- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Βουτιές με θέα την πόλη, στο σπίτι του Σωτήρη Γεωργίου
Η πρώτη φορά που είδα αυτό το σπίτι και το ερωτεύτηκα ήταν στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004. Ήμουν καλεσμένος από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού, κι έπειτα πολύ καλό φίλο, αρχιτέκτονα Αναστάση Σοτοβίκη, να δούμε την έναρξη από την πισίνα. Ο Αναστάσης ήταν τότε ακόμη εργένης και είχε σχεδιάσει το σπίτι του με αυτές τις προδιαγραφές. Όταν απέκτησε οικογένεια μετακόμισε σε μεγαλύτερο σπίτι και τότε το όνειρό μου έγινε πραγματικότητα.
![115142-643746.jpg 115142-643746.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/115142-643746.jpg)
![7705-28335.jpg 7705-28335.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2010/07/07/7705-28335.jpg)
Η πρώτη φορά που είδα αυτό το σπίτι και το ερωτεύτηκα ήταν στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004. Ήμουν καλεσμένος από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού, κι έπειτα πολύ καλό φίλο, αρχιτέκτονα Αναστάση Σοτοβίκη, να δούμε την έναρξη από την πισίνα. Ο Αναστάσης ήταν τότε ακόμη εργένης και είχε σχεδιάσει το σπίτι του με αυτές τις προδιαγραφές. Όταν απέκτησε οικογένεια μετακόμισε σε μεγαλύτερο σπίτι και τότε το όνειρό μου έγινε πραγματικότητα.
Οι προδιαγραφές μου ταίριαζαν με το σπίτι και του σπιτιού με τις δικές μου. Είναι μίνιμαλ, αρκετά εργονομικό, και το καλοκαίρι μεταμορφώνεται. Βρίσκεται στον τέταρτο και πέμπτο όροφο – κάτω το σπίτι 55 τ.μ., all-included, πάνω η βεράντα και η πισίνα. Από ένα μακρόστενο παράθυρο στην κουζίνα βλέπεις όσους κολυμπούν πάνω – εντελώς κινηματογραφικό! Το διάφανο τζάμι στην οροφή του υπνοδωματίου σε φέρνει σε άμεση επαφή με τον ουρανό, ειδικά το βράδυ. Το μόνο μειονέκτημα είναι η κουζίνα, αν ήταν λίγο μεγαλύτερη θα ήμουν ευτυχισμένος, αλλά είπαμε... είναι ένα εργένικο σπίτι.
Η μεγάλη βεράντα με την πισίνα είναι ιδανική για πάρτι, αλλά και για χαλάρωση. Είναι πραγματικά πολύ ωραία αίσθηση να γυρίζεις κουρασμένος από τη δουλειά και να κάνεις μια βουτιά ή να ξυπνάς το πρωί και να βουτάς, σε αναζωογονεί. Το μεγαλύτερο προνόμιο, όμως, είναι ότι βρίσκεσαι στο πιο ψηλό κτίριο της περιοχής, έχεις απεριόριστη θέα 360 μοίρες και είσαι μακριά από τα αδιάκριτα βλέμματα των γειτόνων.
Το σπίτι είναι ένας χώρος που πρέπει να απορροφά τα προβλήματα της καθημερινότητας και να μας γεμίζει με ενέργεια. Για να το καταφέρει κανείς αυτό, πρέπει να ζει σ’ ένα σπίτι που του αρέσει και το αγαπά. Θεωρώ πως είναι πολύ σημαντικό να ξυπνάς το πρωί και να βρίσκεσαι σ’ έναν ωραίο χώρο που σου φτιάχνει τη μέρα, θέλεις να βλέπεις τα πράγματα με άλλο μάτι, σε κάνει καλύτερο άνθρωπο.
Μου αρέσει να καλώ φίλους συνέχεια, είτε βράδια για ποτό και μουσική είτε τις Κυριακές που μαζευόμαστε από το πρωί, κάνουμε μπάνιο, το μεσημέρι μαγειρεύουμε όλοι μαζί και το βράδυ καταλήγουμε να πίνουμε cocktails. Νομίζω ότι τα ωραία πράγματα αποκτούν περισσότερη αξία όταν τα μοιράζεσαι με αυτούς που αγαπάς.
Ζώντας σ’ ένα χώρο με αισθητική, βελτιώνεται και η δική μας αισθητική, κάτι που έχουμε ανάγκη για να κάνουμε τον κόσμο ομορφότερο και καλύτερο.
* Ο Σωτήρης Γεωργίου είναι sommelier και store manager στην κάβα Kylix και αρθρογραφεί για το κρασί σε διάφορα περιοδικά
Φωτό: Τάκης Σπυρόπουλος
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Οικολογικά ξύλινα σπίτια, εξοχικές κατοικίες, ξύλινα γκαράζ και αποθήκες
Το όραμα, οι ενστάσεις, η ιστορία και η φθορά ενός πραγματικού αρχιτεκτονικού κοσμήματος
Mε αφορμή την 15η επέτειο λειτουργίας
Ποια είναι η φιλοσοφία της εταιρείας που διανύει σχεδόν 4 δεκαετίες επιτυχημένης πορείας στον χώρο της κατασκευής ακινήτων
Θεωρείται το 8ο θαύμα του κόσμου
Αφιερωμένα στα νέα αθλήματα και το πρωτοποριακό πνεύμα της διοργανώτριας πόλης
Μιλήσαμε με τους επικεφαλής του παγκοσμίου φήμης βραβευμένου αρχιτεκτονικού γραφείου, Νατάσα Λιανού και Ερμή Χαλβατζή. Έχουν σχεδιάσει το νέο κτίριο της COSMΟTE TV και το The Orbit
«Είναι δυνατόν να κάνεις αρχιτεκτονική και να μην είσαι ασκητής;»
Οι αρχιτέκτονες πίσω από την πρώτη οικιστική γειτονιά που θα παραδοθεί στο Ελληνικό, περιγράφουν τις προτάσεις τους για τα πρωτοποριακά συγκροτήματα κατοικιών που σχεδιάζονται
Ο Kirios Criton ξετυλίγει το κουβάρι μιας πανάρχαιης ελληνικής ιστορίας που φτάνει ως το σήμερα
Ακολουθώντας τα απλά βήματα του Chat in Color έφτιαξαν το σπίτι των ονείρων τους
Στόχος είναι ένα πιο βιώσιμο μέλλον, όπου ο άνθρωπος θα βρίσκεται σε πλήρη σύνδεση με το περιβάλλον του
Ένα καλειδοσκόπιο μεταφέρει το φυσικό φως στο εσωτερικό του κτηρίου για πρώτη φορά στα ελληνικά δεδομένα
Εμπνευσμένοι σχεδιαστές που καθόρισαν τις εποχές τους και επηρεάζουν μέχρι σήμερα με το έργο τους
«Στόχος μας, η παραγωγή αρχιτεκτονικής που κατανοεί τον άνθρωπο και τις ανάγκες του»
Πώς λειτουργεί το πρόγραμμα Smart Block II
Οι δρόμοι και τα κτίρια της Αθήνας στην πιο ονειρική εκδοχή τους
Μιλήσαμε με τους ανθρώπους πίσω από το εγχείρημα, Μιχάλη Καλογιαννάκη και Στράτο Κέντρο, για την πολιτική και το όραμα της εταιρείας
Υπεύθυνη για αυτά τα έργα που δημιουργούν ένα σύγχρονο urban μοντέλο είναι η DIMAND
Η Noval Property αναπτύσσει σήμερα τα τοπόσημα του μέλλοντος
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.