Marie Wilson - Βαλαωρίτη, 1922 - 2017
Η σπουδαία καλλιτέχνης και σύζυγος του Νάνου Βαλαωρίτη έφυγε από τη ζωή στις 17 Οκτωβρίου
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![377428-779104.jpg 377428-779104.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/10/19/377428-779104.jpg)
Πέθανε η Marie Wilson-Βαλαωρίτη εικαστικός και σύζυγος του Νάνου Βαλαωρίτη.
Την Τρίτη 17 Οκτωβρίου απεβίωσε στην Αθήνα η καλλιτέχνις Marie Wilson-Βαλαωρίτη.
Ζωγράφος και κεραμίστρια, γεννημένη στο Σένταρβιλ της Καλιφόρνια το 1922, η Μαρί σπούδασε στο Πανεπιστήμιο Berkeley στην Καλιφόρνια, όπου έλαβε Master, εργάστηκε στις ΗΠΑ και δίδαξε στο κολλέγιο Mills κεραμική ως μεταπτυχιακή, πριν φύγει το 1952 για το Παρίσι. Εκεί έγινε μέλος του κύκλου των Σουρρεαλιστών, ενώ εργάστηκε και στο στούντιο του Pablo Picasso. Υπήρξε προσωπική φίλη και συνομιλίτρια των André Breton, Benjamin Péret, Victor Brauner, Wilfredo Lam, Wolfgan Paalen, Alain Jouffroy, Marcel Duchamp, Jean Arp και πολλών άλλων εκπροσώπων της διεθνούς πρωτοπορίας του 20ού αιώνα.
Το 1954 γνώρισε στο Παρίσι τον Νάνο Βαλαωρίτη, τον οποίο παντρεύτηκε το 1960 στη γαλλική πρωτεύουσα. Απέκτησαν τρία παιδιά, τον Ντίνο, τη Ζωή και την Κατερίνα, και έζησαν μαζί στην Ελλάδα, τη Γαλλία και την Αμερική.
Η Marie Wilson - Βαλαωρίτη δημιούργησε κεραμικά υβριδικής μορφολογίας και ζωγραφικά έργα με ένα ιδιότυπο, οραματικό, ποιητικό τύπο αυτόματης γραφής η οποία διακρίνεται για την παράδοξη, φυσική συμμετρία και αφαιρετική γεωμετρικότητά της ενώ εικονογράφησε ποιήματα σπουδαίων ελλήνων και ξένων ποιητών (όπως των Octavio Paz και Ανδρέα Εμπειρίκου) και συμμετείχε σε πολλές πρωτοποριακές έντυπες εκδόσεις .
Με ένα όραμα συμπαντικό, το οποία άλλοτε εκδηλώνεται με εκρηκτικά, ψυχεδελικά χρώματα και άλλοτε συγκεντρώνεται σε δαιδαλώδη σχέδια από ινδική μελάνη, ενώ αντλεί από μυθικές κοσμολογίες και τη σχέση του ανθρώπου με την φύση και τις δυνάμεις της, η Wilson υπήρξε μια χαμηλών τόνων, πρωτοπόρος δημιουργός και ένας ιδιαίτερα ευφυής και ευγενής άνθρωπος.
Στην Ελλάδα το μεγαλύτερο τμήμα του έργου της παρουσιάστηκε σε επιμέλεια της Νάντιας Αργυροπούλου, στην έκθεση «Δαιδαλικές Ισομορφίες» (Ελληνοαμερικανική Ένωση, 2000), ενώ συμπεριλήφθηκε, από την ίδια επιμελήτρια και στις εκθέσεις: Hotel Paradies, 2η Μπιενάλε της Αθήνας, Heaven, 2009 και HELL AS Pavilion, Palais de Tokyo, Παρίσι, 2013.
Η Marie Wilson - Βαλαωρίτη θα ταφεί στο Α' Κοιμητήριο Αθηνών, μετά από εξόδιο ακολουθία, την Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2017, στις 11 το πρωί.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.