5 αστέρια ανατέλλουν στο ΜΜΑ
Συναυλία με τον φλαουτίστα Έρικ Μπόσγκραφ και το Κουαρτέτο Εγχόρδων Μοντιλιάνι
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![19191-47866.jpg 19191-47866.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2012/01/13/19191-47866.jpg)
Ο Έρικ Μπόσγκραφ δεν είναι ένας συνηθισμένος φλαουτίστας. Πριν καταλήξει στο φλάουτο με ράμφος, έπαιζε μουσική σε ροκ συγκρότημα, είχε δοκιμάσει τις δυνατότητές του στο όμποε, και αντιμετωπίζει χωρίς «στεγανά» τα ποικίλα μουσικά στιλ. Προσεγγίζει χωρίς προκατάληψη και με την ίδια άνεση πρώιμες αλλά και σύγχρονες συνθέσεις με φυσικά όργανα αλλά και σύγχρονα τεχνολογικά μέσα. Πρόσφατα, του απενεμήθη επίσης το Ολλανδικό Μουσικό Βραβείο, το οποίο συνιστά την υψηλότερη κρατική διάκριση για έναν Ολλανδό σολίστ.
Το Κουαρτέτο Μοντιλιάνι απαρτίζεται από τους Φιλίπ Μπερνάρ (βιολί), Λοϊκ Ριό (βιολί), Λωράν Μαρφαίν (βιόλα) και Φρανσουά Κιφφέρ (βιολοντσέλο), τέσσερις αγαπημένους φίλους που τους ενώνει το πάθος για τα έγχορδα. Και οι τέσσερις ερμηνευτές είναι απόφοιτοι του Ανώτερου Εθνικού Ωδείου του Παρισιού, έχουν κερδίσει πρώτα βραβεία σε διαγωνισμούς διεθνούς κύρους (Αϊντχόφεν, «Βιττόριο Ριμπόττι», κ.ά.), και εμφανίσεις σε πολύ γνωστές αίθουσες κ.λπ.
Η συνάντησή τους στο ΜΜΑ, στα πλαίσια του εξαιρετικού κύκλου Rising Star (Ανατέλλοντες Αστέρες) με νέους ερμηνευτές ή μικρά σχήματα από την Ευρώπη και τις Η.Π.Α. δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί μόνο μια μουσική αλλά και μια… εικαστική συνάντηση.
Ο τίτλος του προγράμματος του Έρικ Μπόσγκραφ «Ο κήπος των μουσικών τέρψεων» είναι εμπνευσμένος από τον «Κήπο των τέρψεων» του Ιερώνυμου Μπος, την περίφημη αλληγορική εικαστική σύνθεση του διάσημου Ολλανδού ζωγράφου του 15ου αιώνα. Παραπέμπει αφ’ ενός στη λεγόμενη «παλαιά» μουσική, με την οποία είναι άμεσα συνδεδεμένο το φλάουτο με ράμφος, και αφ’ ετέρου στην πολυσυλλεκτική αντίληψη του νεαρού φλαουτίστα περί μουσικής γενικότερα.
Το κουαρτέτο δηλώνει το θαυμασμό του στον Ιταλό ζωγράφο και γλύπτη Αμεντέο Μοντιλιάνι (1884-1920), που φημίζεται για την ιδιότυπη τεχνοτροπία του στην προσωπογραφία, παίρνει το όνομά του.
Το πρώτο μέρος της βραδιάς είναι αφιερωμένο σε έργα για φλάουτο με ράμφος (recorder) των Βαν Έυκ, Άντριεσσεν, Στραβίνσκυ και του «δικού μας» Παναγιώτη Κόκορα. Στο δεύτερο μέρος, θα παρουσιαστούν συνθέσεις για μικρό σύνολο μουσικής δωματίου των Χάυντν και Ντεμπυσσύ.
Τετάρτη 18/1, 20.30, Αίθουσα Δημήτρης Μητρόπουλος. €5 (φοιτητές, νέους, άνεργους, Α.Μ.Ε.Α.), 8 (πολύτεκνοι/ άτομα άνω των 65 ετών), 12 και 20. Για περισσότερες πληροφορίες www.megaron.gr
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.