- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
H οδός Αρριανού της σοπράνο Κάτιας Πάσχου
Αν η γειτονιά αυτή δεν είναι καρμικό σταυροδρόμι, τότε τι είναι;
![atk_8091.jpg atk_8091.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/03/28/atk_8091_0.jpg)
Οι άνθρωποι χωρίζονται σε αυτούς που πιστεύουν ότι τα πάντα είναι συμπτώσεις, και σε εκείνους που πιστεύουν ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο. Ανήκω στη δεύτερη κατηγορία και είναι η ίδια η ζωή που με κάνει να το πιστεύω. Και δεν θα αναφερθώ σε μεγαλειώδη γεγονότα για να το αποδείξω, αλλά σε κάτι απλό, ταπεινό και ζεστό: θα μιλήσω για τη γειτονιά που γεννήθηκα, στην οδό Αρριανού, ένα στενό πάνω από τον Μαγεμένο Αυλό του Χατζιδάκι, δύο στενά πιο πάνω από τον θρυλικό Καραβίτη, στέκι καλλιτεχνών και λογίων, μια ανάσα μακριά από το Ωδείο Αθηνών.
![Πάσχου Κάτια Πάσχου Κάτια](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_8170_1.jpg)
Δεκαετία του ’30. Στον αριθμό 11, οικόπεδο ακόμα, η προγιαγιά μου, μαγείρισσα σε μεγάλο εστιατόριο της οδού Κυδαθηναίων (που υπάρχει ακόμα), αρβανίτισσα, γυναίκα δυναμική και επιχειρηματίας, φτιάχνει δωμάτια τα οποία εκμεταλλεύεται ως ενοικιαζόμενα. Εκεί μεγαλώνει η γιαγιά μου η Κάτια με την ωραία φωνή.
Δεκαετία του ’40. Τα γλυκά βράδια του καλοκαιριού η Κάτια ανεβαίνει στην ταράτσα και τραγουδά. Ένας νέος που νοικιάζει ένα από τα δωμάτια ακούει τη φωνή της. Αμέσως την ερωτεύεται. Καρπός του έρωτά τους ο πατέρας μου, που έτρεχε σε αγώνες δρόμου στην οδό Αρριανού από τον Άγιο Σπυρίδωνα ως την άλλη άκρη, όταν ακόμα ήταν χωματόδρομος. Τον έστελνε ο πατέρας του βράδυ να του πάρει τσιγάρα, και φοβόταν, λέει, παιδάκι τότε, γιατί δεν ήξερε τι θα πεταχτεί μπροστά του από τα χορτάρια στα γύρω οικόπεδα.
Δεκαετία του ’60. Ο πατέρας μου με τον φίλο του Γιάννη είναι οι βασιλιάδες του Παγκρατίου. Αρχηγείο τους η κολώνα που χώριζε τα σπίτια τους, αλλά που δεν χώριζε εκείνους, καθώς μετά από κάθε «άντε καληνύχτα» ακολουθούσε το «να δούμε πού θα βρούμε τα λεφτά». Η κολώνα έχει ακούσει πολλά. Ποτέ δεν μάθαμε όμως πού βρίσκεται. (Ούτε και πού βρίσκονται τα λεφτά.)
![Πάσχου Κάτια Πάσχου Κάτια](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_8155.jpg)
Δεκαετία του ’70. Ο παππούς μου, πατέρας της μητέρας μου, μηχανικός του Μετσοβείου Πολυτεχνείου, έχει χτίσει τη μισή Αθήνα, χτίζει και μια πολυκατοικία στην οδό Αρριανού. Την ίδια περίοδο, δύο στενά πιο πάνω, μένει ο πατέρας μου, επιτυχημένος διαφημιστής στην Αδέλ, που προσλαμβάνει ως γραμματέα του μια νεαρή φοιτήτρια, τη μητέρα μου. Φήμες λένε πως έβρισκε στο γραφείο της κάθε μέρα από ένα τριαντάφυλλο. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατί γεννήθηκα λίγο μετά, μέσα από ένα τραγούδι του Έλτον Τζον που της έπαιξε στην κιθάρα, στην οδό Αρριανού, στο σπίτι που εντέλει πήρε «προίκα» από τον παππού τον μηχανικό.
Δεκαετία του ’80. Έχω προλάβει τη γειτονιά με τα μικρά μανάβικα που διέθεταν καυκαλήθρες και μυρώνια, παντοπωλείο αυθεντικό με χύμα προϊόντα, όσπρια σε μεγάλους σάκους – εκεί που βρίσκεται τώρα το Τρίγωνο. Μια ζωντανή γειτονιά με τα μικρά μαγαζιά που είχαν την πελατεία τους. Τότε η γειτονιά είχε ακόμα δύναμη και προσωπικότητα. Για μένα, όλη η ζωή μου, η σχολή χορού κάτω από το Πτι Παλαί από όπου ξεκίνησαν όλα τα όνειρά μου.
Δεκαετία του ’00. Επιστρέφω στη γειτονιά ως νεαρή φοιτήτρια. Μένω πια μόνη. Γειτονιά λίγο πιο απρόσωπη, αλλά ούτως ή άλλως εγώ είμαι η βασίλισσα της γειτονιάς, όπως τότε ήταν ο μπαμπάς στη δεκαετία του ’60. Αυτό συμβαίνει πάντα όταν είσαι 20. Η ζωή σού ανήκει. Αλλά η γειτονιά δεν με κράτησε για πολύ. Με έστειλε στη Νέα Υόρκη.
Δεκαετία του ’10. Ξανά εδώ. Άλλο πρόσωπο. Περίεργο. Συναισθήματα ανάμεικτα. Το Παγκράτι είναι «μόδα». (Μα πότε σταμάτησε να είναι στη μόδα;) Κόσμος πολύς. Διασκέδαση. Εστιατόρια. Ανάμεσα στους γείτονές μου άπειροι καλλιτέχνες, γνωστοί (μου) και ένας μεγάλος συνθέτης (δε λέω όνομα). «Ζωή». Κοιτάω τους περαστικούς. Είμαι και εγώ μία από αυτούς. Άραγε τώρα η γειτονιά πού θα με στείλει;
Αν η γειτονιά αυτή δεν είναι καρμικό σταυροδρόμι, τότε τι είναι;
![Κάτια Πάσχου Κάτια Πάσχου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_8078.jpg)
Υ.Γ. Υπάρχει ένας μύθος στην οικογένεια ότι η γιαγιά Κάτια με την ωραία φωνή είχε πάει στο σπίτι του Χατζιδάκι, πριν γίνει διάσημος, όταν ήταν και οι δύο τότε γύρω στα 18-20 και την είχε συνοδεύσει στο πιάνο. Η γιαγιά όμως τότε γνώρισε τον Μεγάλο Έρωτα και δεν έγινε τραγουδίστρια. Εγώ δεν γνώρισα τον μεγάλο έρωτα, όταν ήμουν μικρή, όπως η γιαγιά. Καμιά φορά σκέφτομαι ότι ίσως για αυτό συνέχισα να τραγουδάω.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.