Για τους περισσότερους Αθηναίους το λιμάνι είναι μόνο μια στάση στον δρόμο για τις καλοκαιρινές τους διακοπές. Όμως χάνουν όλα τα άλλα όμορφα πράγματα που έχει να προσφέρει.
1. Περατζάδα στην Πειραϊκή
Η πιο ωραία παραλιακή βόλτα γίνεται στην Πειραϊκή. Με τα πόδια ή με ποδήλατο, η διαδρομή των 5 χλμ. από τη σχολή δοκίμων έως την Πλατεία Αλεξάνδρας είναι εξίσου απολαυστική πρωί και βράδυ. Την ημέρα θα «ρουφήξεις» άφθονο ήλιο και μπλε χρώμα, ενώ όταν νυχτώσει όλα θα δείχνουν πιο ρομαντικά με τον ήρεμο φωτισμό του πεζόδρομου και τον παφλασμό των κυμάτων. Κατά μήκος της παραλίας της Πειραϊκής βρίσκονται και τα αρχαία Μακρά Τείχη, τα οποία είναι εμφανή σε κάποια σημεία, ενώ θα βρεις και πολλά τσιπουράδικα, ψαροταβέρνες και καφετέριες για να αράξεις χαζεύοντας τον Σαρωνικό κόλπο. Αξίζει να μείνεις για το ηλιοβασίλεμα.
2. Θερινό σινεμά στα Βοτσαλάκια
Καλοκαίρι χωρίς θερινό σινεμά δεν γίνεται κι εμείς στον Πειραιά έχουμε το πιο όμορφο –πού αλλού;– δίπλα στη θάλασσα. Το Cine Βοτσαλάκια βρίσκεται στην ομώνυμη παραλία, μετά την πλατεία Αλεξάνδρας, και είναι από τους πιο must προορισμούς. Μπαίνοντας θα νομίζεις ότι βρίσκεσαι κάπου εξωτικά χάρη στις πανύψηλες μπανανιές που το περιστοιχίζουν. Στα τραπεζάκια έχει γλαστράκια με βασιλικούς (διώχνουν και τα κουνούπια) και στο κυλικείο ωραιότατα σνακ, αν και προτείνω ανεπιφύλακτα το σουβλάκι. Μέχρι να αρχίσει η ταινία, μπορείς να χαλαρώσεις ακούγοντας τον ήχο των κυμάτων που σκάνε στην άμμο, λίγα μόλις μέτρα πιο κάτω.
3. Φρέσκα ψάρια στο λιμανάκι του Κερατσινίου
Λίγα μέτρα πιο δίπλα από το μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας, βρίσκεται ένας μικρός κολπίσκος με ψαροκάικα. Το λιμανάκι του Κερατσινίου το γνωρίζουν κυρίως οι ντόπιοι και το προτιμούν γιατί το ουζερί του Γιώργου και της Χρύσας σερβίρει 30 χρόνια τώρα φρέσκα ψάρια. Γραφικό τοπίο, ιδανικό για μεζέδες, τσίπουρα και χαβαλέ με φίλους.
4. Παράσταση ή συναυλία στο Βεάκειο
Συναυλίες, αρχαίες τραγωδίες, θεατρικές παραστάσεις και παιδικά θεατρικά έργα, το Βεάκειο έχει κάθε καλοκαίρι ένα πλούσιο πρόγραμμα πολιτιστικών εκδηλώσεων. Βρίσκεται ψηλά, στον λόφο της Καστέλλας, με συγκλονιστική θέα και προσφέρει μια εμπειρία που πιστεύω ότι θα θυμάσαι για καιρό. Έχει τη μορφή αρχαίου θεάτρου και η αίσθηση ότι βρίσκεσαι κάτω από τα αστέρια απογειώνει οποιαδήποτε παράσταση ή συναυλία παρακολουθείς. Φεύγοντας μπορείς να τσιμπήσεις κάτι στο θρυλικό Bowling Center Cafe – το οποίο αποτελεί ένα κεφάλαιο μόνο του.
5. Πάρτι στην Τρούμπα
Η φημισμένη Τρούμπα, αυτή που έβλεπες στις ελληνικές ταινίες και διάβαζες στα βιβλία, εδώ και λίγα χρόνια αναβαθμίστηκε, ανανεώθηκε, φόρεσε τα καλά της και άνοιξε τις πόρτες της στους Πειραιώτες για να διασκεδάσουν μέχρι το πρωί. Σε απόσταση 3 τετραγώνων θα βρεις πολλά μπαρ με μουσικές επιλογές από deep house μέχρι μπουζούκι, ενώ δεν λείπουν και τα ωραία εστιατόρια, όπως το φανταστικό Rouan Thai (προφανώς ταϋλανδέζικη κουζίνα) που επισκέπτεται ακόμα και ο πρέσβης της Ταϋλάνδης και η εντυπωσιακή Ιταλίδα, ιταλική κουζίνα με πειραιώτικη φινέτσα. Το καλοκαίρι, τα μπαρ που βρίσκονται στον κεντρικό δρόμο της Τρούμπας –τη 2ας Μεραρχίας– βγάζουν τραπέζια και σταντ έξω στα πεζοδρόμια μετατρέποντας το μέρος σε νησί. Επίσης πολύ συχνά γίνονται street party, τα οποία δεν πρέπει να χάσεις με τίποτα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.