Η Σκιάθος της Τίνας Μαυρίκη (Mavriki & Co)
Είναι το νησί που θέλω να επιστρέφω κάθε καλοκαίρι.
![Τίνα Μαυρίκη Τίνα Μαυρίκη](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2010/07/16/7923-18031.jpg)
Σκιάθος: Η Τίνα Μαυρίκη, επιχειρηματίας (Mavriki & Co) γράφει για το αγαπημένο της νησί στην Athens Voice
Για μένα η Σκιάθος δεν είναι απλά ένας αγαπημένος προορισμός.
Είναι το νησί που θέλω να επιστρέφω κάθε καλοκαίρι.
Είναι ένα ταξίδι (ή επιστροφή) σε υπέροχες εικόνες, γεύσεις, μυρωδιές.
Τη γνώρισα σαν παιδί, σε μία εποχή που η Σκιάθος δεν ήταν ένας μαζικός τουριστικός προορισμός. Αν και σήμερα τα πράγματα δεν είναι τα ίδια, για μένα παραμένει το ίδιο όμορφη, γεμάτη εκπλήξεις, και ακόμα ανακαλύπτω καινούρια «μυστικά» της – μία νέα παραλία, νέες γεύσεις σε χώρους με απέραντη θέα στο γαλάζιο, νέα μονοπάτια να εξερευνήσω...
Έτσι λοιπόν το να αποτυπώσω σε μία σελίδα χαρτί «οδηγίες» για τη Σκιάθο, μου φάνηκε πολύ δύσκολο. Όλα όσα νιώθω γι’ αυτό το νησί δεν μπορούν εύκολα να αποτυπωθούν... Έχοντας υπόψη ότι η Σκιάθος έχει περισσότερες από 60 παραλίες, είναι πολύ δύσκολο να τις γνωρίσεις με μια πρώτη επίσκεψη. Κάθε μία από αυτές έχει τη δική της ομορφιά.
Νοτιοδυτικά η μοναδική παραλία Κουκουναριές, μια παραλία γεμάτη πεύκα που αγκαλιάζουν τη θάλασσα. Όσοι αποζητούν οργάνωση και ανέσεις, o Βρωμόλιμνος, η Αγία Παρασκευή και η Αγία Ελένη είναι οι ιδανικές παραλίες.
Αλλά για τις στιγμές αυτές που θέλουμε να ξανανιώσουμε παιδιά, με φουσκωτό ή βαρκάκι από την πόλη περνάω απέναντι στην Άρκο – ένα μικρό νησί με φυσική αμμοτσουλήθρα 30 μέτρων, ιδανικό για ατέλειωτα παιχνίδια.
Όσοι, όμως, αποζητούν κάτι πιο primitive, πρέπει να επισκεφθούν τον Αργύρη στην Κεχριά. Εκεί θα καθίσεις σε σκαμπό από κορμούς δέντρων, θα κάνεις ντους με νερό από την πηγή και θα φας φρέσκο ψάρι και σπιτικό μαγειρευτό φαγητό.
Αργά το απόγευμα, ηλιοβασίλεμα στην Τσουγκριά.
Το βράδυ για φαγητό στην πόλη θα πάμε στον Άγγελο –για ψάρι στα κάρβουνα–, στο Μπακάλικο ή στο Αγνάντι (η πιο ωραία θέα του νησιού).
Must είναι ποτό στον Σάββα (Casablanca) για μοναδικά cocktails και κοσμική κίνηση.
Όσο για shopping, στο Maregaia και στην Kiti.
* Η Τίνα Μαυρίκη είναι επιχειρηματίας (Mavriki & Co)
INFO για τη Σκιάθο:
Ο πράσινος παράδεισος με τις γαλάζιες παραλίες προσφέρεται τόσο για ήσυχες όσο και για περισσότερο… ανήσυχες διακοπές. Μάθε τα απαραίτητα.
Τι να δεις
Το σπίτι-μουσείο του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, στο κέντρο της πόλης. Το κάστρο του 14ου αι. στη βόρεια πλευρά του νησιού. Θα χρειαστεί λίγο περπάτημα, αλλά αξίζει. Τον υδροβιότοπο στη Λίμνη Στροφιλιά, πίσω από την παραλία Κουκουναριές. Την Ιερά Μονή Ευαγγελιστρίας, ένα από τα παλαιότερα μοναστήρια (χτίστηκε το 1792) στα βορειοανατολικά του νησιού. Να πας εκδρομή στις παραλίες με το καΐκι που κάνει το γύρο του νησιού καθημερινά και οπωσδήποτε εκδρομή πάλι με καΐκι, απέναντι, σε ένα γραφικό λιμανάκι του Πηλίου, στον Κατηγιώργη.
Πού να κολυµπήσεις
Οι παραλίες της Σκιάθου είναι πολλές, περίπου 60, και όλες καταπληκτικές! Σμαραγδένια νερά, οι περισσότερες με χρυσές αμμουδιές και πολύ πράσινο. Τον Αύγουστο με τα μελτέμια προτίμησε τη νοτιοδυτική πλευρά του νησιού, που απαγκιάζει. Η πιο ξακουστή και ανάμεσα στις 7 καλύτερες του κόσμου είναι οι Κουκουναριές. Οργανωμένη, με camping, water sports, απίθανα πρασινογάλανα νερά και άμμο που χρυσίζει κάτω απ’ τον ήλιο. Δίπλα της η Μπανάνα, επίσης οργανωμένη, παραλία γυμνιστών με beach bar και δυνατές μουσικές. Ο Βρωμόλιμνος, νότια επίσης, είναι μάλλον οικογενειακή και κοντά στην πόλη θα βρεις τη Μεγάλη Άμμο. Για ηρεμία και χαλάρωση ιδανικές είναι το Μαντράκι (θα περπατήσεις ένα εικοσάλεπτο) και η Ασέληνος. Τα Λαλάρια στη βόρεια πλευρά του νησιού είναι η παραλία-μυστήριο. Πηγαίνεις με βάρκα, αλλά αξίζει για τα λευκά ολοστρόγγυλα βότσαλα και τις σπηλιές για εξερεύνηση. Για σέρφινγκ θα πας στον Ξάνεμο κι αν έχεις σκάφος θα βρεις και πολλές μικρές «ιδιωτικές» παραδεισένιες οάσεις.
Πού να µείνεις
Στο Αtrium (49345) στην Αγ. Παρασκευή, στο Κassandra Bay (24201-4) στο Βασιλιά, στο Aegean Suites Hotel στη Φτελιά (24066), στο Skiathos Palace (49700) στις Κουκουναριές, στο Cape Kapanitsa (21750) στην Καπανίτσα, στο Bourtzi Boutique Hotel (21304) στο κέντρο της πόλης.
Πού να φας και να πιεις
Για φρέσκο ψάρι στο Καρνάγιο στο καινούργιο λιμάνι, για ιταλικό στο Εν Πλω, στο La Torre και στο Maria’s Pizza, στον Πλάτανο –στο λόφο του Προφήτη Ηλία– για σκιαθίτικη κουζίνα και στο 1901 εν Σκιάθω στις Πλάκες σε ένα αρχοντικό του 1900 για μεσογειακές γεύσεις.
Για ποτό κάθε βράδυ πιάσε θέση στα σκαλιά αριστερά του λιμανιού και όπως και να ’χει περιηγήσου στα σοκάκια της πόλης, που είναι γεμάτα μπαράκια.
Μη χάσεις!
Το πρώτο Φεστιβάλ Σύγχρονης Τέχνης φέτος ως τις 15 Ιουλίου. 6-7 ξενοδοχειακές μονάδες θα φιλοξενήσουν στους χώρους τους εκθέσεις ζωγραφικής και γλυπτικής. Από τις γκαλερί Tsatsis Projects/Artforum και Donopoulos International Fine Arts και τον Δήμο Σκιάθου. Μάθε λεπτομέρειες στο www.artforum.gr.
Kωδικός: 24270
Αστυνοµία: 21111
Λιµεναρχείο: 22017
∆ήµος: 22022
Πρ. Βοήθειες: 22222
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αναψυχή και διασκέδαση με επιλογές για όλη την οικογένεια
Ο μουσικός και κιθαρίστας γράφει για το νησί που σου φρεσκάρει το μυαλό και την ψυχή
Η σχεδιάστρια κοσμημάτων σε ένα κείμενο για το νησί που ακόμα κι αν δεν επιστρέψεις ξανά θα είναι για πάντα στην καρδιά σου
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.