Επιλογές 354
Η σκηνοθέτις Φρόσω Λύτρα μιλάει για την παράσταση που ανεβαίνει στο «εργοστασιακό» κτίριο 56
Αυτό το παιδί
Η σκηνοθέτις Φρόσω Λύτρα μιλάει για την παράσταση που ανεβαίνει στο «εργοστασιακό» κτίριο 56, στον Ελληνικό Κόσμο
«Όταν η Μαριάννα Κάλμπαρη μού μετέφρασε το έργο “Αυτό το παιδί” του Joel Pommerat από τα γαλλικά, μου γεννήθηκε η παράξενη ιδέα ότι περπατούσα σε ένα δρόμο, σαν σε όνειρο. Ο συγγραφέας επέλεξε τη δομή του έργου του εμπνευσμένος από αληθινές συνεντεύξεις γυναικών της Νορμανδίας, που αφορούσαν την ενδοοικογενειακή πραγματικότητά τους. Σε αυτές έβλεπα μέσα από μισάνοιχτες πόρτες να εξελίσσονται σκηνές καθημερινότητας, μη ρεαλιστικές, που ένιωσα να με αφορούν. Η ιδέα μιας θεατρικής-εικαστικής παράστασης, ενός «εικαστικού εργοταξίου», δίνει καλύτερη αποτύπωση του νοήματος, καθώς η μη ρεαλιστική σκηνογραφία φωτίζει τον ασυνείδητο κόσμο των πρωταγωνιστών. Θα επιθυμούσα η παράσταση να είναι ένα ακόμα βήμα προς το γκρέμισμα του τοίχου, που περιβάλλει την κλειστή αστική οικογένεια και δεν γεννά τίποτα άλλο παρά παθολογία και διαστροφή. Ένα βήμα προς τη συνειδητοποίηση ότι όλα τα παιδιά του κόσμου πρέπει να αγαπηθούν σαν παιδιά μας, ανεξάρτητα από το αν εμείς είμαστε οι φυσικοί γονείς του».
Η παράσταση «Αυτό το παιδί» στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» θα παίζεται μέχρι 15/7. Μαζί με τα 10 ταυτόχρονα δρώμενα τρέχει και μια εικαστική έκθεση-εγκατάσταση 14 νέων καλλιτεχνών (σε επιμέλεια Ίρις Κρητικού). Μουσική: Σταύρος Γασπαράτος, σκηνογραφία: Μανόλης Παντελιδάκης. Συμμετέχουν οι εικαστικοί: Κώστας Παππάς, Κωνσταντίνος Έσσλιν κ.ά. Παίζουν: Αντίνοος Αλμπάνης, Βίκυ Βολιώτη, Λήδα Ματσάγου κ.ά.
Ταύρος 254, 212 2540.314
ΜΑΜΑ ΦΡΙΚΙΟ
Το Off Off Festival στο Επί Κολωνώ οδεύει προς το τέλος του με μερικές από τις πιο φρέσκιες παραστάσεις του. Το «Μαμά Φρικιό» του Ντάριο Φο ανεβαίνει από 5 νέα κορίτσια (Μαρία Μαθιουδάκη, Γαρυφαλλιά Μαρούλη, Καλλιρρόη Παχή, Χρύσα Φωτοπούλου, Άντα Χρυσού), οι οποίες έχουν όλες μερίδιο στο μονόλογο μιας Ιταλίδας μάνας. Σκην.: Λένα Μαραβέα. 9/7, 21.30, € 5, Λένορμαν 94
ΤΟ ΠΑΡΤΑΛΙ
Τον προκλητικό μονόλογο του Θεοδώρου Γρηγοριάδη ερμηνεύει ο πάντα εξαιρετικός Χρήστος Στέργιογλου με την καθοδήγηση του δραματοθεραπευτή Στέλιου Κρασανάκη – έχει σκηνοθετήσει και στο παρελθόν ήρωες με αποκλίνοντα ψυχισμό. Από τις ελληνικές παραστάσεις που αναμένονται με ενδιαφέρον στο Φεστιβάλ Αθηνών. 8-10/7, Πειραιώς 260 (Χώρος Ε΄), € 20 & 10
ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΗΣ ΛΗΘΗΣ
Μπαγκλαντές, Μαλαισία, Γουατεμάλα, Κασμίρ, Αϊτή, μια ενδεικτική λίστα από τις πολλές αιματοβαμμένες γωνιές του πλανήτη. Ο φωτογράφος Χουάν Κάρλος Τομάσι τις επισκέφτηκε όλες ακολουθώντας τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα και καταγράφοντας το έργο τους. Τα σπάνια φωτογραφικά ντοκουμέντα του συγκεντρώνονται σε μια έκθεση στο Ινστιτούτο Θερβάντες. Ως 30/7, Μητροπόλεως 23
ΤΑΒΛΙ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ
Για δύο κυρίως λόγους ανυπομονούμε: γιατί η ιστορία εκτυλίσσεται στο φυσικό τόπο δράσης της –μια αθηναϊκή αυλή–, αλλά και για το ίδιο το κλασικό μονόπρακτο του Κεχαΐδη. Ένας ταβλαδόρος και ένας λαχειοπώλης προσπαθούν να στήσουν την «κομπίνα του αιώνα». Παίζουν-σκηνοθετούν: Νίκος Ορφανός, Κωνσταντίνος Κάππας. 11-21/7, Αριστοφάνους 34Β & Σαρρή, 215 5104.749
ΜΗ ΧΑΣΕΙΣ
ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΜΟ
Είναι Σουηδός και άσκησε το επάγγελμά του (παιδίατρος) για πολλές δεκαετίες στην Πρεσβεία της χώρας του στην Αθήνα. Τον ελεύθερο χρόνο του περνάει ταξιδεύοντας, αλλά κάθε καλοκαίρι επιστρέφει στο σπίτι του στην Πάτμο. Ο Sven Olof Kargsten παρουσιάζει αυτές τις μέρες την πρώτη του φωτογραφική έκθεση «Περίπατοι» στην Αίθουσα Πολιτισμού Παλιό Σχολείο της Χώρας Πάτμου. Ένα απίστευτα γαλήνιο ταξίδι από τα νερά του Αιγαίου μέχρι τα χιόνια της Σουηδίας, μέσα από εξαιρετικές φωτογραφίες που στάζουν ομορφιά και ποίηση σε κάθε τους καρέ. Μέχρι 10/7.
● Την έκθεση των διπλωματικών εργασιών των μεταπτυχιακών φοιτητών της ΑΣΚΤ για το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011. Έως 8/7, 11.00-20.00, Πειραιώς 256, Αίθουσα Νίκος Κεσσανλής.
● Την έκθεση εναλλακτικού χειροποίητου κοσμήματος «Μια ψαριά κοσμήματα» της Μίνας Κατσούλη στο ψαράδικο «Νότιος Ευβοϊκός», στο Λιμάνι της Ραφήνας, από τις 7/7.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.