- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Οι Παξοί του Γιάννη Ράπτη (Mi-Ro)
«Και όταν έπεφτε η νύχτα, το φως των αστεριών, Θεέ μου, τι ουρανός!»
![paxoi_raptis_giannis_miro-1.jpg paxoi_raptis_giannis_miro-1.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/07/15/paxoi_raptis_giannis_miro-1.jpg)
Ο co-founder/head designer των Mi-Ro designers, Γιάννης Ράπτης γράφει για τους δικούς του Παξούς.
Μέσα Ιουνίου κλείνουν τα σχολεία και κατευθείαν στη γιαγιά, στους Παξούς. Σε εκείνο το σπίτι ανάμεσα σε υπεραιωνόβια ελιόδεντρα που έριχναν απλόχερα τη σκιά τους, φιλοξενούσαν μυριάδες τζιτζίκια και δρόσιζαν τα καλοκαίρια μου. Ανεμελιά, βόλτες με το ποδήλατο ανάμεσα στα κυπαρίσσια, σκισμένα γόνατα και μυρωδιά από καρπούζι. Τα πρώτα καλοκαίρια που ήταν δύο μόνο ερωτήσεις: Εσύ πόσα μπάνια; Και πόσα παγωτά;
Το Αιγαίο των ποιητών είχε πάντα τη γοητεία του. Το λευκό, το μπλε, το φως. Πέρασαν χρόνια για να καταλάβω ότι το δικό μου φως είναι εκείνο που τρύπωνε ανάμεσα από το πράσινο της ελιάς στο παράθυρό μου στο σπίτι της γιαγιάς τα πρωινά, που έλουζε τη θάλασσα τα μεσημέρια, που καθρεφτιζόταν στα διάφανα νερά και έφτιαχνε χρώματα αναρίθμητα, μοναδικά που γαληνεύουν την ψυχή και τον νου. Και όταν έπεφτε η νύχτα, το φως των αστεριών, Θεέ μου, τι ουρανός!
Από τότε που κατάλαβα ότι αυτό το φως κουβαλάω μέσα μου, κάθε καλοκαίρι πηγαίνω στους Παξούς, στο νησί που δεν «βουλιάζει» ποτέ από κόσμο αφού οι περισσότεροι επισκέπτες φτάνουν σε αυτό με ιστιοπλοϊκά σκάφη. Απολαμβάνω τις διαδρομές ανάμεσα σε κατάφυτους δρόμους μεταξύ των τριών μικρών λιμανιών του, τον Γάιο, τη Λάκκα και τον Λογγό. Περνάω ανάμεσα από μικρούς οικισμούς με απαράλλαχτη την αισθητική τους από τότε που ήμουν παιδί και στα αυτιά μου ο ίδιος πάντα ασίγαστος ήχος απ’ τα τζιτζίκια.
![paxoi_raptis_giannis_miro.jpg paxoi_raptis_giannis_miro.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/paxoi_raptis_giannis_miro.jpg)
Πρωινό στον Γάιο ή στα Μαγαζιά, καφέ και χάζι των περαστικών. Η πρώτη βουτιά στο Γαλάζιο, στην παραλία με τη λευκή άμμο και τα διάφανα νερά. Αυτή είναι η τελετή έναρξης του καλοκαιριού. Έπειτα, πέρασμα από τις γνωστές παραλίες όπως το Βουτούμι των Αντιπάξων και το Κηπιάδι των Παξών, και τις άγνωστες αλλά και άγριες παραλίες όπως ο Πλάνος, απόκρημνες ακόμα και «μυστικές» παραλίες καθώς κάθε δρομάκι, κάθε στενό καταλήγει σε μια θάλασσα που μοιάζει να με περιμένει. Στον γύρο του νησιού με καραβάκι και μπαίνοντας στις σπηλιές με τα κρυστάλλινα νερά και την τόση ομορφιά αντιλαμβάνομαι τη λογική πίσω από τον μύθο που λέει ότι ο Ποσειδώνας, χτυπώντας με την τρίαινά του, απέκοψε το μικρό αυτό κομμάτι γης από την Κέρκυρα για να ζήσει σε αυτό το σκηνικό τον έρωτά του με την Αμφιτρίτη.
Οι Παξοί είναι στη μεσημεριανή ραστώνη δίπλα στη θάλασσα να απολαμβάνει κανείς τα θαλασσινά που νωρίς το πρωί ψάρεψαν οι ψαράδες του νησιού. Το ηλιοβασίλεμα στον Ερημίτη με το αλάτι της θάλασσας ακόμα στο δέρμα και τα χρώματα του ήλιου που χάνεται στα μάτια και που ποτέ δεν μπόρεσα να απαθανατίσω σε μια φωτογραφία. Τα βράδια καταλήγω στο γραφικό λιμανάκι του Λογγού για βόλτα και φαγητό με φίλους.
Εκείνο το φως των παιδικών μου χρόνων, το μυθικό τοπίο, τα χρώματα, η φινέτσα, το ανεπιτήδευτο του νησιού θα με οδηγούν κάθε χρόνο στους δικούς μου Παξούς.
* Ο Γιάννης Ράπτης είναι co-founder/head designer των Mi-Ro designers.
Βρείτε τον καλοκαιρινό οδηγό των Παξών εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αναψυχή και διασκέδαση με επιλογές για όλη την οικογένεια
Ο μουσικός και κιθαρίστας γράφει για το νησί που σου φρεσκάρει το μυαλό και την ψυχή
Η σχεδιάστρια κοσμημάτων σε ένα κείμενο για το νησί που ακόμα κι αν δεν επιστρέψεις ξανά θα είναι για πάντα στην καρδιά σου
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.