![daad.jpg daad.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/daad.jpg)
Φιλί. «Ο άντρας κλέβει το πρώτο φιλί, ικετεύει για το δεύτερο, απαιτεί το τρίτο, παίρνει το τέταρτο, δέχεται το πέμπτο και ανέχεται όλα τα υπόλοιπα» είπε ο Όσκαρ Ουάιλντ. Μια κινέζικη παροιμία ισχυρίζεται πως «είναι σαν το αλατισμένο νερό: πίνεις και η δίψα σου αυξάνεται». Ο παρνασσιστής Πολ Βερλαίν το περιέγραψε ως «ρόδο πορφυρό στον κήπο των λουλουδιών».
Ο λαϊκός τροβαδούρος Χάρης Κωστόπουλος άδει στο άλμπουμ «Αμαρτίες» τους στίχους «ένα φιλί φευγαλέο, έμεινα μόνος και κλαίω και το όνομά σου δε λέω». Φιλί.Εκτός από καρδιές λιώνει και μέταλλα, πέτρες, μάρμαρα, ξύλο. Μερικά από τα πιο γλυπτά φιλιά που μπορείς να συναντήσεις στο δημόσιο χώρο των πόλεων ή να τρακάρεις στο διαδίκτυο ακολουθούν παρακάτω.
Unconditional Surrender, Seward Johnson, 2006
Η έμπνευσή του οφείλεται στη διάσημη φωτογραφία που τραβήχτηκε από τον φωτογράφο Alfred Eisenstaedt στην Times Square της Νέας Υόρκης στο τέλος του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου με μια Leica και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Life.
Πρωταγωνιστές της φωτογραφίας ένας ναυτικός και η καλή του στο πλαίσιο των εορτασμών της V-J Day, τουτέστιν Victory Over Japan. Τόσο συνυφασμένο με την αμερικάνικη κουλτούρα που παρωδήθηκε και στο επεισόδιο “Bart The General” των Simpsons.
Στις 14 Αυγούστου του 2005, με αφορμή τη συμπλήρωση 60 ετών από τη μέρα εκείνη ο εικαστικός Seward Johnson επιμελήθηκε ένα γιγαντιαίων διαστάσεων γλυπτό. Αυτό στην κεντρική φωτογραφία.
The Kiss, Auguste Rodin, 1899
Δημοφιλές, από τους βασιλιάδες των σουβενίρ, το «Φιλί» του Rodin στη μαρμάρινη εκδοχή του αποτυπώνει με τον πιο ανάγλυφο τρόπο τη δαντική ηρωίδα Francisca Da Rimini και τον έρωτά της με τον αδερφό του συζύγου της Giovanni Malatesta. O παράνομος μεσαιωνικός έρωτας του ζευγαριού που δολοφονείται μόλις ενώσει τα χείλη του για πρώτη φορά έχει βρεθεί στα μεγαλύτερα μουσεία και η πλαστικότητα των σωμάτων του μόνο εγκωμιαστικά μπορεί να περιγραφεί.
The Kiss, Richard Beyer, 1990
Έχοντας παράγει περισσότερα από 90 γλυπτά κατά τη διάρκεια του 85ετούς βίου του, ο αμερικάνος Richard Beyer, στο γλυπτό “The Kiss” που βρίσκεται στην Ουάσινγκτον ελκύει καθημερινά πολυάριθμα ζευγάρια τα οποία ανταλλάσσουν το δικό τους φιλί υπό τη σκέπη του. Αλουμίνιο, προκυμαία και αγάπη.
The Meeting Place, Paul Day, 2007
Ύψους εννέα μέτρων, μπρούτζος, τα τρένα που φτάνουν στην ώρα τους και οι άνθρωποι που χάνουν τα ραντεβού τους. Έχοντας την ευκαιρία να εκθέσει το έργο του στο λονδρέζικο σιδηροδρομικό σταθμό “St. Pancras” o βρετανός εικαστικός Paul Day έχει δηλώσει πως μεταξύ πολλών άλλων είχε κατά νου είχε το φιλμ “Love Actually”.
Ο 45χρονος γλύπτης ζει σήμερα στη Γαλλία και κατά τη διάρκεια κατασκευής του έργου του χρησιμοποίησε τον εαυτό του και τη γυναίκα του ως role models.
The Kiss, Constantin Brâncusi, 1916
Τον λένε μπαμπά της σύγχρονης αφηρημένης γλυπτικής, καταθέτουν σε δημοπρασίες χρηματικά ποσά που ζαλίζουν για να αποκτήσουν κάποια από τα έργα του. Το φιλί του Ρουμάνου γλύπτη Constantin Brâncusi, μια ακόμα απόδειξη της γεωμετρικής κομψότητας που χαρακτηρίζει τα έργα του. Οι δύο μορφές σφιχταγκαλιάζονται, ένας όγκος με συμμετρικές γραμμές σχηματίζεται, η μοντέρνα γλυπτική αγαπά μια κλασική θεματική με τον τρόπο της.
Monument To The Lovebirds, Dmitri Ivanchenko, 2002
Ένα μνημείο που βρίσκεται στο Κάρκιβ, τη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Ουκρανίας σε πληθυσμό, και προήλθε έπειτα από ανοικτό διαγωνισμό. Από τις 75 συμμετοχές που υπέβαλλαν φοιτητές τριών πανεπιστημίων, επιλέχθηκε αυτή του Dmitri Ivachenko. Ένα αγόρι προσπαθεί να πλησιάσει ένα κορίτσι και σχεδόν το καταφέρνει φιλώντας το. Αντιδράσεις γιατί κάπου τριγύρω ένας παλαιοκαθεστωτικός γίγαντας Λένιν αντάμωνε το ερωτευμένο ζευγάρι κάμφθηκαν με το πέρας του χρόνου.
Yuanyang II, Tsang Cheung Sing, 2010
Καφές και τσάι, γάμος και αγάπη, Χονγκ Κονγκ και έμπνευση. Από τον κεραμοποιό και σχεδιαστή Tsang Cheung Sing η δημιουργία “Yuanang II” ή “Kissing Coffee” για τους αγγλομαθείς, βασίζεται στην αγαπημένη συνήθεια ανάμιξης των δύο αφεψημάτων στη μακρινή Ανατολή.
Kissing Half, Nathan Sawaya, 2010
Προτιμά τα τουβλάκια Lego και οι brick συλλογές του πραγματεύονται από τεχνολογία και ποπ κουλτούρα μέχρι νεκροκεφαλές και πορτρέτα. Παράτησε την καριέρα στη δικηγορία και από τη Νέα Υόρκη λεγκοτουβλάρει όλη μέρα. Χρώμα, σύγχυση και δουλειές του βρίσκονται εκτός από τα μουσεία και στις ιδιωτικές συλλογές της φτωχολογιάς, όπως ο Donald Trump.
Philematology, Fabrio Novembre, 2012
Ο ιταλός αρχιτέκτονας και σχεδιαστής με μια πιο επιστημονική προσέγγιση δανείζεται τον όρο «φιληματολογία» για να ονομάσει το έργο του. Ναι, υπάρχει και τέτοιο πράγμα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.