- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
![Γιώργης Γερόλυμπος Γιώργης Γερόλυμπος](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/11/23/18036-39421.jpg)
Γράφει ο Γιώργης Γερόλυμπος, Φωτογράφος
Πάνος Κοκκινιάς
«Leave your Myth in Greece», Γκαλερί Xippas
«Άτιμον είναι το εν στάσει μηδετέρος μερίδος γενόμενον» νομοθέτησε ο Σόλων ο Αθηναίος. Ο νόμος του επέβαλε στους πολίτες να παίρνουν ενεργό και υπεύθυνη θέση στα κοινά της πόλης σε κρίσιμες στιγμές. Με την τελευταία του έκθεση στην γκαλερί Χippas ένας άλλος Αθηναίος, ο φωτογράφος Πάνος Κοκκινιάς, παίρνει θέση σε ό,τι μας συμβαίνει αυτό τον καιρό. Με εικαστική ποιότητα, τεχνική αρτιότητα και ερμηνευτική αυτοπεποίθηση, ο δημιουργός απομακρυνόμενος από αμφίσημες κοινοτυπίες προσεγγίζει τη ζωή με ενδοσκόπηση, αυτοσαρκασμό, αίσθηση του χιούμορ και υπόδειξη προοπτικής για το μέλλον. Δεν θυμάμαι άλλη εποχή που να το είχε τόσο πολύ ανάγκη.
Τα ορφανά
Ξενοφοβία και ρατσισμός, ζητήματα ιδιαιτέρως επίκαιρα στις μέρες μας. Πέραν των δυνατών ερμηνειών, ο θεατής ανακαλύπτει το δαιδαλώδες βάθος των οικογενειακών σχέσεων και τη ρευστότητα των ρόλων του θύτη και του θύματος. Λιτό σκηνικό, φωτισμοί σαν σημεία στίξης που ορίζουν μια νέα φόρμα, απαλλαγμένη από περιττές προκλήσεις και επιδερμικούς νεωτερισμούς. Θέατρο του Νέου Κόσμου
Alarme
Παράσταση στα όρια της περφόρμανς. Δύο ακίνητα κορμιά και ένα συνεχές παραλήρημα σε τρεις γλώσσες, με αφορμή τη σχέση Ελισάβετ και Μαρίας Στιούαρτ. Η γυναικεία εξουσία ξεδιπλώνει τις πτυχές της που βρίθουν συμβολισμών, δημιουργώντας ένα εικαστικό θέαμα με δυσδιάκριτους ρόλους ηθοποιών, κειμένου και σκηνής. Σε καθηλώνει ή σε εξοργίζει. Η γυναίκα μου το λάτρεψε, εγώ θύμωσα. Θέατρο Άττις
Robert Mapplethorpe
Στη σύντομη, έντονη ζωή του ο Robert Mapplethorpe κατάφερε να συγκινήσει όποιον συνάντησε, διά ζώσης ή μέσω του έργου του. Θετικά ή αρνητικά. Αποκαλύπτοντας γενναία, στην Αμερική του Ρήγκαν το ’80, τη σεξουαλική επιλογή του, ο φωτογράφος λατρεύτηκε ως σημαντικός δημιουργός και ταυτόχρονα μισήθηκε. Η ίδια γενναιότητα διαπερνά το έργο του, που εκτείθεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών
Βίκτωρ Κοέν
Ο Βίκτωρ Κοέν, έφυγε από τη Θεσσαλονίκη, σπούδασε στο Τελ Αβίβ και εγκαταστάθηκε στη Νέα Υόρκη. Γραφίστας, designer, εικαστικός καλλιτέχνης, δημιουργός που δύσκολα κατατάσσεται σε μία μόνο κατηγορία. Την προσπάθεια αυτής της κατάταξης αναλαμβάνει ο ίδιος, παρουσιάζοντας τη δουλειά του σε μια αυτοβιογραφική ομιλία. Ελληνοαμερικάνικη Ένωση, 25/11, 19.30
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μιλήσαμε για την προετοιμασία της συναυλίας με τον rockstar, τις πρόβες, τους ΙΝCO και τα μελλοντικά σχέδια
Πανόραμα αστέρων στη Μόστρα - Τα highlights και οι ελληνικές συμμετοχές
To επίσημο τρέιλερ της Warner Bros
Είναι το 12ο άλμπουμ του αμερικανού ράπερ και το 11ο που φτάνει στη κορυφή
Το κομμάτι περιλαμβάνεται στο soundtrack του ομώνυμου ντοκιμαντέρ του Gary Hustwit
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Óταν η πραγματικότητα γίνεται πιο ανατριχιαστική από τη φαντασία
Συμμετέχει στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 81ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Ήταν μέλος του συγκροτήματος Four Tops της Μotown
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.