Αδέσποτες ιστορίες
Οι τρεις εικαστικοί της έκθεσης "Astray" λένε την ιστορία πίσω από τα έργα
![114870-643452.jpg 114870-643452.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/114870-643452.jpg)
![29367-66626.jpg 29367-66626.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2012/11/08/29367-66626.jpg)
Με αφορμή τα αποψινά εγκαίνια της κοινής τους έκθεσης "Αstray" στην Γκαλερί Ζουμπουλάκη, ο Αλέξανδρος Βασμουλάκης, ο Daniel Egnéus και ο Πάρις Κούτσικος επιλέγουν από ένα έργο τους και αφηγούνται την ιστορία που τα ενέπνευσε.
O Aλέξανδρος Βασμουλάκης για το έργο "Wine and Roses"
Nα, αυτή εδώ είναι η Βάσω, μια ποιήτρια που έκατσε χρόνια μοναχή της γράφοντας ασταμάτητα.
Όλα αυτά μέχρι που ένας φίλος της έκανε δώρο μια εγγραφή σε πολυτελή ιστοσελίδα γνωριμιών και από τότε ξεσάλωσε, παράτησε την πένα και βρήκε ξανά την ελαφράδα της ζωής (είναι βαρύ πράγμα το γράψιμο).
Ο Daniel Egnéus για το έργο "Cat Hat"
Tα σκυλιά δεν είναι χωρίς ηλικία, στα τραγούδια πεθαίνουν (Mr Bojangles) και στα αμερικάνικα μυθιστορήματα οι ενταφιασμοί σκύλων είναι σαν το κονφετί στις αμερικανικές εκλογές. Με τις γάτες συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Οι γάτες είναι ανεπηρρέαστες από το χρόνο.
Όταν ξεκίνησα να δουλεύω αυτήν την έκθεση αποφάσισα ότι ήθελα να ζωγραφίσω γυναίκες και ζώα για το μοναδικό λόγο ότι και τα δύο θέματα με έλκουν πολύ. Όταν έκανα τα γυναικεία καπέλα με τα ζώα σκέφτηκα την σχέση ανάμεσα στα καπέλα και τα κορίτσια που τα φορούν, ένα μελαγχολικό κορίτσι για το καπέλο με το σκύλο, ένα πιο αυθάδες για το περιστέρι κ.ο.κ. Για το καπέλο με την αδέσποτη γάτα μου ήρθαν στο μυαλό αυτοί οι όμορφοι στίχοι:
"Remark the cat
Who hesitates toward you in the light of the door
Which opens on her like a grin.
You see the border of her coat
Is torn and stained with sand,
And you see the corner of her eye
Twists like a crooked pin."
Κάθε φορά που περνάω από το Κολωνάκι, βλέπω ένα όμορφο κορίτσι, προφανώς κλοσάρ, ζητάει χρήματα στα μπαρ, έχει ένα πολύ απελπισμένο βλέμμα, θα την έχεις δει. Αυτό το κορίτσι ήταν το μοντέλο για το έργο Cathat, καθώς το τραγούδι πολύ θλιμμένα συνεχίζει:
She haunted many a low resort
Near the grimy road of Tottenham Court
She flitted about the No Man's Land
From "The Rising Sun" to "The Friend at Hand"
And the postman sighed as he scratched his head
"You'd really had thought she ought to be dead"
Όλοι μας έχουμε δει αυτές τις αιώνιες αγέραστες γάτες, εύθραυστες και αδύνατες, που τις πρωινές ώρες σαστίζουν απέναντί σου, γάτες που περπατούν σε αυτούς τους δρόμους πολύ πριν από σένα και θα συνεχίσουν πολύ μετά από σένα.
Όπως και οι φάλαινες, οι πελεκάνοι και τα άλμπατρος, γεννήθηκαν ηλικιωμένες αλλά κανείς ποτέ δεν τις έχει δει να πεθαίνουν.
O Πάρις Κούτσικος για το έργο "Καημός"
Ένας καημός κομμένος και ραμμένος στα μέτρα μας
Ήξερε απο νωρίς ότι απόψε ήταν η μεγάλη νύχτα. Θα την έπαιρνε και θα πήγαιναν Ιερά Οδό να ναπνίξουν τον καημό τους στο αλκοόλ. Για να συμβεί αυτό ήξερε από πριν ότι θα ξοδέψει πολλά. Έναν καημό τον έχουμε, αξίζει να τα χώσω. Δεν ήταν ρεμπέτικος καημός. Κανένας δεν τον ξερίζωσε από την εστία του. Κανείς δεν τον καταδίωξε. Λεφτά υπάρχουν. (Ακόμα). Να τα χώσουμε λοιπόν να κόψουμε και να ράψουμε έναν καημό στα μέτρα μας. Όμορφο, χλιδάτο, λαμπερό. Να του δώσουμε αξία. Να νιώθουμε ταπεινοί και καταφρονεμένοι αλλά με στάϊλ. Πάμε! Μην αργήσουμε βέβαια γιατί, είπαμε, καλός ο καημός αλλά έχω και δουλειές που τρέχουν…
Info: Η έκθεση Astray στην Γκαλερί Ζουμπουλάκη (πλ. Κολωνακίου 20, Αθήνα, τηλ. 210 3608278) θα διαρκέσει έως τις 8 Δεκεμβρίου 2012.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.