- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
One Day: Από το Ανήλιο στη Βασιλίτσα
Όταν έσβησαν τα ανθρώπινα ίχνη, άρχισε το παραμύθι της φύσης στην ανάβαση
![giorgos-zarzonis.jpg giorgos-zarzonis.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/giorgos-zarzonis_2.jpg)
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/04/05/4_leyki_siopi.jpg)
Ένα φωτογραφικό οδοιπορικό του Γιώργου Ζαρζώνη από το χιονοδρομικό κέντρο του Ανηλίου στo Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας Γρεβενών
Έξι η ώρα ήταν να χτυπήσει το ξυπνητήρι, αλλά έχω το συνήθειο να ξυπνώ πάντα 10 περίπου λεπτά νωρίτερα, όταν η μέρα μου τάζει διαδρομές. Και από το ξενοδοχείο «Αχίλλειον» στα Γρεβενά μέτρησα μια ώρα δρόμο μέχρι την παγωμένη ανηφόρα του χιονοδρομικού κέντρου Ανηλίου. Πίσω η Εγνατία με τις φωτισμένες γέφυρες, τα βουβά σπίτια και μια κίτρινη γραμμή που τερματίζει στο Μέτσοβο. Και όταν έσβησαν τα ανθρώπινα ίχνη, άρχισε το παραμύθι της φύσης στην ανάβαση: Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια Ήπειρος...
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1_exi_i_ora.jpg)
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2_exi_i_ora.jpg)
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/3_exi_i_ora.jpg)
Λευκή σιωπή, για να ακουστεί καθαρά όλο το αλφαβητάρι της φύσης. Το ολόγιομο φεγγάρι βούτηξε με ταχύτητα στο χιόνι. Τα μάτια χόρτασαν την κάθοδό του· ίσα που το πρόλαβε η μηχανή μου. Ήρθε μετά και ένα χρώμα ιωδίου που ανάσαινε πίσω από τις μακρινές κορφές. Ύστατος ασπασμός της νύχτας πριν η μέρα περάσει πάνω της.
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/4_leyki_siopi_.jpg)
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/5_leyki_siopi_.jpg)
Στην είσοδο του χιονοδρομικού μού είχε στήσει καρτέρι, σαν θήραμά της, η ανατολή. Λαμπύριζε σε μια συστάδα δέντρων. Ηλεκτρικό, απόκοσμο κόκκινο που τρέλανε τα πίξελ της εικόνας. Εδώ, τόσο κοντά στην Εγνατία, το ανεβασμένο στην Πίνδο νεότερο χιονοδρομικό κέντρο της Ελλάδας στέκει πάνω στο σταυροδρόμι Μακεδονίας, Ηπείρου και Θεσσαλίας. Υψόμετρο 1.650 έως 1.850 μέτρα. «Güzel Tepe» ονομάζεται ακόμη και σήμερα η κορυφή του. «Όμορφη ράχη»· τι άλλο!
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/6_stin_eisodo_.jpg)
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/7_stin_eisodo_.jpg)
Γάντια, τσάντες, πέδιλα, μηχανές και δύο κρύσταλλα με περίμεναν. Snow Wars, με έναν ήλιο «τρύπα» στις εικόνες μου. Μικρές πτήσεις στο φρύδι του χιονιού. Ο Άρης έγινε Ερμής πετώντας στις απάτητες πίστες. Τελευταία ανάσα με γέλια και χάδια, όλα αφιερωμένα στον Ποιμενικό Καυκάσου, τον Έκτωρ, που απόλαυσε τη συντροφιά μας.
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/8_gantia_tsantes_.jpg)
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/9_gantia_tsantes.jpg)
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/10_gantia_tsantes.jpg)
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/11_gantia_tsantes.jpg)
Κύλησα από το Άλφα στο Βήτα και από το Ανήλιο βρέθηκα στη Βασιλίτσα. Μόλις δύο ώρες διαδρομή. Η μόνη εικόνα που κράτησε η σφιχτά η μνήμη μου είναι αυτή η μαγική αντανάκλαση, ακριβώς στο σύνορο της Ηπείρου με τη Δυτική Μακεδονία. Η λίμνη στράγγιξε όλη τη γεωμετρία της φαντασίας μου σε ένα κλικ.
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/12_kylisa_apo_to_alfa_ok.jpg)
Στο Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας Γρεβενών, χρώματα κυλούσαν στην κατάλευκη πίστα, κάνοντας τραβέρσες ανάμεσα στις κόκκινες σημαίες. Κριτές με κίτρινες μπλούζες, μέλη συλλόγων, προπονητές και βοηθοί ενθάρρυναν τους αθλητές των Πανελληνίων αγώνων αλπικού σκι. Ο πρόεδρος της ένωσης ξενοδόχων Γιώργος Νταγκούμας σχολίασε την αναγέννηση του βουνού: «Στολίστηκε το χιόνι μας. Άλλη μια μέρα αδρεναλίνης εν όψει και των Ολυμπιακών αγώνων του 2022».
Οικοδεσπότες είναι πάντα εδώ τα ραντισμένα με πάγους αγέρωχα ρόμπολα. Ιθαγενή δέντρα που φτάνουν τα σαράντα μέτρα, αιωνόβια μαθημένα στο ψύχος. Στη γείτονα Βουλγαρία κάποιο είχε τα γενέθλια των 1.300 ετών του!
Και έσβησε το χρώμα της ημέρας με τη σκιά ενός αθλητή που πάλευε με τον παγωμένο αέρα λίγο πριν πατήσει την κορυφή, στα 2.249 μέτρα, για να απολαύσει την τελευταία, μοναχική κατάβαση...
![© Γιώργος Ζαρζώνης Ανήλιο - Βασιλίτσα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/17_kai_esvise_to_hroma.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχω γράψει χίλιες φορές για τη Θάσο και μακάρι να αξιωθώ να γράψω άλλες χίλιες…
Ο γνωστός ράπερ από το 2001, κάθε καλοκαίρι επιστρέφει με λαχτάρα στο νησί
Μα, τι δώρο είναι αυτό το νησί!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.