Ο Γιώργος Παπαφίγκος γεννήθηκε το 1989 στον Τύρναβο. Αποφοίτησε το 2015 από τη Σχολή Καλών Τεχνών της Θεσσαλονίκης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Παρουσίασε πρόσφατα την πρώτη του ατομική έκθεση στην αίθουσα Τέχνης Καππάτος με τίτλο “Reality of Paradox”, έχει συμμετάσχει σε ομαδικές εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Ζει και εργάζεται στη Θεσσαλονίκη.
3D printed object, 2015, sandstone
Πώς μπορεί να συνυπάρχει οποιοδήποτε είδος τελετουργίας με έναν κόσμο που δεν βασίζεται σε καμία λογική σειρά, όπως σε αυτούς που δημιουργείς; Τα έργα μου έχουν να κάνουν με μια πολυεπίπεδη πραγματικότητα που δεν έχει πάντα κάποια γραμμική αφήγηση, αποτελούνται από καθημερινές πράξεις, σε διαφορετικές τοποθεσίες και περιβάλλοντα, τελετουργίες που εμπεριέχουν κάποιον συμβολικό χαρακτήρα και μια παράλληλη συνύπαρξη του φανταστικού με τον πραγματικό κόσμο, μια μίξη πολιτιστικών συμβόλων.
soft pastel on paper, 136x174cm, 2015
Untitled, drawing, coloured pencil on paper 40x40cm,2014
Η γονιμότητα και το σεξ παρεισφρέουν επιθετικότατα στη δουλειά σου, ο θάνατος επίσης. Πρόκειται για μια προσπάθεια αφύπνισης του θεατή ή για την ανάδειξη των βασικών αναγκών ακόμα και στην αποκάλυψη; Θα έλεγα ότι είναι και τα δύο. Η επιθετικότητα ήταν και είναι ένα βασικό πρόβλημα του σημερινού κόσμου, ο θάνατος - το ένστικτο του θανάτου εμπεριέχει βία, και σε πολλές κοινωνίες σήμερα υπάρχει η θεσμοθετημένη βία. Το θέμα της σεξουαλικότητας έχει να κάνει με πρωτόγονα ένστικτα, ορμές και συμπλέγματα που μορφοποίησαν κάποιες βάσεις της ανθρώπινης εξέλιξης.
Πώς λειτουργούν η σάτιρα και το χιούμορ στα έργα σου; Δημιουργώ φαντασιώσεις που μπορεί να είναι είτε ερωτικές, ή απλά να είναι μια σάτιρα ή κριτική της καθημερινής ζωής, προς κάποιες αξίες και προκαταλήψεις που αφήνουν τον άνθρωπο μετέωρο και ανήμπορο να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του.
Balls, mixed media on paper, 220x140cm, 2015
WS 1252 Q d, pencil on paper, 54x56cm, 2014
Παρότι συντετριμμένο, το σύμπαν σου μοιάζει να αποπνέει ένα λυτρωτικό αίσθημα ελευθερίας. Η καταστροφή μοιάζει να επέρχεται ως μέσο κατάκτησης του όλου, μια επαναστατική πράξη για το κυνήγι κάποιου ονείρου. Θα μπορούσε μια επαναστατική κίνηση μέσω της Τέχνης να επιφέρει κάποια αλλαγή στη σημερινή κοινωνία ή όλο αυτό είναι πολύ ρομαντικό; Η καταστροφή και το ελεγχόμενο χάος είναι περισσότερο μια προσπάθεια κατανόησης και αναδιάρθρωσης πρώτα του εσωτερικού μου κόσμου. Η εικαστική ιδέα λειτουργεί σαν ένα μέσο επικοινωνίας για τον κόσμο, η αλλαγή μπορεί να επέλθει πρώτα σε ατομικό επίπεδο, και έπειτα είναι μια σχέση δράσης και αντίδρασης με τον θεατή.
Untitled, pastel on paper, 180x140cm, 2015
Hybrid cross, 3D printing, 2015
8 Q, spray on paper, 193x140cm
Παρότι η θεματολογία σου κινείται σε θεμελιώδη ζητήματα, αναδεικνύεις καυστικά και την επικαιρότητα, τον σύγχρονο κόσμο μέσα από τον δικό σου σουρεαλιστικό καμβά. Κατά πόσο σε απασχολεί -ή σε βαραίνει- η «κοινωνική ευθύνη» του καλλιτέχνη; Στα έργα μου, η στατικότητα παίζει σημαντικό ρόλο, δεδομένου ότι εκφράζει ταυτόχρονα αναμονή και αγωνία για τον χρόνο και την ένταση ανάμεσα στην πραγματικότητα και την αντίληψη της εικονικής σύγχρονης ζωής. Η αυξανόμενη χρήση της τεχνολογίας και η «αποδόμηση» της ανθρώπινης φύσης, και o τρόπος με τον οποίο έρχεται σε σύγκρουση με τα θρησκευτικά πιστεύω είναι κάτι το επίκαιρο που με ενδιαφέρει, όπως η αποδόμηση διαφόρων ιστορικών μνημείων. Σίγουρα με απασχολεί η κοινωνική ευθύνη με κάποιον έμμεσο εικαστικό τρόπο στα έργα μου, θα έλεγα ότι είναι πιο πολύ ένας μη συμβατικός τρόπος προσέγγισης της καθημερινότητας, έτσι όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.