Ο εικαστικός και μουσικός Κωστής Παπαδόπουλος ξεναγεί την ATHNENS VOICE στην έκθεση "Τα μάτια σου ανοικτά"
Κατεβαίνοντας τα σκαλιά του στούντιο, βλέπω τον Κωστή Παπαδόπουλο δίπλα σε δύο ρομπότ. Μία γυναίκα κι ένας άντρας, φτιαγμένοι από πρώην χρήσιμα υλικά –ρόδες, σίδερα, κατσαβίδια και ό,τι άλλο συγκέντρωσε από το δρόμο–, δίνουν ζωή και ρόλους στα δύο μηχανικά πλάσματα, τον Δον Κιχώτη και τη Δουλτσινέα. «Σε εννιά λεπτά θα μας μιλήσουν» μου λέει και μέχρι να «ζεσταθούν» μιλάμε για το παρελθόν του.
Ξεκίνησε με σπουδές στην Αθήνα και το Παρίσι στη ζωγραφική και τη γλυπτική. Σήμερα δημιουργεί πολυσύνθετα έργα τα οποία συνδυάζουν τη γλυπτική, τη μηχανική και την ηλεκτρονική. «Πέρασα από τα καθαρά εικαστικά, βγήκα στις τρεις διαστάσεις, έφτιαξα 3D κόμικς και μετά θέλησα να κινήσω τις φιγούρες των έργων μου, να τις οδηγήσω να κάνουν πράγματα στο χώρο. Ήθελα να εκφράσω και ερεθίσματα που εισπράττω από το περιβάλλον μου». Στο Παρίσι πειραματίζεται με τη μουσική και παίζει σε γκρουπάκια. «Γυρίζοντας εδώ γνωρίζω έναν Λατίνο. Τον βουτάω και φτιάχνουμε τους Αpurimac. Παίζουμε σε μπαράκια της Αθήνας, ταξιδεύουμε Ιταλία και Μέση Ανατολή, συγκεντρώνουμε λεφτά με το καπέλο. Αυτό το καπέλο ήταν και το όχημά μας για δύο χρόνια. Μετά γυρίσαμε εδώ». Εκείνη την εποχή οι Αpurimac απογειώνονται: κάνουν δίσκους, συναυλίες και συνεργασίες... «Φοβερή ζωή. Ήμασταν στη γύρα, γνωρίζαμε κόσμο, παίζαμε μουσική… καταπληκτική πορεία. Τώρα γράφουμε τον επόμενο δίσκο ».
Αφήνουμε πίσω μας τα δύο ρομπότ, για να δούμε το βασικό έργο της έκθεσης: ένα κατακόρυφο, μηχανικό γλυπτό, στη μέση του οποίου η οθόνη με το πελώριο μάτι προβάλλει ένα βίντεο με εικόνες από όλο τον κόσμο. «Το έργο είναι μία παρακίνηση προς όλους μας, “έλα, πάμε, κουνήσου, είναι ζόρικα τα πράγματα και πρέπει να βρούμε λύσεις”». Το υπόλοιπο κομμάτι της έκθεσης γίνεται πιο ονειρικό, θυμίζει εφευρέτη που σκαρφίζεται μηχανές για να πετάξει. «Συνεχίζω να κάνω παιχνίδια. Όταν ήμουν πιτσιρικάς τα έφτιαχνα μόνος μου. Τώρα, μετά από πολλές σκέψεις, σπουδές, τέχνες και εμπειρίες, συνειδητοποίησα ότι αυτό που θέλω να κάνω τελικά είναι παιχνίδια για μεγάλους».
Μου δείχνει τα μουσικά γλυπτά τα οποία παράγουν ήχο. Με αυτά τα γλυπτά θα γίνουν τρία live κατά τη διάρκεια της έκθεσής του "Τα μάτια σου ανοικτά", με τους Λαέρτη Μαλκότση, Αλέξανδρο Μυλωνά, Γιώργο Κανελλόπουλο και άλλους guests, στις 13, 2 & 27/6, γύρω στις 21.30.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.