Η Θεσσαλονίκη απλώνει «Μεγάλη Μπουγάδα» έξω από το Γαλλικό Ινστιτούτο
Η πόλη συμμετέχει στην παγκόσμια εικαστική δράση συμμετοχικής τέχνης
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Η Θεσσαλονίκη απλώνει «Μεγάλη Μπουγάδα» έξω από το Γαλλικό Ινστιτούτο Σε εξέλιξη η εικαστική δράση «Μεγάλη Μπουγάδα» έξω από το Γαλλικό Ινστιτούτο της Θεσσαλονίκης, με άπλωμα ζωγραφιών, φωτογραφιών, κολάζ, κειμένων και ποιημάτων.](/images/1074x600/jpg/files/2023-03-23/thessaloniki-megali-bougada.jpg)
Σε εξέλιξη η εικαστική δράση «Μεγάλη Μπουγάδα» έξω από το Γαλλικό Ινστιτούτο της Θεσσαλονίκης, με άπλωμα ζωγραφιών, φωτογραφιών, κολάζ, κειμένων και ποιημάτων.
Μια αλλιώτικη μπουγάδα έχει απλωθεί κατά μήκος της Λεωφόρου Στρατού στη Θεσσαλονίκη, έξω από τα κάγκελα του Γαλλικού Ινστιτούτου.
Αντί για ρούχα, οι περαστικοί απλώνουν με τα μανταλάκια τους κόλλες Α4, στις οποίες εκφράζουν την καλλιτεχνική τους έμπνευση σχετικά με ένα συγκεκριμένο θέμα.
Την ίδια ώρα, σε περισσότερες από 120 χώρες και στις πέντε ηπείρους του πλανήτη, εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι συμμετέχουν σήμερα στην ίδια δράση.
Πρόκειται για την ανοιξιάτικη «Μεγάλη Μπουγάδα», μία παγκόσμια εικαστική δράση συμμετοχικής τέχνης, που οργανώνει δύο φορές το χρόνο το Γαλλικό Σχολείο Θεσσαλονίκης με την υποστήριξη του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης.
![Η Θεσσαλονίκη απλώνει «Μεγάλη Μπουγάδα» έξω από το Γαλλικό Ινστιτούτο Σε εξέλιξη η εικαστική δράση «Μεγάλη Μπουγάδα» έξω από το Γαλλικό Ινστιτούτο της Θεσσαλονίκης, με άπλωμα ζωγραφιών, φωτογραφιών, κολάζ, κειμένων και ποιημάτων.](/images/w734/jpg/files/2023-03-23/thessaloniki-megali-bougada-3.jpg)
«Το φετινό θέμα είναι "Η καλύβα μου είναι (και) δική σου" ("Ma cabane est/et la tienne"), όπου υπάρχει ένα λογοπαίγνιο ανάμεσα στο "και" και στο "είναι", τα οποία στη γαλλική γλώσσα είναι ομόηχες λέξεις. Τα θέματα που τίθενται είναι πάντα κατανοητά σε όλο τον κόσμο και ειδικά το φετινό, τους αγγίζει καθολικά. Περιγράφουν την έννοια της καλύβας, όπου μπορούμε να μπούμε και να νιώσουμε ασφάλεια, είτε μόνοι, είτε κάνοντας άνοιγμα σε άλλους, να πάμε μαζί τους ή να είναι μία καλύβα δίπλα στις καλύβες των άλλων», δήλωσε στο Αθηναϊκό Μακεδονικό/Πρακτορείο Ειδήσεων ο διευθυντής του Γαλλικού Σχολείου Θεσσαλονίκης και αναπληρωτής διευθυντής του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης Αλέν Αρντί.
Στόχος της εκδήλωσης, σύμφωνα με τον κ. Αρντί, είναι απλώς να δοθεί η δυνατότητα να συμμετέχουν όσο περισσότεροι άνθρωποι γίνεται, ανεξαρτήτου ηλικίας, κοινωνικής, οικονομικής ή μορφωτικής κατάστασης.
«Για τον λόγο αυτό επιλέξαμε να απλωθεί η μπουγάδα στην εξωτερική πλευρά του Γαλλικού Ινστιτούτου, ώστε να μπορεί να τη δει οποιοσδήποτε περαστικός και να συμμετάσχει. Βέβαια, στους στόχους μας είναι οι επόμενες διοργανώσεις να γίνουν και σε κάποιον ακόμη πιο δημόσιο χώρο, όπως για παράδειγμα σε ένα πάρκο, ενώ σκοπεύουμε επίσης να διευρύνουμε τις συνεργασίες μας τόσο στην περιοχή όσο και με άλλα σχολεία, ώστε -αν επιθυμούν, να στήσουν ταυτόχρονα στο δικό τους χώρο τη δική τους μπουγάδα», τόνισε.
![Η Θεσσαλονίκη απλώνει «Μεγάλη Μπουγάδα» έξω από το Γαλλικό Ινστιτούτο Σε εξέλιξη η εικαστική δράση «Μεγάλη Μπουγάδα» έξω από το Γαλλικό Ινστιτούτο της Θεσσαλονίκης, με άπλωμα ζωγραφιών, φωτογραφιών, κολάζ, κειμένων και ποιημάτων.](/images/w734/jpg/files/2023-03-23/thessaloniki-megali-bougada-2.jpg)
Η ιδέα για τη «Μεγάλη Μπουγάδα», τη μεγαλύτερη ίσως εικαστική δράση που έχει ελεύθερη συμμετοχή και γίνεται παντού στον κόσμο, η οποία γίνεται κάθε Μάρτη στην αρχή της άνοιξης και κάθε Οκτώβρη στην αρχή του φθινοπώρου, ξεκίνησε το 2006 από τη Γαλλίδα καλλιτέχνιδα και δασκάλα εικαστικών Ζοέλ Γκοντιέ.
«Για το σχολείο μας, όπως και για κάθε σχολείο που συμμετέχει, είναι μία πολύ σημαντική εκδήλωση, καθώς δίνει τη δυνατότητα το προηγούμενο διάστημα να έχουμε μία έντονη εικαστική πρακτική, διότι είναι μέσα στα επίσημα προγράμματα τόσο η εκπαίδευση στην τέχνη όσο και η εκπαίδευση στην αισθητική. Έτσι, δίνεται η δυνατότητα να το κάνουμε στην πράξη. Επίσης, οι μαθητές που συμμετέχουν, δούλεψαν από πριν με τους καθηγητές τους πάνω στο θέμα του τι αντιπροσωπεύει η έννοια της καλύβας για τον καθένα», σημείωσε ο διευθυντής.
Μάλιστα, στο ίδιο πλαίσιο, τα παιδιά του Γαλλικού Σχολείου Θεσσαλονίκης, έφτιαξαν στην αυλή τους μία πραγματική καλύβα από ανακυκλώσιμα υλικά, όπως μπουκάλια, κουτιά και υφάσματα, κάτι που αποτέλεσε πόλο έλξης για το παιχνίδι τους στα διαλείμματα.
Η δράση με άπλωμα ζωγραφιών, φωτογραφιών, κολάζ, κειμένων και ποιημάτων σχετικά με το θέμα, στην ανοιξιάτικη «Μεγάλη Μπουγάδα», θα διαρκέσει ως τις 6 το απόγευμα και απευθύνεται σε όλους.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.