- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Kalos&Klio
![15223-628182_0.jpg 15223-628182_0.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/15223-628182_0.jpg)
![18223-46119.jpg 18223-46119.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/11/29/18223-46119.jpg)
Live in Athens
Εικαστικοί, ψηφιακοί «ρακοσυλλέκτες», κάτοχοι τεράστιας συλλογής kitsch αντικειμένων, πολυτάλαντοι. Τα δύο τρομερά παιδιά του θεσσαλονικιώτικου καλλιτεχνικού underground βρίσκονται στην Αθήνα για μία και μοναδική εμφάνιση! Την Τρίτη 29/11, στις 8:30, παρουσιάζουν στον ΙΑΝΟ της Σταδίου το άλμπουμ «Kalos&Klio, Ένα εγχειρίδιο χρήσης του ψηφιακού κόσμου και των σκουπιδιών του πλανήτη», ένα πόνημα που προέκυψε μέσα από το διάλογο των καλλιτεχνών με τον Θανάση Μουτσόπουλο, αναπληρωτή καθηγητή της Ιστορίας της Τέχνης και της Θεωρίας του Πολιτισμού στο Πολυτεχνείο Κρήτης. Μαζί τους οι: Θανάσης Μουτσόπουλος, Μάνος Στεφανίδης (Επίκουρος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών - Tμήμα Θεατρικών Σπουδών), Γιώργος Χαρβαλιάς (Πρύτανης Α.Σ.Κ.Τ, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών) και Κωνσταντίνος Βασιλείου (Θεωρητικός Τέχνης). Θα μιλήσουν για τέχνη, θα δείξουν τέχνη, οπότε περάστε να ακούσετε, περάστε να θαυμάσετε!
Ανθολογούμε από το άλμπουμ: «Το κομπιούτερ είναι ένα εκφραστικό εργαλείο που προσφέρει την ελευθερία της εξερεύνησης καινούργιων εικαστικών “τοπίων”, με την προϋπόθεση να κατανοήσει ο καλλιτέχνης ότι η διαφορά δεν έγκειται στην αντικατάσταση του πινέλου από το ποντίκι ή απλώς στην καλυτέρευση των παραδοσιακών τεχνών (ζωγραφικής, γλυπτικής, αρχιτεκτονικής κ.λπ.), αλλά στο εύρος και στις δυναμικές που δημιουργεί η ψηφιακή ολότητα του διαδικτύου. Η Ψηφιακή Τέχνη έχει τα χαρακτηριστικά του ψηφιακού κόσμου, ο καλλιτέχνης δεν είναι πια εγκλωβισμένος στα ίδια γνώριμα εικαστικά μονοπάτια, αλλά μπορεί να βαδίσει πάνω σε απεριόριστες νέες δομές και να έρθει αντιμέτωπος με καινούργιους προβληματισμούς και ερεθίσματα».
«Σε μια εποχή όπου στις τέχνες η τεχνική μαζί με τη δεξιοτεχνία έχουν από καιρό εκλείψει, τα νέα ψηφιακά μέσα θα επηρεάσουν παραδόξως καταλυτικά στην αναζωογόνηση -ίσως επιστροφή- των παραδοσιακών τεχνών προς αυτήν την κατεύθυνση. Εν τέλει πιστεύουμε ότι τα ψηφιακά μέσα θα μας δώσουν αποτελεσματικότερους τρόπους για να δημιουργήσουμε μια τέχνη που δεν υπήρξε ποτέ πριν».
«Best of all ανεκτίμητο και μέχρι στιγμής κορυφαίο αντικείμενο της (κιτς) συλλογής μας είναι η συσκευασία 8 ρολών χαρτί υγείας της εταιρείας Diana, με επιγραφή σε βυζαντινή γραμματοσειρά “Ύμνοι της Ορθοδοξίας” και ένθετο CD. Εκτέθηκε στο κέντρο σύγχρονης τέχνης στη Ρόδο, στην έκθεση με τίτλο “Ο Ναός του Χρήματος” μέσα σε γυάλινη βιτρίνα. Με ακουστικά, ο θεατής μπορούσε να ακούσει τους ύμνους από το CD και να διαλογιστεί κοιτώντας τη συσκευασία… Πάντα πιστεύαμε ότι τα καλύτερα έργα τέχνης τα κάνουν οι εταιρείες και η εκκλησία».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.