- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
Βόλτα στον απίθανο κόσμο του «Τίγρη»
Μπήκαμε στα καταστήματα Tiger και ψωνίσαμε δώρα
Τα Tiger είναι ένα σίγουρο μέρος για να βρείτε κάποια φίλη σας ή συγγενή σας, εάν την έχετε χάσει. Είναι κάτι σαν κατάστημα silver –ή μάλλον glitter– alert για γυναίκες που λατρεύουν το shopping ακόμα και αν δεν κάνουν shopping. Ένας παράδεισος για εκείνες που επινοούν παραλήπτες δώρων, αρκεί να βρουν τη δικαιολογία για να αγοράσουν τις ακαταμάχητα πρωτότυπες και λαχταριστά πολύχρωμες προτάσεις δώρων. Και μπορούν να το κάνουν γιατί οι τιμές στα Tiger είναι τόσο χαμηλές που σε κάνουν να νιώθεις τη γαργαλιστική αίσθηση ότι μπορείς να αγοράσεις ΟΛΑ όσα βλέπεις – και να σου μείνουν και 10 ευρώ για να γυρίσεις με ταξί.
Το πιο χαρακτηριστικό είναι ότι οι γυναίκες μαγεύονται, ίσως ακόμα περισσότερο και από τα παιδάκια, μπροστά στα ράφια του καταστήματος. Τα μικρά Μαμακοίτα τις τραβάνε από τη φούστα ανυπόμονα για το επόμενο ράφι. «Μαμακοίτα εδώ! Δεινόσαυρος που τρώει παιχνίδια! Μαμακοίτα-κοίτα-κοίτα! Αράχνη με τηλεκοντροοόλ!» Οι μαμάδες όμως είναι εκστασιασμένες, χαμένες στις δικές τους σκέψεις, σκανάροντας τα ράφια, υπολογίζοντας συνδυασμούς χρωμάτων, προσώπων και τρελά απίθανων gadgets. Σε αυτό το σημείο, να προσθέσουμε τη συμβουλή του Τίγρη: «Προσέχετε τις τσάντες σας». Είναι άλλωστε κάτι που το επαναλαμβάνουν χαμογελαστά και τα παιδιά του staff, μια και όπως φαίνεται οι διάδρομοι γεμάτοι κόσμο είναι η χαρά της πορτοφολούς.
Τα καταστήματα Tiger είναι σαν να έχουν Χριστούγεννα όλες τις εποχές του χρόνου. Γεμάτα δώρα-εκπλήξεις που ανανεώνονται συνέχεια με νέα σχέδια και ιδέες αλλά και πραγματικά χρήσιμα αντικείμενα για το σπίτι, το γραφείο, το μπάνιο, το σχολείο, για χόμπι, για πακετάρισμα δώρων ακόμα και φαγητά/ποτά/καλλυντικά με τη δική τους υπογραφή. Η ιδέα είναι απλή: το φθηνό δεν σημαίνει απαραίτητα και φθηνιάρικο. Ποιότητα, χιούμορ, design, χαμηλές τιμές.
Μια ιστορία που ξεκίνησε το 1995 στην Κοπεγχάγη, εξελίχθηκε ταχύτατα από μία απλή εταιρεία προϊόντων σε μία αναγνωρισμένη αλυσίδα με περισσότερα από 357 καταστήματα σε 22 χώρες στην Ευρώπη και όχι μόνο. Τον Νοέμβριο του 2010 άνοιξε το πρώτο Tiger στην Ελλάδα, στη Θεσσαλονίκη, πολύ σύντομα ακολούθησε δεύτερο και τώρα πλέον υπάρχουν 3 στη Θεσσαλονίκη (Εγνατίας 120, Αριστοτέλους 26, Τσιμισκή 78), 3 στην Αθήνα (Ερμού 49, Ε. Βενιζέλου 130 Καλλιθέα, Λ. Ηρακλείου 300 Νέα Ιωνία, αλλά και σε Λάρισα, Πάτρα, Βόλο και έπεται συνέχεια.
Μερικά πράγματα που βρήκαμε στο Tiger της Ερμού:
· 50 χάντρες-ματάκια που κουνιούνται, αυτοκόλλητα, €2
· Βότανα Προβηγκίας €2
· Νιφάδες σκόρδου €2
· Σφουγγαράκια μουστάκι €2
· Κούπα ντυμένη με πλεκτό ζακετάκι €3
· Κόρνφλέικς σε υπέροχο κουτί €2
· Φωτογραφική μηχανή μιας χρήσης 27 στάσεις €4
· Κόρνες ποδηλάτου ιπποποταμάκια (ή άλλα ζώα) €3
· Συναρμολογούμενος εγκέφαλος - μάθημα ανατομίας €10
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Οικολογικά ξύλινα σπίτια, εξοχικές κατοικίες, ξύλινα γκαράζ και αποθήκες
Το όραμα, οι ενστάσεις, η ιστορία και η φθορά ενός πραγματικού αρχιτεκτονικού κοσμήματος
Mε αφορμή την 15η επέτειο λειτουργίας
Ποια είναι η φιλοσοφία της εταιρείας που διανύει σχεδόν 4 δεκαετίες επιτυχημένης πορείας στον χώρο της κατασκευής ακινήτων
Θεωρείται το 8ο θαύμα του κόσμου
Αφιερωμένα στα νέα αθλήματα και το πρωτοποριακό πνεύμα της διοργανώτριας πόλης
Μιλήσαμε με τους επικεφαλής του παγκοσμίου φήμης βραβευμένου αρχιτεκτονικού γραφείου, Νατάσα Λιανού και Ερμή Χαλβατζή. Έχουν σχεδιάσει το νέο κτίριο της COSMΟTE TV και το The Orbit
«Είναι δυνατόν να κάνεις αρχιτεκτονική και να μην είσαι ασκητής;»
Οι αρχιτέκτονες πίσω από την πρώτη οικιστική γειτονιά που θα παραδοθεί στο Ελληνικό, περιγράφουν τις προτάσεις τους για τα πρωτοποριακά συγκροτήματα κατοικιών που σχεδιάζονται
Ο Kirios Criton ξετυλίγει το κουβάρι μιας πανάρχαιης ελληνικής ιστορίας που φτάνει ως το σήμερα
Ακολουθώντας τα απλά βήματα του Chat in Color έφτιαξαν το σπίτι των ονείρων τους
Στόχος είναι ένα πιο βιώσιμο μέλλον, όπου ο άνθρωπος θα βρίσκεται σε πλήρη σύνδεση με το περιβάλλον του
Ένα καλειδοσκόπιο μεταφέρει το φυσικό φως στο εσωτερικό του κτηρίου για πρώτη φορά στα ελληνικά δεδομένα
Εμπνευσμένοι σχεδιαστές που καθόρισαν τις εποχές τους και επηρεάζουν μέχρι σήμερα με το έργο τους
«Στόχος μας, η παραγωγή αρχιτεκτονικής που κατανοεί τον άνθρωπο και τις ανάγκες του»
Πώς λειτουργεί το πρόγραμμα Smart Block II
Οι δρόμοι και τα κτίρια της Αθήνας στην πιο ονειρική εκδοχή τους
Μιλήσαμε με τους ανθρώπους πίσω από το εγχείρημα, Μιχάλη Καλογιαννάκη και Στράτο Κέντρο, για την πολιτική και το όραμα της εταιρείας
Υπεύθυνη για αυτά τα έργα που δημιουργούν ένα σύγχρονο urban μοντέλο είναι η DIMAND
Η Noval Property αναπτύσσει σήμερα τα τοπόσημα του μέλλοντος
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.