Μη φοβηθείς το κεντρί από τις «Άγριες μέλισσες»
Η νέα σειρά του ANT1 «Άγριες Μέλισσες» έκανε πρεμιέρα την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου και τα πρώτα δείγματα είναι, απλά, εξαιρετικά
![69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg 69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg)
![© ANT1 ANT1 «Άγριες Μέλισσες»](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/10/02/c8d3d918-d175-4382-bf02-d445b71cce32.jpg)
Η Κέλλη Κρητικού γράφει τις εντυπώσεις της για τη νέα σειρά του ANT1 «Άγριες Μέλισσες».
Η νέα μεγάλη παραγωγή του ANT1 μαγνήτισε από την πρώτη στιγμή τα βλέμματα των τηλεθεατών, σε μια εποχή που η μυθοπλασία δίνει μάχη για να ξανακερδίσει τη θέση που της αντιστοιχεί στην ελληνική τηλεόραση. Οι «Άγριες Μέλισσες» κατόρθωσαν από το πρώτο επεισόδιο να πείσουν και να σαγηνεύσουν το κοινό δημιουργώντας τις κατάλληλες προϋποθέσεις ώστε να μετατραπεί η σειρά σε καθημερινή συνήθεια.
Το σενάριο της Μελίνας Τσαμπάνη κάνει τη διαφορά∙ λιτό, χωρίς υπερβολές και συναισθηματικούς εκβιασμούς, στοχεύει απευθείας στην ψυχή του τηλεθεατή. Η ιστορία της πηγάζει από τα ήθη, τα έθιμα, τις αντιπαλότητες, τα οικονομικά αλισβερίσια, την εξουσία των ισχυρών, τις παραδόσεις και τους άγραφους νόμους της εποχής του ’50 και στηρίζεται στην απλότητα των διαλόγων, στην πειστικότητα των αντιδράσεων, στις ανατροπές της ζωής και στην ανάγκη των ανθρώπων να επιβιώσουν και να κρατήσουν ψηλά την αξιοπρέπειά τους με όποιο κόστος, με όποιο τίμημα.
Η σκηνοθετική μπαγκέτα του Λευτέρη Χαρίτου αναδεικνύει έναν προς έναν τους κρυφούς άσους του σεναρίου, με την επιβλητική μουσική επένδυση να δίνει ένταση και βάθος στις σκηνές και να εντείνει την αγωνία. Εξωτερικά γυρίσματα που ζωντανεύουν τις ομορφιές της χώρας μας −με το χρώμα από τα στάχυα να μαγεύει το βλέμμα− και αναπαριστούν πιστά μια ολάκερη εποχή μέχρι και την πιο μικρή λεπτομέρεια. Ζωντανοί διάλογοι και κινηματογραφικός ρυθμός πυροδοτούν το ενδιαφέρον και δεν επιτρέπουν στην ιστορία να κουράσει και να οδηγηθεί σε ανούσιες επαναλήψεις. Η δωρικότητα και η καθαρότητα των γραμμών δίνουν το έναυσμα για να αναπτυχθεί η υπόθεση.
![© ANT1 ANT1 «Άγριες Μέλισσες»](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/461c2ee9-298f-486b-88b0-a19146dc5bd6.jpg)
Θεσσαλικός Κάμπος, 1958. Η Ελένη, η Ασημίνα και η Δρόσω μένουν ξαφνικά ορφανές και πρέπει να παλέψουν με νύχια και με δόντια για να βγάλουν τα προς το ζην, χωρίς να πουλήσουν τη γη που τους κληροδότησε ο πατέρας τους. Ενωμένες σαν μια γροθιά, έρχονται αντιμέτωπες με τα κουτσομπολιά, τα υποτιμητικά βλέμματα, τις δυσκολίες που τους δημιουργεί ο μεγαλογαιοκτήμονας Δούκας Σεβαστός. Η Ελένη, ως αρχηγός της οικογένειας, αντιστέκεται σθεναρά αλλά δεν καταφέρνει να υπερπηδήσει τα εμπόδια. Για να διατηρήσει την αξιοπρέπεια της οικογένειάς της –και να γιατρέψει την πληγή που της ανοίγει η επιστροφή του μεγάλου της έρωτα Λάμπρου με μια σύζυγο στο πλευρό του− αποφασίζει να δεχτεί τη συμφωνία που της προτείνει ο Σέργιος, ο πρωτότοκος γιος του Σεβαστού: να παντρευτούν ώστε τα κτήματα να περάσουν στα χέρια του και εκείνη να εξασφαλίσει μια καλύτερη ζωή και δυο καλές τύχες για τις αδερφές της.
Μόνο που την πρώτη νύχτα του γάμου δεν βάφεται το σεντόνι της με αίμα, αλλά τα χέρια της και των αδερφάδων της. Με το αίμα του Σέργιου. Και όλα αρχίζουν...
Μια σειρά δομημένη, χωρίς υπερβολές και εξάρσεις και σίγουρα χωρίς κανένα ίχνος επιτήδευσης. Όλοι οι χαρακτήρες μοιάζουν πραγματικοί και οι καταστάσεις που βιώνουν πλέκονται τόσο όμορφα μεταξύ τους, χαρίζοντας στον αναγνώστη μια μαγευτική ιστορία ζωής. Μια ηθογραφία όπου τα πάθη, ο έρωτας, τα ανομολόγητα μυστικά, οι αμείλικτες ενοχές, τα απύθμενα μίση και οι αψιμαχίες κυριαρχούν.
Η επιλογή του καστ είναι άκρως επιτυχημένη, χωρίς να μπορείς να ξεχωρίσεις πρωταγωνιστές από δευτεραγωνιστές. Με μέτρο, καθαρή άρθρωση, εκφραστικότητα και πλαστικότητα, κάθε ηθοποιός δίνει τον καλύτερό του εαυτό. Όλοι είναι ένα κράμα ισορροπημένο και αρμονικό, όπου κάθε ρόλος εξυπηρετεί τις ανάγκες τις ιστορίας, δίνει ώθηση στις εξελίξεις, διαμορφώνει με κάθε πράξη και κάθε αντίδραση τις καταστάσεις, ανεβάζοντας την αδρεναλίνη στα ύψη. Οι ματιές έχουν μια επίδραση καταλυτική και οι λέξεις κρύβουν μέσα τους μια δυναμική που παρασύρει τον τηλεθεατή στον χείμαρρο των εξελίξεων.
![© ANT1 ANT1 «Άγριες Μέλισσες»](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/af1489f1-47b3-4307-821e-e104132659a9.jpg)
Οι ηθοποιοί έχουν ενστερνιστεί απόλυτα τους χαρακτήρες που υποδύονται, έχουν αποκωδικοποιήσει τον συναισθηματικό τους κόσμο και γι αυτό επιτυγχάνουν να μεταμορφωθούν και να αποδώσουν στο εκατό τοις εκατό τις ψυχολογικές διακυμάνσεις τους. Υποκριτική δεινότητα που στηρίζεται στην ουσία και όχι σε τηλεοπτικές υπερβολές και κλισέ.
Κινηματογραφικά πλάνα, στακάτος ρυθμός, φανταστική φωτογραφία, άρτια ανάλυση εικόνας, δυνατό σενάριο, εξαίσια σκηνοθεσία και φυσικά ερμηνείες που καθηλώνουν, είναι τα στοιχεία εκείνα που μετουσιώνουν το κεντρί από τις «Άγριες μέλισσες» σε νέκταρ για τον τηλεθεατή, σε μια στιγμή που το έχει μεγάλη ανάγκη.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Tι μπορεί να πάει λάθος;
Άλλες υποψήφιες κωμωδίες ήταν το «Abbott Elementary» του ABC
Ο πρώτος κύκλος ήταν αν μη τι άλλο εντυπωσιακός. Ο δεύτερος;
Θα προβληθεί από το Prime Video - Ο Τζάαλεν Μπεστ θα ενσαρκώσει τον θρυλικό πυγμάχο
Πρεμιέρα τον Σεπτέμβριο από το Disney+ - Η Κάθριν Χαν στον πρωταγωνιστικό ρόλο
Θα ξεκινήσει να προβάλλεται στο BBC στις 15 Ιουλίου
Τηλεοπτικές σειρές που κέρδισαν τους τηλεθεατές με την ατμόσφαιρα και την ανατρεπτική και αγωνιώδη πλοκή
Η πρωτότυπη προσέγγιση που κερδίζει τις εντυπώσεις
Η ημερομηνίες κυκλοφορίας των τριών μερών της σεζόν
Δεν είναι ωστόσο, γνωστό ακόμα πότε θα κάνει πρεμιέρα ο δεύτερος κύκλος
Τι θα δούμε στην πλατφόρμα του Netflix τον δεύτερο μήνα του καλοκαιριού
Η Αθήνα μετατράπηκε σε Kabul για τα γυρίσματα νέας διεθνής σειράς. Μιλήσαμε με τη Charlotte Ortiz και τη Φαίη Τσιτσιπή για να μάθουμε περισσότερα
Το κόλπο που δημοσιεύτηκε στα social media
Οι δυσκολίες του είχαν αναφερθεί και στο παρελθόν
Η δημιουργία φιλοξενείται σε τοίχο της Θεσσαλονίκης
Για την εξαιρετική σκηνοθεσία, την καθηλωτική ερμηνεία, την παρουσίαση ιστορικού γεγονότος ή την ανάδειξη κοινωνικών ζητημάτων
Τις αγαπημένες του στιγμές από το νησί του Ιονίου μοιράστηκε ο Χριστόφορος Παπακαλιάτης
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.