Ξεκίνησε η ανακατασκευή του αναψυκτηρίου στο παραλιακό μέτωπο της Ελευσίνας
Θα φιλοξενήσει πληθώρα καλλιτεχνικών έργων και δράσεων
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Το εγκαταλελειμμένο αναψυκτήριο στην Ελευσίνα Το εγκαταλελειμμένο αναψυκτήριο στην Ελευσίνα](/images/1074x600/1/jpg/files/2023-02-02/eleusina-anapsiktirio.jpg)
2023 Ελευσίς Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης - Σε εξέλιξη η ανακατασκευή του αναψυκτηρίου της παραλίας που είχε αφεθεί στην τύχη του
Ένα κτίριο-τοπόσημο της Ελευσίνας, το Αναψυκτήριο της Παραλίας, κατέχοντας δεσπόζουσα θέση στο παραλιακό μέτωπο, «αναγεννάται» αυτήν τη χρονική περίοδο μετά από συστηματικές προσπάθειες του Δήμου Ελευσίνας ιδίως μέσω της Δημοτικής Αρχής, και της 2023 Ελευσίς Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης, και παραχωρείται με ειδική νομοθετική ρύθμιση για συνολικό διάστημα 10 ετών στον Δήμο Ελευσίνας.
Με την ολοκλήρωση της ανακατασκευής, που ξεκίνησε πριν από ορισμένες ημέρες, σύντομα το σύγχρονο νέο κτίριο θα φιλοξενήσει πληθώρα καλλιτεχνικών έργων και δράσεων της 2023 Ελευσίς Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης τη χρονιά του τίτλου και εν συνεχεία, θα παραμείνει ως ένα ακόμη υποδειγματικό έργο παρακαταθήκης στην πόλη.
Οι εργασίες ανακατασκευής του παλαιού κτηρίου του Αναψυκτηρίου είναι πλέον σε πλήρη εξέλιξη και θα αναβαθμίσουν το ακίνητο τόσο κατασκευαστικά όσο και λειτουργικά. Περιλαμβάνουν όχι μόνο τη συνολική αποκατάσταση τοιχοποιίας, στέγης, κουφωμάτων, ηλεκτρολογικών και υδραυλικών, αλλά συνολικότερα την ενεργειακή του αναβάθμιση, καθώς και τη δημιουργία χώρων κατάλληλων για ΑμΕΑ.
Συμπληρωματικά, πραγματοποιούνται εργασίες συντήρησης και εξωραϊσμού του περιβάλλοντος χώρου, αλλά και εγκατάσταση σύγχρονου συστήματος φωτισμού για την ανάδειξη όχι μόνο του ανακαινισμένου ακίνητου, αλλά και του νέου παραλιακού δημοσίου χώρου. Το έργο ανακαίνισης και αποκατάστασης του Αναψυκτηρίου αποτελεί ευγενική χορηγία από την κατασκευαστική εταιρεία «Καρπάθιος ΑΕ», που δραστηριοποιείται στην περιοχή της Ελευσίνας και προβλέπεται να ολοκληρωθεί στο σύνολό της, τον προσεχή μήνα.
Το νέο κτίριο θα αποτελέσει έναν από τους κύριους χώρους φιλοξενίας καλλιτεχνικών και εκπαιδευτικών δράσεων για το επίσημο έτος τίτλου της 2023 Ελευσίς Πολιτιστική Πρωτεύουσας της Ευρώπης, ενώ η από κοινού επιδίωξη του Δήμου Ελευσίνας και της 2023 Ελευσίς Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης είναι η δημιουργία ενός ακόμη έργου παρακαταθήκης, που θα κληροδοτήσει στη Πόλη ο θεσμός της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας. Πρόκειται άλλωστε, για έναν μοναδικό χώρο αναψυχής και πολιτισμού, συνυφασμένο και άρρηκτα συνδεδεμένο με τον ιστορικό θερινό κινηματογράφο της πόλης.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.