- CITY GUIDE
- PODCAST
-
32°
Μάριος Βαζαίος: «Στη Νάξο διακοπές κάνεις χωρίς ρολόι, χωρίς κινητό, χωρίς GPS ή χάρτη...»
Όταν ξέρεις τι δεν πρέπει να κάνεις, για να ξεκουραστείς πραγματικά σε έναν τέτοιο τόπο
![Ο Μάριος Βαζαίος, ο διοργανωτής του Φεστιβάλ Νάξου, γράφει για τη δική του Νάξο Ο Μάριος Βαζαίος, ο διοργανωτής του Φεστιβάλ Νάξου, γράφει για τη δική του Νάξο](/images/1074x600/jpg/files/2024-07-10/mario_vazaios__1_.jpg)
Ο Μάριος Βαζαίος, ο διοργανωτής του Φεστιβάλ Νάξου, γράφει για τη δική του Νάξο
Από πάντα, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, αργότερα στα φοιτητικά χρόνια, με θυμάμαι να ταξιδεύω βράδυ, ξαπλωμένος στο κατάστρωμα, κοιτάζοντας τ’ αστέρια. Τότε ακόμα, που στα σαλόνια του πλοίου δεν υπήρχε δυνατός κλιματισμός και ο καπνός από το τσιγάρο ήταν μόδα. Είναι το ταξίδι στη θάλασσα κάπως σαν μια τελετουργία μετάβασης από την αστική ατμόσφαιρα στη νησιώτικη αύρα και η βραδύτητα του πλοίου, μια ιεροτελεστία απομάκρυνσης από τον φρενήρη ρυθμό της καθημερινής εργασίας. Κι έπειτα, αυτός ο ζωηρός ήχος από τα μεγάφωνα: Άφιξη στη Νάξο - Arrival in Naxos. Πόσο πιο θριαμβική μπορεί να γίνει μια υποδοχή στον προορισμό!
Από τον ορίζοντα κιόλας, καταλαβαίνεις ότι φτάνεις στο μεγαλύτερο νησί του Αρχιπελάγους, καθώς το ψηλότερο βουνό των Κυκλάδων, ο Ζας (Δίας) δεσπόζει στο τοπίο. Το μεγαλύτερο και αντιπροσωπευτικότερο, αφού η Νάξος συγκεντρώνει σε έναν τόπο όλα τα χαρακτηριστικά που συναντάμε διάσπαρτα σε όλα τα άλλα Κυκλαδονήσια. Η δυτική της πλευρά, που κοιτάζει προς την Πάρο, είναι σαν προέκταση του γειτονικού νησιού. Ήπιο πεδινό τοπίο, με χρυσαφένια ακτογραμμή. Πρασινογάλανα νερά και αμμώδεις παραλίες, όπως εκείνες της Μυκόνου. Εξίσου περίφημες και ονομαστές: Άγιος Προκόπιος, Αγία Άννα, Πλάκα, Ορκός, Βίγλα, Καστράκι, Πυργάκι, Αγιασσός.
Η ανατολική πλευρά είναι σαν αντανάκλαση της ορεινής ραχοκοκαλιάς της Αμοργού, με την οποία συνορεύει. Βραχώδες, απότομο ανάγλυφο, που διαμορφώνει όμως κολπίσκους με ειδυλλιακές παραλίες: Λιώνας, Μουτσούνα, Ψιλή άμμος, Πάνορμος Καλαντό. Από τον Πάνορμο και τον Καλαντό είναι η πιο κοντινή απόσταση για ημερήσια εξόρμηση στις Μικρές Κυκλάδες, τη Ναξιώτικη πολυνησία: Ηρακλειά, Σχοινούσα, Κουφονήσι. Οι βορινές βοτσαλωτές ακτές, Εγγαρές, Αμίτης, Αμπράμι, με τ’ αμπέλια γύρω τους, έχουν τον αέρα της Σαντορίνης, χωρίς την κοσμοπλημμύρα της.
Η ενδοχώρα της Νάξου ένας κόσμος ολόκληρος. Τα ορεινά χωριά, Μονή, Απείρανθος, Κόρωνος, Κωμιακή, μέσα στην πυκνή τους βλάστηση θυμίζουν τα δενδρόφυτα χωριά της Άνδρου. Στα πεδινά, τα χωριά και οι οικισμοί, Σαγκρί, Δαμαριώνας, Χαλκί, Καλόξυλος, Φιλότι έχουν τη γραφικότητα και τη δομή που συναντάς σε εκείνα της Τήνου.
![Ο Μάριος Βαζαίος, ο διοργανωτής του Φεστιβάλ Νάξου, γράφει για τη δική του Νάξο Ο Μάριος Βαζαίος, ο διοργανωτής του Φεστιβάλ Νάξου, γράφει για τη δική του Νάξο](/images/w734/jpg/files/2024-07-10/mario_vazaios__3_.jpg)
Επιπλέον, σε όλη την έκταση της Νάξου, μνημεία από όλες τις φάσεις της ιστορίας δημιουργούν ένα πολιτισμικό παλίμψηστο απαράμιλλο όχι μόνο για τις Κυκλάδες, αλλά και για μεγάλες ηπειρωτικές περιοχές. Αρχαιολογικοί χώροι, βυζαντινοί ναοί με πλούσιο διάκοσμο, η Καστροπολιτεία της Χώρας, αλλά και τριάντα πύργοι διάσπαρτοι σε όλη την επικράτεια του νησιού, χρονολογημένοι από την Ενετοκρατία μέχρι τους νεότερους χρόνους, συνιστούν ένα μοναδικό αρχιτεκτονικό και ιστορικό απόθεμα. Αφορμή για εξερευνήσεις και περιηγήσεις στον νησιωτικό τόπο. Ανάμεσα στους πύργους και ο Πύργος του Μπαζαίου, ο πατρογονικός, αναστηλωμένος και επισκέψιμος σήμερα, χώρος παραθερισμού ανέκαθεν της οικογένειάς μου.
Επειδή, όμως, παραθερισμός χωρίς τέχνη δεν νοείται, μαζί με τον Στέλιο Κρασανάκη, ψυχίατρο-δραματοθεραπευτή και σκηνοθέτη, ιδρύσαμε από το 2001 το Φεστιβάλ Νάξου. Μια καλοκαιρινή πολιτιστική γιορτή, με θέατρο, μουσική, χορό, λόγο και κινηματογράφο σε ιστορικούς χώρους του νησιού και μια πρωτότυπη, διαφορετική κάθε χρόνο εικαστική εγκατάσταση στα τρία επίπεδα του εσωτερικού του Πύργου Μπαζαίου, ο οποίος με αφορμή την έκθεση και τις άλλες εκδηλώσεις, παραμένει ανοιχτός και φιλόξενος για το κοινό από τον Ιούνιο έως τον Οκτώβριο.
Εκδρομές, περιηγήσεις και περίπατοι στη νησιωτική ενδοχώρα, κολύμπι καθημερινά σε διαφορετική παραλία, καλό φαγητό σε κάθε σημείο του νησιού, συναυλία ή θεατρική παράσταση στο Φεστιβάλ ή σε άλλη τοπική διοργάνωση, βραδινή χαλάρωση ή ξεφάντωμα στην κοσμοπολίτικη Χώρα ή σε πιο διακριτικό περιβάλλον, είναι η ημερήσια ατζέντα των διακοπών, για όσες μέρες προβλέπει το πρόγραμμα. Διακοπές χωρίς ρολόι, χωρίς ημερολόγιο, χωρίς κινητό, χωρίς GPS ή χάρτη. Η Νάξος είναι η χαρά του εξερευνητή, αφού ανταμείβει με πλούσιες εμπειρίες όσους δεν ακολουθούν μόνο την τουριστική πεπατημένη, αλλά το ένστικτο και την καλή διάθεση. Φεύγοντας παρατείνουμε την επίγευση των διακοπών παίρνοντας μαζί κάποιο από τα τοπικά προϊόντα, τυριά της Αγροτικής Ένωσης ή μικρών παραγωγών, λικέρ κίτρο και κιτρόρακο Βαλληνδρά, ένα άρωμα από τη σειρά Naxos Apothecary, με το όνομα της παραλίας ή του τόπου που αγαπήσαμε.
*Ο Μάριος Βαζαίος είναι ο διοργανωτής του Φεστιβάλ Νάξου.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
10 λόγοι για να επισκεφθείς το κοντινότερο νησί στην πρωτεύουσα
Δαντελένιες ακρογιαλιές και όμορφα χωριά, κάστρα και βυζαντινά εκκλησάκια, καταπληκτικό φαγητό και έντονη νυχτερινή ζωή. Ετοιμάσου για τις πιο όμορφες διακοπές της ζωής σου.
Οι παραλίες είναι όλες ωραίες, με κρυστάλλινα νερά, οργανωμένες ή µε σκιά από αλµυρίκια
10 πράγματα να κάνεις στην κοσμοπολίτισσα του Αργοσαρωνικού
Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη. Πάρε το καράβι και φύγαμε για το family friendly νησάκι του Αργοσαρωνικού
Βόλτες με σκάφος, φωτογραφίες στα παλιά αρχοντικά, παγωτά, πολιτιστικά δρώμενα, γευσιγνωσίες στην πιο instagramic πόλη της Αργολίδας
Γεύμα, ύπνος και snorkeling 20 λεπτά από το κέντρο της πόλης. Διάβασε όλα όσα πρέπει να ξέρεις
Βουτιές, διαδρομές, στέκια, εικαστικές προτάσεις. Καλοκαίρι στη ντίβα του Αργοσαρωνικού χωρίς αυτά δεν γίνεται.
Φεύγοντας, πάρε αυτόν τον τόπο μαζί του, χωμένο έστω και μέσα σ' ένα αμυγδαλωτό
O ηθοποιός, σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου Σταθμός σε ένα κείμενο για την παιδική του πατρίδα
Ο πρώην διεθνής μπασκετμπολίστας και ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ γράφει για τον τόπο που μεγάλωσε
Ο επιστημονικός διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη γράφει για την περιήγησή του στους δρόμους του Ναυπλίου
Όταν ξέρεις τι δεν πρέπει να κάνεις, για να ξεκουραστείς πραγματικά σε έναν τέτοιο τόπο
Μόλις μία ώρα από την Αθήνα, σε μία έκταση 3.000 τ.μ., διαθέτει τέσσερα κτίρια με διάφορους τύπους δωματίων για κάθε γούστο
Εκεί που δεν υπάρχει ούτε μία πινακίδα στον δρόμο, για να σε βοηθήσει να βρεις αυτόν τον μικρό παράδεισο
Τα εκτενή αφιερώματα ελβετικών ΜΜΕ στο ελληνικό νησί
Από τα Μαστιχοχώρια του νότου μέχρι τον ανθισμένο Κάμπο των εσπεριδοειδών και τον επιβλητικό βορρά των καραβοκύρηδων
Αν δεν μαγειρεύει, ο γνωστός σεφ θα βουτά με μάσκες και αναπνευστήρες να πετύχει σκάρους στα βράχια
Η πρέσβειρα της Γαλλίας στην Ελλάδα γράφει και για τη γαστρονομική γέφυρα που έχει στηθεί με διαγωνισμούς και σεφ απ' όλον τον κόσμο
Βενετσιάνικη αρχιτεκτονική και άγριο πράσινο στις αναμνήσεις του ηθοποιού από τους Παξούς
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.