- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Αυτό δεν είναι μα βρύση
Μια συζήτηση με τη Σοφία Νεονάκη, που διευθύνει την Αρχιµήδης Νεονάκης Α.Ε. Ανακύκλωση Μετάλλων
![12086-27442.jpg 12086-27442.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/02/07/12086-27442.jpg)
Στην UBU (Used but Useful - Χρησιµοποιηµένα αλλά χρήσιµα) τα υλικά αποκτούν καινούργια ζωή ως έργα τέχνης
Υλικά για ανακύκλωση αποκτούν καινούργια ζωή ως έργα τέχνης
Για τους περισσότερους –ίσως– από εµάς το µέταλλο είναι ένα κρύο υλικό που δεν προκαλεί συναίσθηµα.
Μετά από µια συζήτηση µε τη Σοφία Νεονάκη, που διευθύνει την Αρχιµήδης Νεονάκης Α.Ε. Ανακύκλωση Μετάλλων, θα σου γεννηθεί η επιθυµία να στήσεις πικνίκ στο στραφταλίζοντα λόφο από λουρίδες αλουµινίου, στο προαύλιο των γραφείων της εταιρείας, στον Ασπρόπυργο.
Γιατί εδώ δεν µιλάµε για ερωτοτροπία µε το υλικό, αλλά για έρωτα που οδήγησε στη δηµιουργία της εταιρείας UBU (Used but Useful - Χρησιµοποιηµένα αλλά χρήσιµα).
∆εκαεπτά χρόνια στο µυαλό της Σοφίας, έγινε πριν 2 χρόνια πραγµατικότητα. Φώναξε καλλιτέχνες και δίνοντάς τους την καλύτερη πρώτη ύλη που προοριζόταν για ανακύκλωση, τους προκάλεσε: «∆είτε αυτό το υδρόµετρο της ΕΥ∆ΑΠ και δώστε του καινούργια ζωή ώστε να ξαναγαπηθεί». Αυτοί το πήραν, το τσαλάκωσαν, το ίσιωσαν, το έδεσαν ή το έλυσαν και το συνέδεσαν µε άλλα υλικά για ένα έργο τέχνης µε τη µορφή ενός εντόµου, µιας πορνό σκηνής, µιας τσάντας, µιας αφηρηµένης σύνθεσης ή ενός χρηστικού αντικειµένου, όπως το ρολόι… Του έφτιαξαν και καινούργιο σπίτι –ένα κουτί πλέξιγκλας– για να εκτεθεί πια στα καταστήµατα/γκαλερί της UBU.
Πρώτα στη Γαλλία (76 Rue de Seine) –µε τους Γάλλους ν’ αναφωνούν “C’est magnifique!”–, κατόπιν στην Κηφισιά (Κολοκοτρώνη 7, Εµπορικό Κέντρο Φοίνικες), στο Μ.Μ.Σ.Τ. της Θεσσαλονίκης και πριν από ένα µήνα στην Πλάκα (Αδριανού 83). Κι αν θεωρήσεις αµελητέο το γεγονός πως αυτή η ελληνική επιχειρηµατική κίνηση έχει τη σφραγίδα της παγκόσµιας πρωτιάς, το σίγουρο είναι πως, αφού περιεργαστείς τα έργα για να διαλέξεις το δικό σου, το βλέµµα σου θα αρχίσει να «γιουµπιγίζει», τόσο που, παραφράζοντας τον Μαγκρίτ, να πεις «αυτό δεν είναι µία βρύση».
Η εµπνεύστρια και ιδιοκτήτρια της UBU, Σοφία Νεονάκη
Η εικαστικός Μαρία Αντωνάτου
Η εικαστικός Βίλη Μανωλάκου
Στο εργαστήριο της UBU εργάζονται οι καλλιτέχνες Κρίστα Σγούρου, Αδαµανίτα Νίκα, Βίλη Μανωλάκου, Γιασεµή Ράπτη, Ναταλία Κερκύρα, Εύα Αναστοπούλου, Φωτεινή Καπίρη, ∆ηµήτρης Τράγκας, Λυδία Μαργαρώνη, Μαρία Αντωνάτου και Χρήστος Σούλαρης
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.