- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
![4662-35212.jpg 4662-35212.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/4662-35212_0.jpg)
Τρία χρόνια μετά την πρώτη του ατομική έκθεση ο καλλιτέχνης Σταμάτης Ζέρβας παρουσιάζει αυτές τις ημέρες τη νέα δουλειά του στην Αίθουσα Τέχνης Καπλανών 5 με τίτλο «Μια πόρτα στο Εγώ» με εννιά νέα έργα (λάδια σε καμβά) και δώδεκα σχέδια. Τι συμβολίζουν οι πόρτες του; Μας απαντάει ο ίδιος.
Ποιο ήταν το αρχικό ερέθισμα;
Μια υπαρκτή πόρτα που σχεδιαζόμενη και ανοιγόμενη σε έναν αρχικά τυφλό τοίχο, επαναπροσδιόρισε τον χώρο κατοικίας μου. Στις μέρες που όλοι ζούμε η επικοινωνία μεταξύ μας γίνεται όλο και δυσκολότερη.
Πως προέκυψε ο τίτλος και το θέμα;
Το «εγώ» στην επικοινωνία του έχει φραγμούς που τους παραλληλίζω με ένα σπίτι – χώρο που μέσω των ανοιγμάτων του επικοινωνούμε με το άλλο. Συμβολικά, η ανοιχτή πόρτα είναι μια δίοδος επικοινωνίας του ατομικού «εγώ» με το συλλογικό «άλλο».
Πόσο καιρό σας πήρε να δημιουργήσετε τη σειρά;
2 1/2 χρόνια.
Με ποιον τρόπο δουλέψατε αυτή τη φορά;
Ο τρόπος που δουλεύω είναι πάντα ο ίδιος. Το μέσο αλλάζει κάθε φορά. Στη μέχρι τώρα δουλειά μου, ενοποιώντας τη ζωγραφική της επιφάνειας, τα σκηνοθετημένα περιβάλλοντα, τις εικαστικές δράσεις στο χώρο και τις μεικτές συνθέσεις καθημερινών αντικειμένων, ενσωματώνοντας, κατά καιρούς, τον ήχο και το λόγο, διεύρυνα το εικαστικό μου έργο δίνοντάς του μια βιωματική σφραγίδα. Πρόθεση μου είναι να χρησιμοποιώ διαφορετικούς εικαστικούς κώδικες και να συνθέτω νέες ενότητες, όπου συνυπάρχουν η σύγχρονη αντίληψη σχεδίου και χρώματος ταυτόχρονα με τρισδιάστατα στοιχεία στο χώρο, χρηστικά αντικείμενα και καθημερινά αποσπάσματα μιας προσωπικής ταυτότητας.
Οι πιο ισχυρές σας επιρροές;
Οι δάσκαλοί μου στη Σχολή Καλών Τεχνών, ο Γιάννης Ψυχοπαίδης, ο Μάριος Σπηλιόπουλος, ο Τάσος Χρηστάκης, ο Νίκος Ναυρίδης, ο Ζάφος Ξαγοράρης, η Δανάη Στράτου. Όσον αφορά καλλιτέχνες ο Λουκάς Σαμαράς. Τέλος θα ήταν μεγάλη παράλειψη να μην αναφερθώ στους φιλόσοφους δάσκαλους μου Φαίη Ζήκα και Τάκη Κουμπή.
Ένας απαράβατος κανόνας που πρέπει να τηρεί ένας ζωγράφος;
Να δουλεύει πολύ και να στοχάζεται ακόμα περισσότερο.
Η καλύτερη έκθεση που είδατε τελευταία και γιατί;
Η έκθεση του Γιώργου Χατζημιχάλη στο Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης με τίτλο «Ο ζωγράφος- Α.Κ.- Ένα Μυθιστόρημα». Παρακολουθώ την δουλειά του με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον πολλά χρόνια τώρα. Κάθε νέα του παρουσίαση είναι ένα Έργο ανεξάρτητα από τον αριθμό των έργων που την απαρτίζουν. Με συναρπάζει η κατασκευαστική αρτιότητα των έργων του, τα τόσο διαφορετικά μέσα που χρησιμοποιεί, μα πάνω απ΄ όλα ο τρόπος που το έργο του με αγγίζει ψυχοσυναισθηματικά. Του είμαι βαθιά ευγνώμων.
Info: Ως 18/2, Καπλανών 5 & Μασσαλίας Τηλέφωνο: 210 3390946
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.