- CITY GUIDE
- PODCAST
-
33°
![atk_0452.jpg atk_0452.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/atk_0452.jpg)
![15752-42669.jpg 15752-42669.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/09/02/15752-42669.jpg)
Η playlist είναι επιλογή της Νεφέλης Λιούτα (ή Nefeli Walking Undecover).
Η σειρά των κομματιών όπως την εξηγεί η ίδια με δικά της λόγια:
"Εξηγώ:
Στην αρχή τα κομμάτια ήταν 19 και πήγαιναν ορθολογικά από το 1 έως το 19. Λόγω ενός προβλήματος που παρουσίασε το 4ο (εν πλω) στο οποίο αρχείο δεν μπορούσα να επεξεργαστώ τα στοιχεία στις ιδιότητές του και έτσι δεν μπορούσα να ορίσω ως αριθμό του το 4, έχω περάσει την αρίθμηση και στους τίτλους των κομματιών, αν και δεν ξέρω κατά πόσο οι τίτλοι περνάνε και στους άλλους υπολογιστές. Σε κάθε περίπτωση το Εν Πλω είναι ανάμεσα στα Tamikrest και Takis Barberis.
Ο συνδετικός κρίκος των κομματιών είναι η υποκειμενική σκέψη μου του τι μου έφερε το κομμάτι στο νου να ακούσω μετά. Ωστόσο όσο άκουγα την επιλογή κάτι δε μου πήγαινε καλά και δοκίμασα να την ακούσω ανάποδα, απο το 19 προς το 1 και τελικά μου άρεσε περισσότερο. Αν έχουν περάσει οι ονομασίες των τίτλων στον υπολογιστή σας, ανοίγοντας το αρχείο, κάνοντας κλικ στο "όνομα" πάνω από τα κομμάτια, τα αναποδογυρίζει μόνο του, αναποδογυρίζοντας την αρίθμηση στην ονομασία. Στην περίπτωση αυτή, την αναποδογυρισμένη, ενδέχεται να μην ταιριάζει το κομμάτι 12) Portico Quartet Knee-Deep In The North Sea, αν θέλετε το αφαιρείτε. Επειδή όμως, καθότι έχουμε δημοκρατία και πλουραλισμό, μπορεί η επιλογή να σας κολλάει καλύτερα από την ορθή της και όχι από την ανάποδη ή να σας αρέσει το portico quartet και στην ανάποδη σειρά, έτσι λοιπόν το έχω αφήσει μέσα. (Ο σκηνοθέτης της 6ης αίσθησης, όταν αφαίρεσε την αγαπημένη του σκηνή από την ταινία, είπε οτι πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι να αφαιρέσουμε από αυτό που φτιάχνουμε το πιο αγαπημένο μας σημείο. Το κομμάτι των Portico Quartet είναι από τα πιο αγαπημένα μου και δεν έχω ούτε στο μικρό μου δαχτυλάκι την ωριμότητα του σκηνοθέτη της 6ης αίσθησης)
Το έγγραφο που σας έχω επισυνάψει είναι με την ορθή σειρά, όχι την ανάποδη. Δεν έχω βάλει ατάκες, έχω βάλει μόνο πληροφορίες που μου έρχονται στο μυαλό όταν ακούω τα κομμάτια και θα ήθελα να σας πω ως Νεφέλη που έφτιαξε την επιλογή προς Γιάννη που θα την ακούσει.
Καλή εβδομάδα!
Ανάποδη σειρά:
Deep Forest - Sweet Lullaby
Echo Tattoo - Caveman
Modest Mouse - Gravity Rides Everything
Low - (That's How You Sing) Amazing Grace
Morphine - Look Like Rain
Θανάσης Παπακωνσταντίνου - Περσεφόνη
Yeasayer - Madder Red
Portico Quartet - Knee-Deep In The North Sea
Βαρέα & Ανθυγιεινά - Ήταν Που Προδόθηκες
PJ Harvey - The Darker Days Of Me And Him
Marvin Pontiac - Small Car
Mode Plagal - Πικροδάφνη
Asian Dub Foundation - Real Great Britain
Chinese Man - Eigh Y Cinco
Takis Barberis - Porto Kayo
Εν Πλω - Στην κοπελλιά σας
Tamikrest - Nak Amadjar Nidounia
Sigmatropic - White
Headless Chickens - Mr Moon
//Nefeli's Haiku @ http://nefeli-haiku.blogspot.com"
Ευχαριστώ, Νεφέλη :-)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Ήταν μέλος του συγκροτήματος Four Tops της Μotown
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.