- CITY GUIDE
- PODCAST
-
33°
![109954-244874.jpg 109954-244874.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/10/07/109954-244874.jpg)
Γιάννης Βαλυράκης
Μια σειρά από έργα γεμάτα ήρωες κινηματογραφικών ταινιών και μικρές εικονογραφημένες ιστορίες παρουσιάζονται στην έκθεση με τίτλο «Electric Cinema», όπου η παλιά τεχνική της ζωγραφισμένης στο χέρι κινηματογραφικής αφίσας κλείνει το μάτι.
8-31/10, Artion Galleries, Κολοκοτρώνη 8, Κηφισιά
Χρύσα Βέργη
Μέσα από αυτή την αναδρομική έκθεσή της «Η Ψυχή του Τοπίου - Αναδρομή 1985-2015» η Χρύσα Βέργη διηγείται τη δική της προσωπική σχέση με το φυσικό περιβάλλον, μια σχέση ειλικρινή, άφθαρτη στο χρόνο, που ξεκίνησε πριν τρεις δεκαετίες και γίνεται ολοένα πιο βαθιά και ουσιαστική.
Ως 17/10, Γκαλερί Ευριπίδης, Ηρακλείτου 10 & Σκουφά, ΑΘήνα
Στο Όνομα του Le Corbusier
Κ. Βελώνης & Λ. Λυκουριώτη, Φ. Γιαννίση & Ζ. Κοτιώνης, Γ. Γρηγοριάδης, Γ. Γυπαράκης, Θ. Ιωαννίδου, Π. Κούρος, Β. Ξένου, Μ. Παπαδημητρίου, Α. Ψυχούλης είναι οι καλλιτέχνες που οι επιμελητές της έκθεσης (Παναγιώτης Τουρνικιώτης, Φάνης Καφαντάρης) –υποθέτοντας πως άκουσαν το όνομά του Le Corbusier να αντηχεί επαναλαμβανόμενο στους διαδρόμους των αρχιτεκτονικών σχολών όπου κάποτε βρέθηκαν, σπουδάζοντας ή διδάσκοντας– τους ζήτησαν να στήσουν ένα διάλογο πάνω στο ερώτημα «ποιος είναι τελικά ο Le Corbusier;». (15/10, 19.30 συζήτηση αφιερωμένη στον Αριστομένη Προβελέγγιο, το έργο του, τη σχέση του με το Le Corbusier και τη σχέση τους με την Κυψέλη.)
Οικία Σπητέρη/Προβελέγγιου, οδός Κυκλάδων 6, Κυψέλη
Francesco Moretti
Με τίτλο «Αντιπαροχές» καταθέτει την προσωπική του ματιά στην Αθήνα, αλλά και το δικό του σχόλιο πάνω στην αντιπαροχή, αιτία της σημερινής πολεοδομικής κατάστασης που κρύβει μοναξιά, εγκλωβισμό, φθορά και μία πόλη που μοιάζει να προσπαθεί απεγνωσμένα να αλλάξει, αποτελούν μια καθημερινότητα.
Ως 10/10, Αίθουσα τέχνης Τεχνοχώρος, Λεμπέση 4 & Μακρυγιάννη, Αθήνα
Κυριακή Μαυρογιώργη
Το αρχιτεκτονικό της γραφείο απέχει λίγα μόλις σκαλιά από το εργαστήριο γλυπτικής, εκεί όπου φτιάχνονται τα μικρής κλίμακας πορσελάνινα γλυπτά που είδαμε τρία χρόνια πριν στην ατομική έκθεση της «Family Stories». Τώρα η εικαστικός επιστρέφει με την έκθεσή της «Before Dawn» στον ίδιο χώρο, στη Gallery Genesis με μπόλικες ιστορίες ονείρων, συμβολισμούς, παιδικά τραύματα και ευτυχισμένα(;) οικογενειακά ενσταντανέ. Κάθε έργο θέτει την ερώτηση: «Είναι άραγε τόσο ανοίκειο ένα πλάσμα που στερεοτυπικά έχω ταυτίσει με μία απειλή;» Η απάντηση είναι άκρως προσωπική και θα δοθεί επιτόπου. (Όχι, ντιβάνια δεν θα στηθούν στον εκθεσιακό χώρο.) Τι να γνωρίζετε πριν πάτε; Ότι έργα της Κυριακής Μαυρογιώργη έχουν εκτεθεί σε ομαδικές και ατομικές εκθέσεις και σήμερα βρίσκονται σε ιδιωτικές συλλογές στην Ελλάδα, στη Βιέννη, στο Βερολίνο και στην Κωνσταντινούπολη. Τι πιθανόν να αναγνωρίσετε περνώντας το κατώφλι της γκαλερί; Τους ενδόμυχους φόβους και τους δισταγμούς σας.
Ως 17/10, Gallery Genesis, Χάρητος 35, Κολωνάκι
PAINTING LIVE ACT
Σε ένα ανοιχτό και πολύχρωμο εργαστήρι ζωγραφικής θα μετατραπεί η οδός Σαρρή (Ψυρρή) το Σάββατο 10 Οκτωβρίου, από τις 18.00, καθώς το BOO! Café-Bar και το θέατρο ΗΒΗ καλούν όποιον θέλει να φέρει το καβαλέτο και τα υλικά του και να αφήσει τη φαντασία του ελεύθερη. Στη συνέχεια οι πίνακες θα φιλοξενηθούν σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους των δύο διοργανωτών, σε μια έκθεση που θα διαρκέσει έως τις 16/10, με μέρος των εσόδων να διατίθεται σε φιλανθρωπικούς σκοπούς.
Δηλώστε συμμετοχή: ΒOO! Café-Bar, Σαρρή 21, 210 3255542, fb: Βοο!Cafe-Bar
Θέατρο ΗΒΗ, Σαρρή 27, 210 3213112, fb: Θέατρο ΗΒΗ - Official
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Ήταν μέλος του συγκροτήματος Four Tops της Μotown
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Ο δάσκαλος της Βυζαντινολογίας και ενεργός πολίτης που μοχθούσε για τη σωτηρία των μνημείων
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.