- CITY GUIDE
- PODCAST
-
34°
Ο Φάνης Παρασκευουδάκης σχεδίασε το εξώφυλλό μας
Ο γνωστός καλλιτέχνης μας ζωγραφίζει την Αθήνα και μιλάει στην A.V.
![42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg 42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg)
![127897-288103.jpg 127897-288103.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/05/09/127897-288103_0.jpg)
Πώς και πότε αποφασίσατε να ασχοληθείτε με τη ζωγραφική;
Όταν ήμουν πολύ μικρός νόμιζα ότι θα γίνω μουσικός. Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα γιατί ακριβώς έγινα ζωγράφος, ήταν πιστεύω και λίγο τυχαίο. Πάντως πάντα ζωγράφιζα.
Θυμάστε το πρώτο σας έργο;
Νομίζω ότι θυμάμαι όλα μου τα έργα. Θυμάμαι ακόμη και τις πρώτες μου παιδικές ζωγραφιές και ποσό πολύ ήθελα να καταφέρω να ζωγραφίσω αυτό που ήθελα. Δεν τα κατάφερνα.
Από πού αντλείτε έμπνευση για όσα σχεδιάζετε;
Συνήθως αυτό που δίνει όρεξη για δημιουργία πλέον είναι έργα που ζηλεύω απο καλλιτέχνες που αγαπώ. Πιστευω ότι είμαι κλέφτης και όχι απλά αντιγραφέας των πραγμάτων που μου αρέσουν. Η τέχνη το ένα πόδι το έχει στην παράδοση και το άλλο στην αντίληψη του δημιουργού.
Το πιο περίεργο υλικό που έχετε χρησιμοποιήσει σε έργο;
Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν περίεργα υλικά στην Τέχνη.Αυτό τον καιρό φτιάχνω κάποια μικρά γλυπτά απο σιλικόνη και φυσική τρίχα.
Σε ποια γειτονιά της Αθήνας ζείτε και ποια είναι τα τρία πράγματα που αγαπάτε σε αυτήν;
Ζω στο κέντρο, στην πλατεία Αμερικής. Αγαπώ το γεγονός ότι είναι μια πολύ ζωντανή γειτονιά η οποία δεν σε αφήνει να βαρεθείς σχεδόν ποτέ. Αγαπώ το ότι όταν χρειαστώ το οτιδήποτε μπορώ να το βρω δίπλα μου, και τέλος, ότι είμαι κοντά στα πάντα και τους φίλους μου.
Πείτε μας δυο λόγια για το έργο που φιλοξενήσαμε στο εξώφυλλο της Athens Voice.
Το ξενοδοχείο «Sans rival» είναι ένα εξαιρετικό κτήριο, ακόμα και έτσι όπως είναι τώρα. Δεν ξέρω αν θα το προτιμούσα ανακαινισμένο. Καμιά φορά αυτά τα κτήρια χάνουν ένα κομμάτι από την γοητεία τους όταν τα ανακαινίζουν. Για το έργο θα προτιμούσα να μην μιλήσω, γιατί δεν νομίζω ότι είναι πρέπον να μιλάει κάποιος για το έργο του.
Ο Φάνης Παρασκευουδάκης γεννήθηκε το 1981 στα Χανιά. Αποφοίτησε αριστούχος από την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας με καθηγητή τον Χρόνη Μπότσογλου. Έχει κάνει τρεις ατομικές εκθέσεις σε Αθήνα και Κύπρο. Ζει στην Αθήνα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.