Τα «Φιλαράκια» δεν πεθαίνουν ποτέ
Πειράζει να ονειρεύεσαι ότι ζεις παρέα με τα φιλαράκια σου;
![180122-friends2-news.jpg 180122-friends2-news.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/02/28/180122-friends2-news.jpg)
Ο καναπές σκέτο βελούδο. Πολύ άνετος. Οι κούπες πελώριες. Το Central Perk εξαιρετικά φιλόξενο. Πολύχρωμο, άκαπνο και με ωραίο κόσμο. Η ατμόσφαιρα ζεστή και φιλική. Όλοι οι παλιόφιλοι είναι εκεί. Το στάιλινγκ ακόμα και σήμερα δείχνει cool. Και τα «Φιλαράκια», που χορεύουν μέσα στο σιντριβάνι, μοιάζουν να μην έχουν μεγαλώσει.
Τι κάνει μια τηλεοπτική σειρά που ξεκίνησε να προβάλλεται το 1994 (η αυλαία έπεσε το 2004) να παραμένει ελκυστική το 2018; Κι όμως ακόμα κι αν έχεις παρακολουθήσει σειρές όπως «Pretty Little Liars», «13 reasons why», «Riverdale» και «Stranger things», η σειρά «Friends» («Φιλαράκια») θυμίζει ασφαλές καταφύγιο. Και κάθε χρόνο είναι στις 10 καλύτερες της ζώνης prime time. Τυχαίο;
Σασπένς δεν υπάρχει. Το σενάριο το λες και απλοϊκό. Ίσως προβλέψιμο, μπορεί και παρωχημένο. Οι αστείες ατάκες το ίδιο. Κάποιες είναι και ελαφρώς σεξιστικές, για τα σημερινά δεδομένα. Αλλά η δυναμική της είναι τέτοια που οι σημερινοί μπαμπάδες και μαμάδες βλέπουν τα έφηβα βλαστάρια τους να τρώνε κόλλημα με τη σειρά. Και το βλέπουν ξανά και οι ίδιοι. Πίσω στο μέλλον.
Είναι σαν το φαγητό της θαλπωρής, αυτό το παρηγορητικό, το «μαμαδίστικο». Νοσταλγία και καλή διάθεση. H ανακάλυψη της ήσυχης πλευράς, αυτής που αράζει στον καναπέ και μιλά με έναν πραγματικό φίλο, έναν φίλο που απλώνει το χέρι και τον ακουμπά. Μια επικοινωνία «ντεμοντέ», πρόσωπο με πρόσωπο, χωρίς chat και Facebook.
Τα «Φιλαράκια» προβάλλονται από το Star και προστέθηκαν και στη φαρέτρα του Netflix. Και οι 10 σεζόν. Η εταιρεία έπιασε το «κλικ» και τουίταρε: «Εάν παραιτηθείτε από τη δουλειά σας και παρακολουθήσετε “Φιλαράκια” επί οκτώ ώρες κάθε μέρα, θα έχετε ολοκληρώσει και τις δέκα σεζόν σε δυο εβδομάδες. Ξέρετε τι πρέπει να κάνετε».
Οι χαρακτήρες: Ρέιτσελ, Ρος, Τσάντλερ, Τζόι, Μόνικα και Φοίβη. Τζένιφερ Άνιστον, Ντέιβιντ Σουίμερ, Μάθιου Πέρι, Ματ ΛεΜπλανκ, Κόρτνεϊ Κοξ και Λίζα Κούντροου, οι ηθοποιοί που τους υποδύονται αντίστοιχα.
Έξι νεαροί φίλοι, οι οποίοι προσπαθούν ενωμένοι να γίνουν ανεξάρτητοι μεγαλώνοντας μαζί, στη Νέα Υόρκη. Σημείο συνάντησης το καφέ Central Perk στο Μανχάταν. Ευτράπελα, γέλια κονσέρβα, αρκετοί guest stars, καυτά ονόματα της εποχής. Από τον Μπραντ Πιτ, την Κριστίνα Απλγκέιτ έως τον Τζορτζ Στεφανόπουλος.
Οι αγωνίες τους, τα βάσανά τους, οι επαγγελματικές ανησυχίες τους, οι έρωτές τους, οι γάμοι τους, οι χωρισμοί τους, όλα συζητιούνται με καλή διάθεση. Είτε στους καναπέδες των κουκλίστικων σπιτιών τους, είτε στο στέκι τους, το Central Perk. Και για όλα υπάρχουν λύσεις. Γιατί είναι μαζί. Είναι ενωμένοι. Δεν έχουν σκοπό να βλάψουν ο ένας τον άλλον. Είναι εκεί ο ένας για τον άλλο. Στηρίζουν, συγχωρούν και αγαπούν. «I ’ll be there for you» είναι και ο τίτλος του θεματικού τραγουδιού.
Εξιδανικευμένα όλα αυτά, βέβαια. Τέτοιες φιλίες δεν υπάρχουν. Πειράζει όμως να ονειρεύεσαι ότι ζεις παρέα με τα φιλαράκια σου;
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Tι μπορεί να πάει λάθος;
Άλλες υποψήφιες κωμωδίες ήταν το «Abbott Elementary» του ABC
Ο πρώτος κύκλος ήταν αν μη τι άλλο εντυπωσιακός. Ο δεύτερος;
Θα προβληθεί από το Prime Video - Ο Τζάαλεν Μπεστ θα ενσαρκώσει τον θρυλικό πυγμάχο
Πρεμιέρα τον Σεπτέμβριο από το Disney+ - Η Κάθριν Χαν στον πρωταγωνιστικό ρόλο
Θα ξεκινήσει να προβάλλεται στο BBC στις 15 Ιουλίου
Τηλεοπτικές σειρές που κέρδισαν τους τηλεθεατές με την ατμόσφαιρα και την ανατρεπτική και αγωνιώδη πλοκή
Η πρωτότυπη προσέγγιση που κερδίζει τις εντυπώσεις
Η ημερομηνίες κυκλοφορίας των τριών μερών της σεζόν
Δεν είναι ωστόσο, γνωστό ακόμα πότε θα κάνει πρεμιέρα ο δεύτερος κύκλος
Τι θα δούμε στην πλατφόρμα του Netflix τον δεύτερο μήνα του καλοκαιριού
Η Αθήνα μετατράπηκε σε Kabul για τα γυρίσματα νέας διεθνής σειράς. Μιλήσαμε με τη Charlotte Ortiz και τη Φαίη Τσιτσιπή για να μάθουμε περισσότερα
Το κόλπο που δημοσιεύτηκε στα social media
Οι δυσκολίες του είχαν αναφερθεί και στο παρελθόν
Η δημιουργία φιλοξενείται σε τοίχο της Θεσσαλονίκης
Για την εξαιρετική σκηνοθεσία, την καθηλωτική ερμηνεία, την παρουσίαση ιστορικού γεγονότος ή την ανάδειξη κοινωνικών ζητημάτων
Τις αγαπημένες του στιγμές από το νησί του Ιονίου μοιράστηκε ο Χριστόφορος Παπακαλιάτης
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.