- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Η Λευκάδα του Γιάννη Πάσχου
Υπέροχη η Λευκάδα, κι εγώ χαίροµαι που συναντώ τον ξένοιαστο εαυτό µου, πάντα µε περιµένει, βουτώ ξανά και ξανά…
![Ο Γιάννης Πάσχος. Ο Γιάννης Πάσχος.](/images/1074x600/jpg/files/2022-07-19/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%B1%CE%B4%CE%B1.jpg)
Ο Γιάννης Πάσχος, καθηγητής πανεπιστημίου και συγγραφέας, γράφει για τη δική του Λευκάδα
Η Λευκάδα µου είναι χρώµα, είναι έναστρος ουρανός, αυτός που αντίκρισα την πρώτη φορά, σλίπιγκ µπανγκ στους Μύλους, η θάλασσα στα πόδια µου, σιγά µη µε ένοιαζε η υγρασία της νύχτας, της φωτεινής νύχτας. Έτσι παραµένει, ακόµη φωτεινή, γεµάτη προσδοκία, και η θάλασσα, κι αυτή φωτεινή, µαγική, έτσι παραµένει, ακόµη ανέγγιχτη. Δύο η ώρα το πρωί βουτούσαµε γυµνοί, σπινθήριζαν τα νερά κι αν κοιτούσες ψηλά προς τον Προφήτη Ηλία, το εκκλησάκι υπερίπτατο, κεράκι αναµµένο πάνω στο οροπέδιο της Εγκλουβής, στην έρηµο των ραντάρ, άγριος τόπος, παρακάτω πεύκα, σµυρτιές, δάφνες, κυπαρίσσια και παντού να µυρίζει θυµάρι, στη Λυγιά οι φίλοι µου τραγουδούν στην ταβέρνα του Ξούρα.
Στην παραλία του Άι-Γιάννη έριξα άγκυρα, Καραϊβική λέει η Έλενα, σκηνή στα αρµυρίκια, ποτέ δεν έµεινα σε δωµάτιο, µετά στο τροχόσπιτο, πάντα στην παραλία του Άι-Γιάννη, σερφ, ψαροντούφεκο, βαρκάδες, ένα φουσκωτό βαρκάκι που βούλιαξε πάνω από τρεις φορές, κι εµείς µαζί του, το απέραντο σε σώζει πάντα πριν το δειλινό. Αυτή είναι η ώρα του Λευκάδιου Χερν, έρχεται από τον δρόµο που χαράζει ο ήλιος του δειλινού στη θάλασσα, κάθε καλοκαίρι παρών, γεµίζουν τα σοκάκια µε Γιαπωνέζους χορευτές και οριγκάµι, χάρτινες βαρκούλες, χάρτινα βατράχια και χάρτινα πουλιά, αυτός πάντα µελαγχολικός, λιγοµίλητος. Συνοµιλητές του, ο Σικελιανός και ο Βαλαωρίτης, λίγο πριν την αυγή οι τρεις τους βόλτες στα αµπέλια, στις ελιές του κάµπου, µπάνιο στη Μαδουρή, δεν ξέρω ποιος ξεναγεί ποιον. Τους έχω δει στο βιβλιοπωλείο της Ειρήνης και του Οδυσσέα στον κεντρικό πεζόδροµο, στο Faggoto του Θερµού και στη Χαραµόγλειο Βιβλιοθήκη, στον κήπο, µε τη Μαρία Ρούσσου και τον ζωγράφο Σωτήρη Θεριανό, τους έχω δει στο χωριό Αλέξανδρος µε τον Νίκο Κονδυλάτο, τη Μάχη και την Ειρήνη Δουβίτσα. Όλοι στο νησί γνωρίζουν αυτές τις µυστικές συναντήσεις αλλά κανείς δεν λέει λέξη, ίσως κάποια στιγµή πίνοντας στον Τηλέγραφο και η θάλασσα του Άι-Γιάννη σε κοµµατιάζει, τότε, ίσως κάποιο µέλος του σώµατός σου φανεί πιο φλύαρο και αποκαλύψει µυστικά.
Τώρα έγινε η υπόγεια σήραγγα, το πήγαινε-έλα στο νησί είναι εύκολο, ο τουρισµός όπως και να το κάνουµε επηρεάζει, η µαγεία όµως της Λευκάδος παραµένει, κι όταν το αεράκι του Ιουνίου σκορπίζει την απρέπεια και την ασχήµια, τότε, οι ευκάλυπτοι του Αγιάννη και οι ελιές του κάµπου υψώνουν το µπόι τους απλόχερα η σκιά τους να χυθεί, να ενωθεί µε τους ψιθύρους που άφησε η Σαπφώ στον αφρό των κυµάτων µετέωρους.
Ακόµη έχω εκείνο το σλίπινγκ µπανγκ πολωνικής κατασκευής, δώρο του πατέρα µου, πλαστικούρα του κερατά, δεν µε νοιάζει η υγρασία της νύχτας, αυτή η θάλασσα είναι πάντα ίδια κι αυτή η ώρα, αργά µετά τα µεσάνυχτα, είναι πάντα ίδια. Υπέροχη η Λευκάδα, κι εγώ χαίροµαι που συναντώ τον ξένοιαστο εαυτό µου, τον φορώ κι ας µου πέφτει λίγο στενός, πάντα µε περιµένει, βουτώ ξανά και ξανά…
Με την ευκαιρία ένα µεγάλο ευχαριστώ στην Αλέκα και την Ασπασία, που µε φιλοξενούν στο οικόπεδό τους και µου δίνουν ρεύµα, τον Γεράσιµο, την Όλγα, την Αίγλη και τον Αλέξη, που µου δίνουν νερό, ντοµάτες και σύκα.
* Ο Γιάννης Πάσχος είναι καθηγητής πανεπιστηµίου και συγγραφέας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχω γράψει χίλιες φορές για τη Θάσο και μακάρι να αξιωθώ να γράψω άλλες χίλιες…
Ο γνωστός ράπερ από το 2001, κάθε καλοκαίρι επιστρέφει με λαχτάρα στο νησί
Μα, τι δώρο είναι αυτό το νησί!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.