- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
All that jazz
Ένα animation φιλμάκι για το κομμάτι που λατρεύεις να μισείς: αυτό που κολλάει στο μυαλό σου
![atk_0452.jpg atk_0452.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/atk_0452.jpg)
![36472-79106.jpg 36472-79106.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/03/13/36472-79106.jpg)
Δεν θέλω τζαζ. Αυτή τη στιγμή δεν θέλω τζαζ. Για την ακρίβεια δεν θέλω καμία μουσική. Δεν ζω μέσα σε καμία ταινία, η ζωή μου στην πόλη είναι φλατ, άτονη, στεγνή, οι ήχοι της σκάβουν κάθε ακουστικό μου πόρο. Δεν ζω σαν cool cat. Κανείς δεν πίνει τον καφέ του ενώ ένα σαξόφωνο στο βάθος του θυμίζει πόσο be-bop είναι αυτός ο παλιόκοσμος.
Κι έτσι, μερικές φορές σου κολλάει ένα τραγούδι στο μυαλό. Επίμονα.
Μπαλαντζάρει όλη μέρα από τον έναν κρόταφό σου στον άλλο. Είναι ίσως ένα απλό, τζαζ θεματάκι. Ναι, αλλά είναι ‘Jazz that nobody asked for’.
Οι νευρολόγοι λένε ότι τα «κολλημένα τραγούδια» είναι σαν τις σκέψεις που προσπαθούμε να καταστείλουμε. Σαν ένα μικρό βρώμικο μυστικό που επανέρχεται όσο προσπαθούμε να το ξεχάσουμε. Το φαινόμενο ονομάζεται ‘earworms’, ένα σκουλήκι στο αυτί σου. Τσίχλα. Φαγούρα χωρίς να μπορείς να ξυστείς. Ταμ τα-ρα-ραμ, τα-ταμ, όλη μέρα.
Αυτή η Τζαζ Που Κανείς Δεν Ζήτησε είναι η ιδέα του μικρού animation φιλμ που δημιούργησε το στούντιο Benny Box – μία μικρή design & production ομάδα στη Δανία, δημιουργία των αδερφών Rune & Esben Fisker.
Τα έργα τους είναι αυτό που λατρεύουμε στις ταινίες, εντάξει όχι μόνο αυτό, αλλά είναι: τίτλοι αρχής. Δηλαδή ένα είδος το οποίο επενδύθηκε στην παγκόσμια κινηματογραφική ανθολογία με μερικά από τα καλύτερα κομμάτια τζαζ. Cool jazz. Σαν τον Ροζ Πάνθηρα.
Μία μέρα, ο Creative Director, Rune Fisker διάβαζε το 'On some Faraway Beach', το βιβλίο με τη βιογραφία του Brian Eno, όταν κόλλησε στη φράση ‘Jazz that nobody asked for’ κι έμεινε εκεί κολλημένος όλη μέρα. Στο τέλος της μέρας την μετάλλαξε σε ιδέα, την έγραψε και πάτησε το save, στο κουτί με τις ιδέες των Benny Box. Και πήγε για ύπνο με αυτήν στο μυαλό του.
Αρκετό καιρό μετά, μία νύχτα καταιγίδας, και μπροστά σε ένα μπουκάλι κρασί, οι αδερφοί Runes και Esben, κοιτάζοντας αρκετή ώρα ελαφρώς θολωμένοι το κουτί με τις ιδέες, σκέφτηκαν άλλη μία: ότι η ‘Τζαζ Που Κανείς Δεν Ζήτησε’ είναι τέλειος τίτλος για ένα animated φιλμάκι με θέμα όλα αυτά τα αζήτητα τραγούδια που πετάνε στον αέρα και κάποιος τα αρπάζει κατά λάθος και μένει κολλημένος μαζί τους για μια μέρα – τουλάχιστον.
Δείτε το φιλμάκι:
Και μερικές σκηνές από το making of:
Το συγκεκριμένο κομμάτι που ‘στοιχειώνει’ το φιλμ των Benny Box είναι ένα τέλειο, κομψό swing jazz, το 'Quaker City Jazz' του παλαιού bandleader και της ορχήστρας του, με τα ημίψηλα καπέλα, της δεκαετίας του 1930. Jan Savitt and his Top Hatters. Ήταν η πρώτη big band της τζαζ στην οποία συμμετείχε Αφροαμερικάνος τραγουδιστής, George Tunnell, γνωστός και ως "Bon Bon".
Η ταινία των Benny Box φτιάχτηκε με έξοδα των ίδιων των παραγωγών και δεν κυκλοφορεί για εμπορικούς σκοπούς. Είναι απλώς ένα ‘προτζεκτάκι’ κουρδισμένο από την αγάπη τους για το animation και (ε, ναι) την τζαζ.
Credits
- Directors: Rune Fisker & Esben Fisker
- Idea: Rune Fisker & Esben Fisker
- Storyboard: Rune Fisker
- Animatic: Rune Fisker
- Character design: Rune Fisker
- Background design: Esben Fisker
- Animation: Pawel Binczycki, Rune Fisker, Esben Fisker
- Compositing: Rune Fisker, Esben Fisker, Pawel Binczycki
- Sound design: Pawel Binczycki
Music:
- 'Quaker City Jazz' by Jan Savitt and his Top Hatters
- 'Intro' by Balkan Balagan
Produced by Benny Box
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Óταν η πραγματικότητα γίνεται πιο ανατριχιαστική από τη φαντασία
Συμμετέχει στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 81ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Ήταν μέλος του συγκροτήματος Four Tops της Μotown
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.