Η Λέσβος γίνεται ο απόλυτος διεθνής μουσικός προορισμός
Το 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής Μολύβου ενώνει τους νέους, ταλαντούχους μουσικούς της Ευρώπης
![112719-625369.jpg 112719-625369.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/112719-625369.jpg)
![135452-309355.jpg 135452-309355.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/08/16/135452-309355.jpg)
Η Λέσβος και ο οικισμός του Μολύβου ήταν ανέκαθεν ένα κομβικό σημείο συνάντησης διαφορετικών πολιτισμών. Γι’ αυτό και φέτος το Κάστρο του Μολύβου ανοίγει τις πύλες του στις 16 Αυγούστου για να υποδεχθεί το 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής Μολύβου (ΔιΦεΜΜ). Το Διεθνές Φεστιβάλ αξιοποιεί τη διαχρονική σαγήνη του Μολύβου και προσφέρει το ιδανικό περιβάλλον για να βιώσει το κοινό την κλασική μουσική σε ένα μαγευτικό τοπίο με μουσικές συναντήσεις και εκπλήξεις στα καλντερίμια και συναυλίες στο κάστρο και στο χωριό.
Μόλυβος ©Jean Francois Renaud
Το Φεστιβάλ αυτό, που θα διαρκέσει ως τις 19 Αυγούστου, θα φιλοξενήσει 20 κορυφαίους σολίστ που θα δημιουργήσουν μοναδικά μουσικά σύνολα στέλνοντας ένα μήνυμα συνεργασίας και αρμονικής συνύπαρξης των ανθρώπων. Με φετινό θέμα «Σταυροδρόμια | Crossroads» και υπό το φως των σημερινών καταστάσεων που αντιμετωπίζουμε σε τοπικό αλλά και παγκόσμιο επίπεδο, νέοι άνθρωποι αποδεικνύουν πως η δημιουργία πηγάζει μέσα από την πολυμορφία, τονίζοντας όχι το τι μας χωρίζει, αλλά το τι μας ενώνει.
Η Δανάη και η Κυβέλη Ντέρκεν μαζί με τον Δημήτρη Τρύφων, επιχειρηματία και συνιδρυτή του φεστιβάλ, αλλά και με μια ομάδα συνεργατών από την Ελλάδα και το εξωτερικό κατάφεραν να δημιουργήσουν έναν θεσμό ιδιαίτερα υψηλών προδιαγραφών που ήδη από την πρώτη χρονιά ενθουσίασε το κοινό. Εν μέσω οικονομικής και ανθρωπιστικής κρίσης το Φεστιβάλ Μολύβου αποτελεί μία μουσική όαση που δημιουργεί γέφυρες πολιτισμού με τις υπόλοιπες χώρες τις Ευρώπης.
Maximillian Hornung ©Marco Borggreve
Οι δύο ιδρύτριες του φεστιβάλ δήλωσαν γι’ αυτό: «το φετινό πρόγραμμα του Φεστιβάλ ακολουθεί τα 4 σημεία του ορίζοντα και τα 4 στοιχεία της φύσης τα οποία διασταυρώνονται μουσικά, ανακινούν τα δεδομένα και δημιουργούν κάτι καινοτόμο. «Σταυροδρόμια | Crossroads» διαφαίνονται σε διάφορα επίπεδα. Γεωγραφικά σταυροδρόμια μεταξύ ανατολής και δύσης, όπως με το Scattered Sketchbook (Σκόρπια Σχέδια) του Σύρου συνθέτη Κινάν Αζμέχ και το Κουαρτέτο για πιάνο του Γερμανού Γιοχάνες Μπραμς. Σημαντικά έργα/σταθμοί αποτελούν τα ίδια σταυροδρόμια, όπως η Ιεροτελεστία της Άνοιξης του Ίγκορ Στραβίνσκυ, όπου η ρομαντική εποχή συναντά την σύγχρονη ανοίγοντας τον δρόμο στην μουσική του 20ού αιώνα. Και έργα στα οποία ο ίδιος ο δημιουργός εκφράζει ένα προσωπικό του, συναισθηματικό σταυροδρόμι. Ο συνθέτης Μίτσυσλαβ Βάινμπεργκ, έχοντας μία ταραχώδη ζωή στην Σοβιετική Ένωση, συνθέτει την Ραψωδία πάνω σε θέματα από τη Μολδαβία, έργο γεμάτο συγκρούσεις ανάμεσα στην νοσταλγία του για την παλιά πατρίδα και την πίστη του προς μία νέα».
Οι συνιδρυτές του φεστιβάλ: Κυβέλη Ντέρκεν, Δημήτρης Τρύφων, Δανάη Ντέρκενc ©Stratis Kouniaris
Κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ θα γίνει και η Α’ παρουσίαση του έργου του Τζίλαντ Χόχμαν, Nedudim (Περιπλανήσεις) σε διασκευή για μαντολίνο και κουιντέτο εγχόρδων και του έργου «Στο σταυροδρόμι» της Ελληνίδας συνθέτριας Αθηνάς Αδαμόπουλος.
Επίσης, τις ημέρες πριν και κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ οι «Μουσικές Συναντήσεις στο Μόλυβο», μικρά μουσικά ιντερλούδια, θα πραγματοποιούνται σε γραφικά σημεία-έκπληξη με μουσικούς από το Φεστιβάλ. Οι δραστηριότητες του Φεστιβάλ συνεχίζονται και τον υπόλοιπο χρόνο με το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα «Μουσικό Κλειδί» που πραγματοποιείται σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου και στο οποίο τον φετινό χειμώνα πήραν μέρος 1700 παιδιά. Ταλαντούχα παιδιά που επιλέχθηκαν μέσα από το πρόγραμμα θα συμπράξουν με τους μουσικούς του Φεστιβάλ στην Συναυλία για παιδιά και νέους στις 18 Αυγούστου.
Στιγμιότυπο από τις περσινές συναυλίες ©Stratis Kouniaris
Οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν στο φεστιβάλ είναι: Μπένεντικτ Κλέκνερ, Μαξιμίλιαν Χόρνουνγκ (βιολοντσέλο), Ντανιέλα Κοχ (φλάουτο), Σάρα Κρίστιαν, Αλίσα Μαργκούλις, Δανάη Παπαματθαίου-Μάτσκε, Άννα Ρέσζνιακ, Λίνους Ροτ (βιολί), Σεμπάστιαν Μαντς (κλαρινέτο), Σελίν Μουανέ, Φιλίπ Τοντρ (όμποε), Δανάη Ντέρκεν, Κυβέλη Ντέρκεν, Λαρς Φογκτ (πιάνο), Λεχ Αντόνιο Ουσζύνκσι, Τίμοθυ Ριντάουτ (βιόλα), Αλόν Σαριέλ (μαντολίνο), Μπερτράν Σατενέ (κόρνο), Φίλιπ Τσέλερ (φαγκότο), Τζαεμπόκ Τσο (κόντρα μπάσο).
Alissa Margulis ©Alexandra Hager
Lars Vogt ©Neda Navaee
Για την υποστήριξη αυτής της προσπάθειας για την πολιτιστική ανάδειξη της Λέσβου, έχει δημιουργηθεί καμπάνια crowdfunding του Φεστιβάλ.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το φετινό πρόγραμμα μπορείτε να δείτε ΕΔΩ
Info: 16-19 Αυγούστου 2016. Τιμές εισιτηρίων: Συναυλίες Κάστρου: €30-5 (φοιτητές & κάτω των 18). Συναυλία Συνεδριακό Κέντρο Μηθύμνης: €5, Συναυλία για παιδιά & νέους: είσοδος ελεύθερη
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.