ακόμα κι αν πρέπει να επιστρατεύσω ιδιαίτερους προσκεκλημένους!
Πείτε μας δυο λόγια για το έργο που φιλοξενούμε στο σημερινό μας εξώφυλλο.
Δεν έχω να πω πολλά, απλώς είμαι χαρούμενος που δύο δυνατά ονόματα του ελληνικού Instagram, η Aurora (@evelina_fra) και η Cinderella (@marilia_fra) ντύθηκαν γιορτινά για τις μέρες των Χριστουγέννων για να στολίσουν το δικό τους δέντρο. Γιατί καρτούν και Χριστούγεννα πάνε μαζί.
H Aurora (@evelina_fra) και η Cinderella (@marilia_fra) φωτογραφίζονται από τον Γρηγόρη Μασούρα (@greg_gr) για το εξώφυλλο της Athens Voice
Μπορείτε να δείτε το blog του καλλιτέχνη εδώ.
Facebook: Animation in Reality
Instagram: @greg_gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.