- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Δεν θα λείψουμε από το καλλιτεχνικό διήμερο του ΚΕΘΕΑ στη Στέγη
Ζωή και δημιουργία καταφάσκουν στο «Reload: H τέχνη της απεξartησης» στις 22-23 Ιουνίου
![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
![131124-297512.jpg 131124-297512.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/06/19/131124-297512.jpg)
Το ΚΕΘΕΑ διοργανώνει ένα διήμερο αυθεντικής καλλιτεχνικής έκφρασης στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών που μας κάνει να αδημονούμε. Πρόκειται για ένα χορταστικό σιρκουί δημιουργίας, το οποίο επιστρατεύει θέατρο, εικαστικά, μουσική, ταινίες μικρού μήκους, εγκαταστάσεις και ποικιλόμορφα δρώμενα προκειμένου να αφυπνίσει το κοινό για τη δράση του και παράλληλα να εξωτερικεύσει το εκφραστικό πάθος των μελών του.
Όλοι γνωρίζουμε το ΚΕΘΕΑ: είναι το μεγαλύτερο δίκτυο απεξάρτησης και κοινωνικής επανένταξης στην Ελλάδα, με μότο το «δωρεάν, στεγνό, εθελοντικό», με θεραπευτικές μονάδες σε όλη την Ελλάδα και υπηρεσίες που καλύπτουν κάθε εθισμό, από τα ναρκωτικά και το αλκοόλ έως τον τζόγο και το διαδίκτυο. Όσοι έχουν συνδεθεί προσωπικά με το ΚΕΘΕΑ, πίνουν νερό στο όνομά του. Τώρα γνέφει προς το ευρύ κοινό και προχωρά σε μια ακόμη κίνηση εξωστρέφειας, η οποία εμπλουτίζει με art την απεξάρτηση, βγάζει την τέχνη στο δρόμο και έξω από τα κουλτουριάρικα στεγανά της και απαντά στην πρόκληση της δημιουργίας στη σημερινή Ελλάδα της καθολικής δυσπραγίας επιστρατεύοντας τις δημιουργικές του ομάδες.
Το πολύπλευρο event πολιτισμού πραγματοποιείται στις 22 και 23 Ιουνίου σε διάφορους χώρους της Στέγης του Ιδρύματος Ωνάση, ενώ οι δράσεις θα διαρκέσουν συνολικά πέντε ημέρες, με αφορμή και ταυτόχρονη κορύφωση την 26η Ιουνίου, Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών. Κατά το διάστημα αυτό θα έχουμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε το δημιουργικό απόσταγμα του ΚΕΘΕΑ μέσα από 14 εκδηλώσεις, όλες με κοινή συνισταμένη τη σημασία της υποστήριξης απέναντι σε ανθρώπους που αλλάζουν ζωή και διεκδικούν μια ισότιμη θέση σε μια κοινωνία χωρίς αποκλεισμούς.
Ανάμεσα στους εθελοντές που θα στηρίξουν το έργο των δημιουργικών ομάδων, ξεχωρίζουμε προσωπικότητες σαν τον Αλέξανδρο Αβραμίδη, ο οποίος τιμήθηκε πρόσφατα με βραβείο Pulitzer για τη δουλειά του κατά τη διάρκεια της προσφυγικής κρίσης στην κατηγορία Breaking News Photography, ενώ παράλληλα στηρίζει εδώ και χρόνια τον αγώνα για απεξάρτηση, παραδίδοντας χωρίς τυμπανοκρουσίες σεμινάρια φωτογραφίας στα μέλη της θεραπευτικής κοινότητας του ΚΕΘΕΑ ΙΘΑΚΗ. Είναι το πρόσωπο που επιμελήθηκε και διηύθυνε το εξαιρετικό φωτογραφικό λεύκωμα «Soul Tattoo», ένα άλμπουμ που αφηγήθηκε τα βιώματα της πιάτσας και την κοσμογονία της αλλαγής , μέσα από τη φωτογραφική απεικόνιση της δερματοστιξίας των μελών του. Την έκθεση «Soul Tattoo» μπορείτε να δείτε με ελεύθερη είσοδο από 22 έως 26 Ιουνίου στο Φουαγιέ της Στέγης.
Στις 23 Ιουνίου θα απολαύσουμε μουσική σε δύο εκδοχές. Στις 18:30, στο Φουαγιέ Ισογείου με ελεύθερη είσοδο, η «Κρουστωδία» του ΚΕΘΕΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ερμηνεύει tarantela και παραδοσιακές μελωδίες από όλη την Ελλάδα. Τους συνοδεύει ο Κώστας Κωνσταντάτος, μουσικός, συνθέτης και τραγουδιστής στο συγκρότημα Encardia. Ενώ στις 19:00, στη Μικρή Σκηνή και με αντίτιμο 6€, η ένταση ανεβαίνει με ελληνικό και ξένο ροκ, έντεχνα ακούσματα και αυτοσχεδιασμοί από τα μουσικά συγκροτήματα του ΚΕΘΕΑ ΣΤΡΟΦΗ και του ΚΕΘΕΑ ΝΟΣΤΟΣ-ΕΞΑΝΤΑΣ. Συμμετέχουν οι Στάθης Δρογώσης, Γιώτα Νέγκα και Τζωρτζίνα Καραχάλιου.
Στο πρόγραμμα δεσπόζουν και δύο θεατρικές παραστάσεις: «O Παίκτης, εγώ», στις 22/6 στην Κεντρική Σκηνή στις 21:00. Βασισμένο στον «Παίκτη», του Ντοστογιέφσκι, το έργο είναι μια επί σκηνής αφήγηση ανθρώπων που υπήρξαν κάποτε εξαρτημένοι από τον τζόγο. Το info της παράστασης επικαλείται «εικόνες ζωής από το πριν, το τώρα, τις σχέσεις τους, τα βιώματα απόρριψης, τις αναμνήσεις τους, την αγωνία τους για απελευθέρωση», μα η φράση που εντυπώθηκε περισσότερο από κάθε άλλη στο δικό μας ψυχισμό ήταν αυτή: «Κανένα κάγκελο δεν ήταν πιο τρομακτικό από αυτό που έχω ζήσει».
Δείτε το teaser video.
Την επομένη, την ίδια ώρα και στον ίδιο χώρο (23/6, 21:00, Κεντρική Σκηνή), θα παρακολουθήσουμε το «Όρνιθες - Η κοινωνία των Τεχνών» από το ΚΕΘΕΑ ΔΙΑΒΑΣΗ. Με αφετηρία τους «Όρνιθες» του Αριστοφάνη ξετυλίγεται η ιστορία αναζήτησης ενός κόσμου με αξίες καθαρές, μια διαδρομή που θυμίζει την προσπάθεια για απεξάρτηση. Την παράσταση συνοδεύουν ζωντανή ορχήστρα παραδοσιακής μουσικής και χορευτική ομάδα ελληνικών παραδοσιακών χορών.
Τα παραπάνω δεν αποτελούν παρά ενδεικτικές προτάσεις σε ένα πραγματικά μαραθώνιο καλλιτεχνικό event, στη διάρκεια του οποίου η τέχνη θα εξερευνηθεί σε κάθε πιθανή πτυχή της. Όπως συνοψίζει ο εικαστικός Μανώλης Χάρος, μέλος του εθελοντικού Δ.Σ. του ΚΕΘΕΑ, «το διήμερο στη Στέγη επιδιώκει να αναδείξει τις διαφορετικές πτυχές της σχέσης ανάμεσα στην Τέχνη, την ομαδική δημιουργία και τη θεραπεία». Όλα αυτά ασφαλώς με επαρκείς δόσεις του joie de vivre που το ΚΕΘΕΑ μεταγγίζει σε κάθε πρόσωπο το οποίο έρχεται σε επαφή μαζί του. Η A.V. θα είναι εκεί. Εσύ;
info:
Στέγη Ιδρύματος Ωνάση
Συγγρού 107
Πληροφορίες – κρατήσεις: 210 900 5 800
Ηλεκτρονικά κλείστε μπορείτε να κλείσετε εδώ τα εισιτήριά σας.
Καλλιτεχνικό διήμερο: 22 – 23 Ιουνίου 2016
Εικαστικές Εκθέσεις 22 – 26 Ιουνίου 2016
Αναλυτικό πρόγραμμα.
Το blog του ketheart στο wordpress με αποκλειστικό υλικό και backstage video και εικόνες.
*Το ΚΕΘΕΑ είναι το μεγαλύτερο δίκτυο απεξάρτησης και κοινωνικής επανένταξης στην Ελλάδα. Παρέχει δωρεάν υπηρεσίες σε όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την εξάρτηση από ναρκωτικά, αλκοόλ, τυχερά παιχνίδια και διαδίκτυο. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας δεν χορηγούνται υποκατάστατα ή φάρμακα. Στόχος είναι η πλήρης απεξάρτηση και η ισότιμη επανένταξη στην κοινωνία. www.kethea.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.