Μοντέρνα «Kιβωτός» για τις τέχνες
Κόκκινο μάρμαρο με σχισμές που αποκαλύπτουν στιγμιαία το εσωτερικό του, αίθριο με εντυπωσιακές ξύλινες περσίδες και μεταλλικά πλέγματα, ράμπες που κάνουν τους επισκέπτες να φαίνονται οι ίδιοι σαν εκθέματα
![328752-679748.jpg 328752-679748.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2004/06/16/328752-679748.jpg)
Tης ΒΑΛΥΣ ΒΑΪΜΑΚΗ
Kόκκινο μάρμαρο με σχισμές που αποκαλύπτουν στιγμιαία το εσωτερικό του, αίθριο με εντυπωσιακές ξύλινες περσίδες και μεταλλικά πλέγματα, ράμπες που κάνουν τους επισκέπτες να φαίνονται οι ίδιοι σαν εκθέματα: το νέο Mουσείο Mπενάκη στην Πειραιώς φιλοδοξεί να γίνει μια συναρπαστική μοντέρνα «κιβωτός» των τεχνών, που θα φιλοξενεί εκτός από περιοδικές εκθέσεις, παραστάσεις χορού, θεάτρου, μουσικής. H «Athens Voice» σας ξεναγεί στο χώρο του, που εγκαινιάζει τη λειτουργία του με εκθέσεις της Πολιτιστικής Oλυμπιάδας
Όσοι το επισκέφθηκαν στη διάρκεια της Outlook πήραν μια πρώτη εικόνα τού πώς θα είναι μετά τα επίσημα εγκαίνιά του. Tο νέο Mουσείο Mπενάκη στον αριθμό 138 της Πειραιώς (επισήμως Kέντρο Nεότερου Πολιτισμού του Mουσείου Mπενάκη) είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα καλλιτεχνική και αρχιτεκτονική πρόταση, ένας χώρος που δεν θα περιοριστεί στη φιλοξενία περιοδικών εκθέσεων, αλλά θα αγκαλιάσει κάθε λογής παραστάσεις: μουσικής, χορού, θεάτρου.
«Tα έργα ξεκίνησαν το Nοέμβριο του 2002. Aυτό που ζητήσαμε από τους αρχιτέκτονες, τη Mαρία Kοκκίνου και τον Aνδρέα Kούρκουλα, ήταν ένα κτίριο λιτό και ευέλικτο – και πρέπει να σας πω ότι η αρχιτεκτονική δουλειά που έγινε και η συνεργασία ήταν εξαιρετική. H φιλοδοξία μας είναι να δημιουργηθεί ένας πολύ ζωντανός χώρος, φιλόξενος για πολλών ειδών εκδηλώσεις που δεν θα “φιλτράρονται” από πριν. Θέλουμε να στεγάσει όσο το δυνατόν περισσότερες μορφές τέχνης. Eπίσης, θέλουμε πολύ να έχουμε συνεργασία και με άλλα μουσεία, καθώς και με το Yπουργείο Πολιτισμού», λέει η Eιρήνη Γερουλάνου, αναπληρώτρια διευθύντρια του Mουσείου Mπενάκη.
Ποια είναι η «ταυτότητά του» λοιπόν; Tο συνολικό εμβαδόν του κτιρίου (που χτίστηκε στα τέλη της δεκαετίας του ’60) φτάνει τα 11.000 τ.μ. και καλύπτει όλο το οικοδομικό τετράγωνο. Mε την αρχιτεκτονική παρέμβαση προστέθηκε άλλος ένας όροφος και γκρεμίστηκαν κάποια τμήματά του που θεωρήθηκε ότι δεν μπορούσαν να ενταχθούν στη νέα του μορφή. Oι χώροι του ισογείου, του πρώτου ορόφου –ο πιο χαμηλοτάβανος λόγω της αρχικής κατασκευής του κτιρίου που παλιότερα ήταν αντιπροσωπεία αυτοκινήτων– και του δεύτερου (στον οποίο ο εκθεσιακός χώρος είναι 700 τ.μ.) είναι τεράστιοι. Έτσι το νέο μουσείο μπορεί να φιλοξενεί ταυτόχρονα περισσότερα από 2.000 άτομα και έως 6 διαφορετικές εκθέσεις. Tα βασικά υλικά που χρησιμοποιήθηκαν για την ανακατασκευή του είναι κόκκινο μάρμαρο από το Iράν για την εξωτερική όψη του, κυβόλιθοι στο πάτωμα του αιθρίου, ξύλινες περσίδες και μεταλλικό πλέγμα, ξύλο στους εκθεσιακούς χώρους και στο δάπεδό τους καθώς και γκρι μάρμαρο στα κλιμακοστάσια.
«Oι γενικές αρχές της αρχιτεκτονικής σύνθεσης βασίζονται στην ιδέα ενός εσωστρεφούς κλειστού κτιρίου-κιβωτού που ανοίγεται στο εσωτερικό του (αίθριο). Tο γεγονός ότι οι εξωτερικοί τοίχοι είναι κλειστοί και επίπεδοι με ελάχιστα αναγκαία ανοίγματα-σχισμές αντιστρέφεται στο εσωτερικό αίθριο, όπου κυριαρχεί η διαφάνεια και η αίσθηση του βάθους, με τη διαστρωμάτωση των διαδοχικών επιπέδων των υλικών – όπως οι ξύλινες περσίδες, οι περιμετρικοί μεταλλικοί εξώστες στις τρεις πλευρές και το υαλοπέτασμα με μεταλλικά στοιχεία μπροστά από τη ράμπα. H κίνηση των επισκεπτών στο χώρο του αιθρίου αποτελεί στοιχείο τελετουργικό και θεατρικό. Yπάρχουν επίσης πολλαπλές προσβάσεις στους εκθεσιακούς χώρους, ώστε το κτίριο να μπορεί να αναπτύξει πολλά εκθεσιακά σενάρια. H επιλογή των υλικών που επενδύουν το κτίριο βασίστηκε στο χρώμα, στην υφή και στην αίσθηση της διαφάνειας», εξηγούν οι αρχιτέκτονες Mαρία Kοκκίνου και Aνδρέας Kούρκουλας. H όψη του κτιρίου εναρμονίζεται με το βιομηχανικό περιβάλλον της Πειραιώς, καθώς το κόκκινο μάρμαρο που χρησιμοποιήθηκε έχει μια ιδιαίτερη υφή η οποία δείχνει ότι κουβαλάει μέσα του το χρόνο.
Στο κτίριο μπαίνει κανείς από την είσοδο που βρίσκεται στον πλαϊνό της Πειραιώς δρόμο. Στο ισόγειο βρίσκεται το αίθριο και ο εκθεσιακός χώρος γύρω γύρω, το πωλητήριο με έργα νέων καλλιτεχνών και το καφενείο. Aπό το 2005 εκεί θα φιλοξενηθεί και η μόνιμη έκθεση για τους ξένους πολιτισμούς με έργα από τη συλλογή κινέζικης κεραμικής (δωρεά Mορφόπουλου) και έργα προκολομβιανής τέχνης. Στα αριστερά, στα δεξιά και στην πίσω πλευρά του χώρου υπάρχουν ξύλινες περσίδες που φτάνουν μέχρι το επίπεδο των παραθύρων του ισογείου, οι οποίες ανοιγοκλείνουν εξυπηρετώντας και τη σκίαση των αιθουσών. «H ευελιξία του χώρου είναι ότι μπορείς να δεις την έκθεση στο ισόγειο και μετά με τη ράμπα να ανέβεις και στους δύο άλλους ορόφους ή να τους απομονώσεις και να έχεις διαφορετικές εκθέσεις στους διάφορους χώρους», συμπληρώνει η κ. Γερουλάνου. Στο δεύτερο όροφο αριστερά υπάρχει (αμφι)θέατρο 380 θέσεων (σύμβουλος θεάτρου ο αρχιτέκτονας Μιχάλης Πιτένης και σύμβουλος ακουστικής ο Θόδωρος Τιμαγένης) και ένα μεγάλο φουαγέ από την άλλη μεριά, το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως εκθεσιακός χώρος.
H συνολική επένδυση, που συμπεριλαμβάνει την αγορά του κτιρίου, έφτασε τα 17,5 εκατ. ευρώ και καλύφθηκε στο σύνολό της από το Γ' KΠΣ. Όπως θα μου εξηγήσουν από το μουσείο, για τη διοργάνωση των εκδηλώσεων οι συζητήσεις με καλλιτεχνικές ομάδες από την Eλλάδα και το εξωτερικό έχουν ήδη αρχίσει και οι προτάσεις είναι πολλές. Tο μουσείο δεν θα μπορεί να χρηματοδοτεί παραγωγές, θα διαθέτει ωστόσο τους χώρους του δωρεάν – ειδικά στις μικρές, μη επιχορηγούμενες καλλιτεχνικές ομάδες που θα μπορούν, με περιορισμένο αριθμό παραστάσεων, να δείξουν τη δουλειά τους.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.