Ανδρέας Αγγελιδάκης
Με αφορμή την έκθεση «Φανταστικές Λύσεις» ο γνωστός αρχιτέκονας - εικαστικός μιλάει για τη δική του πραγματικότητα
![27395-60058.jpg 27395-60058.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2012/10/10/27395-60058.jpg)
Καθημερινότητα: Μου αρέσει η ρουτίνα και η ηρεμία στην καθημερινότητα, κάτι σχεδόν αδύνατο διότι ταξιδεύω συνεχώς. Η ιδανική μέρα για μένα είναι όλη μέρα σπίτι με βιβλία και ορίζοντα.
Έμπνευση: Εμπνέομαι κυρίως από το παρελθόν, από τα βιβλία και τις εικόνες στο ίντερνετ, αλλά και από όνειρα. Καμιά φορά λέω ότι εμπνέομαι και από παραλίες ή βουνά τα οποία συνεχώς ονειρεύομαι.
Αγαπημένο έργο ή καλλιτεχνικό γεγονός: Η έκθεση «Everything that Is Interesting Is New» της συλλογής Δάκη Ιωάννου στο Εργοστάσιο της ΑΣΚΤ. Ήταν η πρώτη φορά που έστω και παρασκηνιακά, βοηθώντας τη Vanessa Beeckroft, η οποία έκανε τα γυρίσματα του βίντεο της περφόρμανς της, είδα μία έκθεση από τόσο κοντά.
Αrtworld, τι σημαίνει για σένα; Artworld είναι για μένα οι φίλοι, μια παρέα που έχουμε κοινά ενδιαφέροντα, συζητάμε με πάθος τις εκθέσεις που είδαμε, τη σημασία τους, πίνουμε στις παραλίες και κάνουμε όλοι μαζί κάμπινγκ ή πάμε σε palazzos στη Βενετία.
Αγαπημένη προσωπική στιγμή: Θυμάμαι μια μέρα το καλοκαίρι του 1999, μόλις είχα συναντήσει τον Άγγελο Πλέσσα και είχαμε αρχίσει να βγαίνουμε, όταν πήγαμε ένα πρωί στα βιβλιοπωλεία να ψάξουμε τι βιβλία θα πάρουμε για τις παραλίες. Τότε κατάλαβα ότι μία ερωτική σχέση μπορεί ταυτόχρονα να είναι και φιλική.
Σημαντικό επαγγελματικό γεγονός: Κάθε φορά που καταπιάνομαι με κάποιο έργο ή πρότζεκτ, το συγκεκριμένο αποσπά την προσοχή μου και αποκτά μοναδική σπουδαιότητα για μένα και είναι αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο. Από πρόσφατα γεγονότα θα έλεγα ότι στην Μπιενάλε της Θεσσαλονίκης, όπου συνεργάστηκα με τη Μαρίνα Φωκίδη και τον Πάολο Κολόμπο, παρουσίασα ένα από τα πιο ολοκληρωμένα έργα μου. Η επικείμενη δε έκθεση στη Ζήνα Αθανασιάδου είναι ιδιαίτερα σημαντική για μένα τη δεδομένη χρονική στιγμή, διότι επιστρέφω σε ένα φορμάτ που χρησιμοποιούσα παλιότερα και έτσι η έκθεση αποκτά ένα έντονο αυτοβιογραφικό χαρακτήρα.
Αγαπημένο μέρος στην Αθήνα: Μια κάπως άσχημη παραλία στο Έδεμ, όπου πηγαίνω το χειμώνα όταν δεν είναι κανείς παρά μόνο μερικοί μόνιμοι της παραλίας και κάνω γυμναστική, γιόγκα, τρέξιμο και καμιά χειμωνιάτικη βουτιά.
Αγαπημένο μέρος στον κόσμο: Είναι δύσκολο να διαλέξω ένα, αλλά μάλλον το Λος Άντζελες μου αρέσει πιο πολύ από όλα τα μέρη. Είναι συγχρόνως φωτεινό και σκοτεινό, ρομαντικό αλλά και απρόσωπο, σαν μια λευκή σελίδα στο google.
Αγαπημένο μότο σου: «Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν». Μου βγαίνει πολύ συχνά αυτό το καλβινιστικό του βορρά, μάλλον από αντίδραση, γιατί πάντα ονειρεύομαι την ανεμελιά.
Info: Αδρέας Αγγελιδάκης, «Φανταστικές λύσεις», ατομική έκθεση στη Ζήνα Αθανασιάδου στη Θεσσαλονίκη, εγκαίνια Πέμπτη 11/10, διάρκεια έως 5/11. Θα μιλήσει η Μαρία Τσατσάνογλου, διευθύντρια του Κρατικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης.
[Φωτό: Agelidakis HandHouse, print on canvas]
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.