- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Το επόμενο ταξίδι είναι πάντα το καλύτερο
Να μη σταματήσουμε να ταξιδεύουμε και όσο μεγαλώνουμε να ταξιδεύουμε περισσότερο
![Το επόμενο ταξίδι είναι πάντα το καλύτερο Κοπέλα που ταξιδεύει](/images/1074x600/jpg/files/2022-09-28/katie-drazdauskaite-chgzvjgs0xq-unsplash.jpg)
Τα ταξίδια και την επίδρασή τους στη ζωή και την ψυχολογία μας.
Όσο ζω, ταξιδεύω και ελπίζω. Τα ταξίδια ξανοίγουν το μυαλό. Σηκώνουν ένα φορτίο και το πετούν μακριά, ξαλαφρώνουν. Η επένδυση στις αναμνήσεις ή η επένδυση σε στιγμές όμορφες, σε γωνιές μαγικές, σε έργα τέχνης, σε βόλτες και μικρά ψώνια, σε καινούργιους ανθρώπους είναι τόσο πολύτιμη. Πολύτιμες στιγμές που συνιστούν αλλαγή σκηνικού, αλλαγή πεδίου, σύντομη αλλαγή πλεύσης. Μεγαλώνοντας, γίνεται πιο έντονη η αναγκαιότητα του ταξιδιού, και η σπουδαιότητά του, ακόμα και με την καβαφική έννοια. Το ωραίο ταξίδι.
Ταξιδιώτες κάθε ηλικίας. Πέρα από την πιτσιρικαρία, τους φοιτητές και τους νέους κάθε δεκαετίας, ογδοντάχρονοι ταξιδιώτες, τουρίστες ή ταξιδευτές κατακλύζουν τις μητροπόλεις του κόσμου. Σπάνια είναι Έλληνες, είναι συνήθως Αμερικανοί ή Ιταλοί, ή κάτι άλλο, πάντως όχι Έλληνες. Οι δικές μας γιαγιάδες και παππούδες μάλλον έχουν παραδοθεί στο babysitting, και προφανώς είναι και η σύνταξη που δεν «φτάνει»… Εκτός από την όποια νοοτροπία και τις φοβίες που ουδείς μπορεί να υποτιμήσει. Είδα πρόσφατα γκρουπ όπου ηλικιωμένες κυρίες βόλταραν σε πρωτεύουσα του εξωτερικού κρατώντας, κάποιες από αυτές, τρίποδο μπαστούνι.
Εκτιμάς τα ταξίδια ιδίως όταν έχεις περάσει ένα δύσκολο, παράξενο, απάνθρωπο διάστημα όπου δεν μπορούσες ακόμα και να αλλάξεις περιοχή. Επιθυμείς τα ταξίδια όπως τη βροχή το διψασμένο χώμα.
Από την πανέμορφη Ύδρα στις καστανιές του Πράτερ τώρα το φθινόπωρο, ή ακόμα και στη Ζανζιβάρη. Στην οποία Ζανζιβάρη ταξίδεψαν πολλοί Έλληνες το καλοκαίρι που μας πέρασε και εντυπωσιάστηκαν από τα τιρκουάζ νερά της. Άσε που τον Αύγουστο είναι και ο «χειμώνας» τους. Ταξίδια παντού, εντός και εκτός. Σε εξωτικά και λιγότερο εξωτικά, σε βουνά, σε παραλίες, όπου ευχαριστιέται κανείς. Στα πανέμορφα νησιά μας, στις βαθιές, διαυγείς θάλασσες. Αμέτρητες ξερολιθιές και εκείνο το λευκό που ενώνεται με το γαλάζιο του ουρανού και την κάψα του καλοκαιριού.
Να μη σταματήσουμε να ταξιδεύουμε και όσο μεγαλώνουμε να ταξιδεύουμε περισσότερο. Να τολμάμε. Τα ταξίδια είναι η επιβεβαίωση της ζωής, γεμάτα πολύχρωμες εικόνες, με εναλλαγές, ερεθίσματα και ελπίδα.
Στα ωραία ταξίδια.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχω γράψει χίλιες φορές για τη Θάσο και μακάρι να αξιωθώ να γράψω άλλες χίλιες…
Ο γνωστός ράπερ από το 2001, κάθε καλοκαίρι επιστρέφει με λαχτάρα στο νησί
Μα, τι δώρο είναι αυτό το νησί!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.