- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
DJ DELEASIS: «Η Πάρος είναι από μόνη της μια ιστορία έρωτα»
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
![DJ DELEASIS DJ DELEASIS](/images/1074x600/jpg/files/2024-07-11/deleasis-paros.jpg)
Ο DJ DELEASIS γράφει για την Πάρο, το καλοκαιρινό του σπίτι, που, όχι, παρά το trendy άσμα, δεν το νοικιάζει σε άλλον
Όταν χαράζει στο Αιγαίο είναι όμορφα σου λέω, ειδικά αν είσαι στην Πάρο. Για εμένα τα καλοκαίρια μου = Πάρος. Είναι το δεύτερό μου σπίτι, ένα σπίτι που «δεν θα νοικιαστεί σε άλλον» και ας τρεντάρει τώρα αυτό. Είναι το μέρος που έχω τις περισσότερες παιδικές αναμνήσεις. Μάλιστα, τα τελευταία 10 χρόνια πηγαίνουμε σερί. Και υπάρχει λόγος…
Η Πάρος είναι από μόνη της μια ιστορία έρωτα. Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της. Και με το που την αποχωρίζεσαι, δίνεις υπόσχεση πως θα γυρίσεις σύντομα και αυτό το σύντομα είναι πιο σύντομα απ' όσο νόμιζες. Και εκεί που σιγά σιγά αποφασίζεις ότι πρέπει να γυρίσεις και άλλα νησιά, να σου πάλι, επιστρέφει σε εντελώς διαφορετικές φάσεις της ζωής σου, για να σε κάνει να βιώσεις κάθε φορά και κάτι καινούριο, να ανακαλύψεις ακόμη μια γωνιά, να ζήσεις ακόμη μια τρελο-ιστορία, γιατί πολύ απλά αυτό το νησί δεν σε αφήνει να το βαρεθείς, δεν σε αφήνει να το ξεπεράσεις. Και ξέρω ότι θα πηγαίνω μέχρι να το σιχαθώ. Άρα… για πάντα.
Προτείνω την Πάρο με κλειστά τα μάτια. Για τον κόσμο της, τα μαγαζιά της, το vibe της. Το νησί σού ’χει παντού μπλε, για να βουτήξεις μέσα του. Αγαπημένο μέρος για μπάνιο είναι οι Κολυμπήθρες, και όχι φυσικά επειδή κάνω water sports. Fun fact, μοιάζουν όντως με κολυμπήθρες. Οι γρανιτένιοι βράχοι που αγκαλιάζουν την παραλία, λαξευμένοι από το θαλασσινό νερό που περνά από πάνω τους όλα αυτά τα χρόνια, σχηματίζουν καλοσχηματισμένες κολυμπήθρες. Τα νερά είναι γαλάζια, ρηχά και απάνεμα και η παραλία αμμουδερή. Ακολουθεί η Σάντα Μαρία, που βρίσκεται στο βορειοδυτικό άκρο του νησιού, σε ένα γραφικό ακρωτήρι, μέσα σε έναν μεγάλο κόλπο με θέα τη γειτονική Νάξο. Έχει ψιλή άμμο, η οποία θυμίζει πούδρα με χρυσό χρώμα. Αγαπώ και την ατέλειωτη Χρυσή Ακτή, που μπορείς να ξεκινήσεις τη βόλτα σου by the sea το πρωί και να περιπλανιέσαι μέχρι το απόγευμα ξυπόλητη/ξυπόλυτος με ένα μαγιό.
![DJ DELEASIS DJ DELEASIS](/images/w734/jpg/files/2024-07-11/deleasis-paros2.jpg)
Αγαπημένο μου φαγητό μακράν είναι η ρεβυθάδα της καλής μας φίλης κυρίας Χριστιάνας στον Αμπελά – δεν έχεις ξαναφάει τέτοιο πράγμα. Ό,τι κι αν έχω φάει στην Πάρο δεν συγκρίνεται με αυτό το πιάτο, που, εκτός από τη νοστιμάδα του, διαφέρει γιατί σερβίρεται με αγάπη. Καλό φαγητό, του «δρόμου», όμως, υπάρχει και στην πιο δυνατή παιδική μου ανάμνηση. Είναι οι ντόντες, τα καλαμπόκια στη Νάουσα. Ήταν και είναι από τις πιο αγαπημένες μου και ανέμελες στιγμές στο νησί.
Φέτος θα μας βρείτε στο all day Chora στην Παροικιά, κάθε Τετάρτη, από τις 23:00. Είμαι εκεί από αρχές Ιουνίου. Είναι η πρώτη φορά που παίζω μουσική στο νησί που τόσο αγαπώ. Είμαι πάρα πάρα πάρα πολύ χαρούμενος. Χαίρομαι πολύ –ναι, το ξαναλέω– που ο κόσμος με αγαπάει και μου το δείχνει και είμαι εκεί για να τον κάνω να περνάει καλά και να διασκεδάζουμε παρέα μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες. Εννοείται πως από το πρόγραμμα δεν θα λείπει το νέο hit της Κατερίνας Λιόλιου, «Νοικιάστηκε». Γίνεται; Δεν γίνεται! Ραντεβού στο πιο όμορφο νησί των Κυκλάδων, για να «κοιτάμε τη δική μας τη θέα αγκαλιά». Θα με βρεις στα decks!
* Ο DJ DELEASIS είναι ο Σταμάτης Μαυράκης. Ο πιο viral Έλληνας DJ, πραγματοποιεί καλοκαιρινό τουρ σε νησιά της Ελλάδας και τη Χαλκιδική.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχω γράψει χίλιες φορές για τη Θάσο και μακάρι να αξιωθώ να γράψω άλλες χίλιες…
Ο γνωστός ράπερ από το 2001, κάθε καλοκαίρι επιστρέφει με λαχτάρα στο νησί
Μα, τι δώρο είναι αυτό το νησί!
Ό,τι πρέπει για βουτιές σε διάφανα νερά, ριλάξ και φρέσκο ψάρι
Ετοιμάσου για σαφάρι παραλίας και ξέσαλα βράδια
Το αυτοκίνητο απαραίτητο για να εξερευνήσεις τα μεσαιωνικά μαστιχοχώρια, την καστροπολιτεία του Ανάβατου, τις όμορφες παραλίες
Εξωτικές παραλίες, αγέρωχα φαράγγια, μια κούκλα παλιά πόλη και υπέροχα χωριά. Σαν να κέρδισες το τζακ ποτ
Το αγαπάμε και για τα Σ/Κ όλου του χρόνου, όμως τώρα το καλοκαίρι ξεδιπλώνει όλες του τις χάρες
Ο Δήμαρχος Αθηναίων γράφει για τον τόπο καταγωγής του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.