- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
![4662-35212.jpg 4662-35212.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/4662-35212_0.jpg)
![17592-45244.jpg 17592-45244.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/11/09/17592-45244.jpg)
Αυτή του Ισπανού Dino Valls θα συζητηθεί σίγουρα, όπως άλλωστε συμβαίνει με κάθε νέα έκθεση στο Μουσείο Φρυσίρα. Γιατί ο δημιουργός του μουσείου, Βλάσης Φρυσίρας έχει πάντα μοναδικά έργα να μας συστήσει στην κατηγορία της αναπαραστατικής ζωγραφικής. Τα έργα του Valls πάντως (ο οποίος αγαπάει την ακραία αληθοφάνεια) έχουν τον τρόπο τους να σοκάρουν. Στις 50 δημιουργίες που θα δούμε (εγκαίνια 23/11) επικρατεί μια υποδόρια νοσηρή αίσθηση. Το θέμα είναι η ψυχρή, ανατομική αναπαράσταση του ανθρώπινου σώματος (μέσα και τα παιδιά) με τρόπο που ανατρέχει στην παράδοση της φλαμανδικής ζωγραφικής.
Κι από τη φλαμανδική ζωγραφική στον Δήμο Ταύρου. Εσείς τι γνώμη έχετε γι’ αυτή την περιοχή; Μίζερη γειτονιά γύρω από την Πειραιώς; Λάθος. Το δραστήριο αρχιτεκτονικό γραφείο CFCompany μόλις εγκαταστάθηκε στο κέλυφος μια παλιάς βιοτεχνίας φωτιστικών. Και για να πιάσει δεσμούς με την γειτονιά διοργάνωσε έκθεση (στο πλαίσιο της 3ης Μπιενάλε της Αθήνας, «Μονόδρομος») όπου αναδεικνύονται τα προτερήματα του Ταύρου (κατοικίες μικρής κλίμακας, μεγάλες αυλές, παλιά βιομηχανικά κτίρια με δυνατότητες κ.α). Συμμετέχει με φωτογραφίες του ο Πάνος Κοκκινιάς και με οπτικοακουστικό υλικό ο Παύλος Φυσάκης και ο Χριστόφορος Λούπας.
Πίσω στο κέντρο της πόλης, το ενδιαφέρον κεντρίζει η έκθεση του νεαρού καλλιτέχνη Παναγιώτη Καβούνη στην γκαλερί K-art (εγκαίνια 10/11). Το κλίμα είναι κι εδώ νοσηρό όπως στην έκθεση του Valls, αλλά με άλλο τρόπο. Οι πρωταγωνιστές έχουν αλλόκοτα κεφάλια- ένας έχει κεφάλι λαγού, άλλη ένα κοχύλι ή μια ρόδα αυτοκινήτου. Αν ήταν δηλαδή μουσική θα ήταν σίγουρα δίσκος των Residents. Ο ίδιος ο καλλιτέχνης λέει: «οι εικόνες μου αγαπούν τις αιρετικές προσμείξεις, τις ηθικές διαστροφές και την ποιητική αταξία».
Κι από τη διαστροφή στον «Θηλυκό Κόσμο» μιας ταλαντούχας φωτορεπόρτερ, της Μάρως Κουρή . «Φωτογραφίζω γυναίκες της διπλανής πόρτας αιχμαλωτίζοντας στιγμές της καθημερινότητας τους κατά τη διάρκεια των δημοσιογραφικών μου αποστολών ανά τον κόσμο. Μαχητές με όλη τη σημασία της λέξης, στη δουλειά, στην οικογένεια, στον έρωτα» λέει η ίδια για το θέμα της νέας της έκθεσης. Τα έργα θα παρουσιαστούν (στις 11/11 στις 19:00) στο ourbazaar.gr- μια ενδιαφέρουσα «νέα είσοδο» στην πόλη. Το «κατάστημα μεταπώλησης» όπως θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί φέρνει στην Ελλάδα την κουλτούρα της επαναχρησιμοποίησης αντικειμένων αφού προσφέρει τον χώρο του για την δωρεάν τοποθέτηση προϊόντων με στόχο τη μεταπώλησή τους. Όποιος θέλει φέρνει τα δικά του (παλιά, καινούργια, ανεκμετάλλευτα) αντικείμενα και ο επόμενος τα αγοράζει σε πολύ καλές τιμές.
Και μια πληροφορία για όσους θέλουν να περάσουν στην πλευρά του δημιουργού: το Medasset («Μεσογειακός Σύνδεσμος για τη Σωτηρία των Θαλάσσιων Χελωνών») διοργανώνει Διαγωνισμό Ερασιτεχνικής Φωτογραφίας για Ενήλικες με θέμα: «Μεσόγειος: Ο θαλάσσιος κόσμος μας». Πληροφορίες και συμμετοχές (ως τις 24/11) στο http://photocontest.medasset.org. Οι 25 φωτογραφίες που θα προκριθούν (το κοινό θα τις ψηφίζει στον παραπάνω σύνδεσμο από 25/11 ως 5/12) θα εκτεθούν στο επίπεδο αναχωρήσεων του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών.
Info
· Dino Valls- 23/11- 26/2, Μονής Αστερίου 3 & 7, Πλάκα
· «Ταύρος- Αστικές Ανακαλύψεις», Ως 11/12, 25ης Μαρτίου 7
· Παναγιώτης Καβούνης: 10/11-3/12, Σίνα 54, 211 4013877
· Μάρω Κουρή- 10/11-18/12, Δράκου 33, Κουκάκι
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.