Όσα έγιναν στις Γιορτές Ρόκκας σε 2 λεπτά
9.500 επισκέπτες ανέδειξαν για μία ακόμα χρονιά τις Γιορτές Ρόκκας σε ένα ιδιαίτερο πολιτιστικό γεγονός για το νησί της Κρήτης
![357830-741365.jpg 357830-741365.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/357830-741365.jpg)
![Giortes Rokkas 2019 Giortes Rokkas 2019](/images/1074x600/3/jpg/files/YouTube/AzTUZ5LfWsk.jpg)
Τα τελευταία 7 χρόνια, οι Γιορτές Ρόκκας φέρνουν σε επαφή δύο μικρά χωριά της Κρήτης με όλο τον κόσμο.
260 καλλιτέχνες, 25 εθελοντές, 60 μόνιμοι κάτοικοι των χωριών Ρόκκας και Κεράς στην Κίσσαμο Χανίων, 75 συμμετέχοντες στα εκπαιδευτικά εργαστήρια και σχεδόν 9.500 επισκέπτες ανέδειξαν για μια ακόμα χρονιά τις Γιορτές Ρόκκας σε ένα ιδιαίτερο πολιτιστικό γεγονός για το νησί της Κρήτης.
Κάθε καλοκαίρι από το 2013, οι Γιορτές Ρόκκας διηγούνται τη ξεχωριστή ιστορία ενός τόπου που διψάει για ζωή και το εκφράζει με τη βοήθεια της τέχνης, σε ένα αυγουστιάτικο ταξίδι εκδηλώσεων που όποιος το ζει τον συντροφεύει για πάντα.
![© Γιάννης Κρητικός © Γιάννης Κρητικός](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/giannis_kritikos2.jpg)
Η Τελετή Έναρξης των Γιορτών Ρόκκας 2019 ξεκίνησε αργά το απόγευμα στην πλατεία της Ρόκκας. 1200 επισκέπτες περιηγήθηκαν στα Χωριά των Lantern, τη σκηνική εγκατάσταση που επιμελήθηκε η εικαστικός Τζωρτζίνα Δρακούλη-Σόλο, πραγματοποιώντας έναν μυσταγωγικό περίπατο γεμάτο ήχους και φως λίγο πριν ξεκινήσει η μουσική συναυλία με τον Φοίβο Δεληβοριά και την παρέα του στην παράσταση «Τραγούδια του Πεζοδρομίου».
Παράλληλα, ο ήχος και η κίνηση πρωταγωνίστησαν στη φετινή δράση θεάτρου Κερά Μια Σκηνή. 1200 επισκέπτες με τον χάρτη τους στο χέρι περιπλανήθηκαν στους δρόμους της Κεράς και η διαδρομή τους συνοδευόταν από τους ήχους των χωριών, τις ιστορίες των κατοίκων τους, από τη μουσική τους κουλτούρα και την καθημερινότητα τους.
![© Γιάννης Μαρκογιαννάκης © Γιάννης Μαρκογιαννάκης](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/giannis_markogiannakis2.jpg)
Τη δράση Κερά Μια Σκηνή αγκάλιασαν φέτος 3 διαφορετικά εργαστήρια -το εργαστήριο Παραγωγής Ηχητικού Περιπάτου της καλλιτεχνικής ομάδας Medea Electronique, το εργαστήριο Φωτογραφίας Postcards from Home με εισηγήτριες τη Φωτεινή Παπαχατζή και τη Λία Ναλμπαντίδου και το Εργαστήριο Θεάτρου με εισηγητές πρακτικούς και ακαδημαϊκούς του Θεάτρου- καθώς κι ένας πολυσυλλεκτικός θίασος ερμηνευτών και φιλοξενούμενων καλλιτεχνών, μετατρέποντας την Κερά σε ένα θεατρικό χωριό.
Φέτος, το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων και στο πλαίσιο της δράσης «Σινεμά στις Πλα-τείες» συνάντησε τις Γιορτές Ρόκκας 2019 συνδιοργανώνοντας την προβολή της πολυβραβευμένης ταινίας του Δημήτρη Σπύρου «Ο Ψύλλος» που συγκέντρωσε 500 θεατές στην πλατεία της Κεράς.
Στην κορύφωση των Γιορτών Ρόκκας, οι νέοι, τα έργα του Μάνου Χατζιδάκι «το Χαμόγελο της Τζοκόντα» και αποσπάσματα από τη μουσική για τους «Όρνιθες» του Αριστοφάνη είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Η συμφωνική συναυλία από την Ορχήστρα Νέων Κρήτης -σε διεύθυνση Μίλτου Λογιάδη- έλαβε χώρα στον αρχαιολογικό χώρο της Ρόκκας κατά την αυγουστιάτικη πανσέληνο συγκεντρώνοντας 6500 θεατές πάνω από ένα φαράγγι απαράμιλλης ομορφιάς.
Στη συναυλία συμμετείχε και η Νεανική Χορωδία του Δήμου Ηρακλείου υπό την καλλιτεχνική Διεύθυνση του Ιωάννη Ιδομενέως και οι Χορωδίες Χανίων: “Cantilena” υπό τη Διεύθυνση του Γιώργου Καλούτση, η Χορωδία παραδοσιακής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Κισάμου και Σελίνου υπό τη Διεύθυνση του Γεωργίου Χαχλάκη, η χορωδία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου Χανίων υπό τη Διεύθυνση της Γεωργίας Νικολουδάκη.
Aπό την 1η έως και τις 15 Αυγούστου, τα χωριά Ρόκκα και Κερά υπήρξαν σημείο συνάντησης της κοινωνίας και του πολιτισμού στην ενδοχώρα των Χανίων της Κρήτης, καλύπτοντας ένα εύρος δράσεων για όλες τις ηλικίες με μουσική, θέατρο, χορό, χρήση νέων τεχνολογιών και εκπαιδευτικά εργαστήρια.
![© Γιάννης Κρητικός © Γιάννης Κρητικός](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/giannis_kritikos1.jpg)
Αποτελώντας πλέον πόλο έλξης για φιλόμουσους και καλλιτέχνες υψηλού επιπέδου που ζωντανεύουν κάθε γωνιά των δύο φιλόξενων χωριών, η διοργάνωση ωθεί τους μόνιμους κατοίκους να ασχοληθούν ακόμα περισσότερο με τον τόπο τους, τους νέους να επιστρέψουν τα καλοκαίρια και να ανοίξουν τα σπίτια τους.
Έτσι, τα τελευταία 7 χρόνια, οι Γιορτές Ρόκκας φέρνουν σε επαφή δύο μικρά χωριά της Κρήτης με όλο τον κόσμο. Χάρη στην υποστήριξη φορέων, χορηγών, μικρών επιχειρήσεων αλλά και ιδιωτών, με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Κρήτης, την ΥΠ.ΠΟ.Α Εφορεία Αρχαιοτήτων Χανίων, τον Δήμο Κισσάμου, τον Δήμο Χανίων, τον Δήμο Πλατανιά, τον Πολιτιστικό σύλλογο Ρόκκας, τον Πολιτιστικό σύλλογο Κέρας «Η Αντωνούσα», οι Γιορτές Ρόκκας αποτέλεσαν και τον Αύγουστο του 2019 μια συνολική εμπειρία που στόχο είχε να ενεργοποιήσει όλες τις αισθήσεις των επισκεπτών μέσω της τέχνης. Μέχρι το επόμενο καλοκαίρι.
Ακολουθήστε τις Γιορτές Ρόκκας στο Facebook.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.