Εσύ θα μετέτρεπες ένα χαρτονόμισμα σε έργο τέχνης;
Ένα video-πείραμα του καλλιτέχνη Χρήστου Μαρμέρη στα μπαρ της Αθήνας
![atk_0452.jpg atk_0452.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/atk_0452.jpg)
![325418-671453.jpg 325418-671453.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/09/25/325418-671453.jpg)
Ο Χρήστος Μαρμέρης αναρωτήθηκε πώς θα αντιδρούσε ο κόσμος μπροστά στην ιδέα ότι το χρήμα βλάπτει σοβαρά την ηθική και την ελευθερία. Και αν θα δεχόταν αυτό, να το «επικυρώσει» με μία σφραγίδα και την υπογραφή του καλλιτέχνη.
Το πείραμα καταγράφηκε σε video τον τίτλο «Ο Καλλιτέχνης Προειδοποιεί».
Ο ίδιος λέει:
«Ξεκίνησα με την απλή ιδέα ότι όσο υπάρχει η επί πληρωμή εργασία και το χρήμα, δεν μπορούμε να μιλάμε για ελευθερία. Είναι μία ιδέα που πιθανώς όλοι την έχουμε σκεφτεί κάποια στιγμή, αλλά έχει τόση επίδραση επάνω μας όσο και η προειδοποιητική επιγραφή στα πακέτα των τσιγάρων. Σφραγίζοντας τα χαρτονομίσματα των ανθρώπων, φιλοδοξώ να θέσω κάποια ερωτήματα σχετικά με την ηθική και την ελευθερία. Με ενδιαφέρει κάθε τους αντίδραση, κάθε σκέψη ή άποψη που μπορεί να εκφράσει κάποιος, καθώς είναι ενδεικτική της υποδουλωτικής στάσης τους στην έννοια του χρήματος και για το πώς κάποιος προσδιορίζει τη δική έννοια περί ηθικής και ελευθερίας.
Με ενδιαφέρει επίσης να παρακολουθήσω το πώς αντιδρά κάποιος που τελικά δέχεται να λάβει μέρος σε αυτή τη διαδικασία που προτείνω. Τι σημαίνει για αυτόν το σφραγισμένο και υπογεγραμμένο χαρτονόμισμα που έχει τώρα στο πορτοφόλι του; Και τελικά, μετά από όλο αυτό το πείραμα, ποια είναι η δική μου σχέση με το χρήμα σαν καλλιτέχνης; Είναι μία σχέση εκδίκησης ή υποδούλωσης;»
Στο video είναι ενδιαφέρον να «αφουγκραστεί» κανείς ακόμα και τις αμήχανες σιωπές και τα σχόλια των ανθρώπων που προσεγγίζει ο καλλιτέχνης προτείνοντάς τους να αντιδράσουν στο σφράγισμα του χαρτονομίσματος:
Ο Χρήστος Μαρμέρης γεννήθηκε το 1984 στην Αθήνα. Έχει σπουδάσει στη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας. Πιστεύει ότι η τέχνη είναι ένα επιδραστικό μέσον για την έκφραση συναισθημάτων ή φιλοσοφικών αναζητήσεων, ψυχολογικών καταστάσεων και ζητημάτων σχέσεων. Σαν αποτέλεσμα αυτών των πιστεύω, το έργο του είναι ανθρωποκεντρικό με βάσεις στη σύγχρονη φιλοσοφία και ψυχολογία.
Δείτε περισσότερα για τις σκέψεις και το έργο του εδώ: http://www.christosmarmeris.eu/
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.