- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Πράγματα που δεν πρέπει να χάσεις ούτε αυτήν την εβδομάδα (23- 30/9)
Μια έκθεση διερευνά το SNUFF
![4662-35212.jpg 4662-35212.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/4662-35212_0.jpg)
ΜΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΔΙΕΡΕΥΝΑ ΤΟ SNUFF
Έτος 1903: ο Edison διαφωνεί με τον Tesla για τους κινδύνους του εναλλασσόμενου ρεύματος (AC) ενάντια στα πλεονεκτήματα του συνεχούς (AC). Για να το τσεκάρουν θανατώνουν την Topsy (ένας εξημερωμένος θηλυκός ελέφαντας στο τσίρκο του Coney Island που οι ιδιοκτήτες του ήθελαν να ξεφορτωθούν) με ρεύμα AC, κινηματογραφώντας ταυτόχρονα τη διαδικασία. Έναν αιώνα αργότερα όπου οι ταινίες snuff (καταγραφές πραγματικών φόνων χωρίς την εμπλοκή ειδικών εφέ) προκαλούν συχνά τη δημόσια συζήτηση, μια έκθεση σύγχρονων καλλιτεχνών με τον τίτλο Topsy κοιτάζει τις επιπτώσεις του snuff στη σύγχρονη τέχνη (πώς εκλογικεύεται η διαστροφή στο ντοκιμαντέρ; Πώς συνδέεται το μακάβριο με το αναπαραστατικό, η τέχνη με την πορνογραφία;) Μετά την πρώτη παρουσίασή της στη Χιλή (Ιούνιος 2010) η έκθεση έρχεται στο Six D.O.G.S. σε επιμέλεια Jorge Cabieses Valdes. Συμμετέχουν κυρίως Χιλιανοί καλλιτέχνες και μια Ελληνίδα (Μαρία Καραντζή). 24/9- 27/10 Αβραμιώτου 6-8, 210 3210.510
ΔΩΡΕΑΝ ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΜΙΛΤΙΑΔΟΥ
Έξι άνθρωποι βρίσκονται σε έναν άδειο χώρο, στο μεταβατικό στάδιο μεταξύ ζωής και θανάτου. Ο μόνος τρόπος να ελευθερωθούν είναι να ανακαλέσουν την πιο σημαντική ανάμνηση της ζωής τους. Κι όλο αυτό πρέπει να γίνει μέχρι να μετρήσει κανείς έως το 100. Μια ομάδα ταλαντούχων νέων καλλιτεχνών, γύρω από τον ηθοποιό και σκηνοθέτη Χρήστο Θεοδωρίδη, παρουσιάζει ένα δρώμενο βασισμένο στην παράσταση «Ως το τέλος», που ανήκει στο είδος του θεάτρου της «επινόησης» (devised theatre). Παίζουν Σπύρος Ανδρεόπουλος, Ξένια Θεμελή, Αλεξία Μπεζίκη, Τατιάνα- Άννα Πίττα, Γιώργος Παπαπαύλου, Σταύρος Σβήγκος, Σαμψών Φύτρος. 28/9, 21:15 με είσοδο ελεύθερη, Μιλτιάδου 18 στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας. Στο πλαίσιο του 4ου Perform in Art Festival.
ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ÉMIGRÉ ΣΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ
Αν βρίσκεσαι στις Βρυξέλλες ή σκοπεύεις να τις επισκεφτείς άμεσα, έχε στο νου σου ότι ένας Έλληνας ζωγράφος εκθέτει τα νέα έργα του σε μια από τις αίθουσες του ευρωκοινοβουλίου. Θέμα της έκθεσης «Εmigré» του Βαγγέλη Τζερμιά είναι το ζήτημα του απόδημου τόσο κυριολεκτικά όσο και μεταφορικά (αποξένωση από την ζωή και το πνεύμα μας). Από 5/10
ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ EX STATIC
Η ομάδα γιορτάζει τα δεύτερά της γενέθλια και δεν χάνει την ευκαιρία για party με ένα dj set από τους: Παναγιώτη Μένεγο, Δημήτρη Παπασπυρόπουλο, Χρήστο Παπαμιχάλη, Στέλλα Καλησπεράτου, Κωνσταντίνο Καλφακάκο, Γιώργο Καμπούρη, Γιώργο Μιχαλόπουλο και Σπύρο Παγιατάκη. 29/9 στις 22:00 με είσοδο ελεύθερη, Bar Tesera, Κολοκοτρώνη 25, Στοά Πραξιτέλους
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ήταν μέλος του συγκροτήματος Four Tops της Μotown
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.